Minkä verran teillä on talvisin ollut kaukolämpö maksut entä kesäisin? onko monta perheenjäsentä?
Paljon teillä on kaukolämpö?
Merry
4905
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
0 euroa kun putket ovat jääneet tyhjän pantiksi tontin laidalle. Ei oikein kiinnosta maksaa 10 000 euroa liittymisestä ja energiakin on huomattavasti kalliimpaa kuin ilmalämpöpumpulla tuotettu. Myyköön kiskurit harakoille lämpönsä.
kaikki vaihtoehdot oli käytettävissä kun lämmitysmuotoa valittiin ja todettiin, että vesikiertoinen lattialämmitys sähköllä ja leivinuuni on kustannustehokkain kaupunkiympäristössä.
Ulkona on nyt 12 ja leivinuunilla lämitetään taloa kerran päivässä, pari pesällistä. Puuta menee uskomattoman vähän.
talvella tietysti kulutuksesta suuri osa. Kun talo tehtiin oli liittymismaksu 2400 euroa, paketti asennettuna 3100 euroa, energia maksoi vuodessa meillä 868 euroa kaikkineen perusmaksuineen päivineen. Vaikka nyt ei enää ollutkaan mitään kaukolämpöpakkoa valitsi meidän kadulta käsittääkseni kaikki kaukolämmön.
talvella n. 200 ja kesällä 95. Talo 1,5 kerroksinen kellarillinen, kokonaispinta-ala 307 m2, kuutioita 980. Saunotaan 3. kertaa viikossa kerran viikossa poreamme, eli lämmintä vettä kuluu melko reilusti.