Hei
Minulla on tietoa ja apua, jos sinun asuntosi (rivitalo tai kerrostalo tai omakotitalo) kaukolämpöpatterit pitää suhinaa tai ääntä.
Korjasin suhina pois omastarivitalo asunnostani tänä vuonna.
Minulla on tietoa ja apua, jos sinun asuntosi (rivitalo tai kerrostalo tai omakotitalo) kaukolämpöpatterit pitää suhinaa tai ääntä.
Korjasin suhina pois omastarivitalo asunnostani tänä vuonna.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä sillä ole väliä mikä lämmitysmuoto lämmitysveden lämmittää. Kun ei pattereissa kierrä kuitenkaan missään vaiheessa kaukolämpö-vesi, vaan lämmitys hoituu VAIHTIMEN kautta.
kuitenkin, että on edelleen järjestelmiä joissa kiertää pattereissa ns. kaukolämpövesi. Näiden järjestelmien nimi on aluelämpö ja näitä rakennettiin 80-luvun alkupuoliskolla ja näitä on edelleen käytössä.
Minä tein nämä korjaukset, niin suhina loppui:
1) Ilmasin patteri. Suhina jatkui.
2) Vaihdoin termostaatit.Suhina jatkui.
3) Vaihdoin venttiilit pattereissa.Suhina jatkui.
4) Purin patterit ja huuhtelin verkoston. Suhina pieneni.
5) Vaihdoin putkistoissa olevat paisuntaletkut. Suhina hävisi.
Aika paljon hommia, mutta kannatti.
Vaihda lattialämmitykseen, niin ei suhise.
Vaikka on vanha ketju,mutta kirjoitanpa...
Asun vuokralla ja meillä putket ovat susiseet ja huolto vain sanoo,että kuuluu asiaan.
Ja naapuri totesi,että heillä putket paukkaa ja huolto sanoo vain,että ei kuule mitään.
Muutenkin asunto tilanne on huono,enkä tahtosi muuttaa pois.
Monessa tilanne on niin huono,että yhtiöt eivät raaski tehdä mitään,kun rahaa ei saa mennä mihinkään.
Tälläiset ääni ongelmat ovat aika yleisiä nykysin.
Tietysti suhisee kun patterin termostaattiventtiili tai käsisäätöinen venttiili kuristaa putkessa virtaavan veden kiertoa patterissa. Suhina poistuu kun kiertää venttiilin kiinni ja vähenee kun avaa täysin auki. Mieluummin olen sopivan lämpöisessä huoneistossa , joten antaa suhista.