Olen päällikkötasolla ison firman tytäryhtiössä. Vaimoni on saman tytäryhtiön markkinoinnissa. Käytössämme on jonkinverran sisäpiiritietoa. Emoyhtiö ja tytäryhtiö ovat päättäneet tarjota lisäarvona asiakkaalle henkilökuljetuksia. Omistamme vaimoni kanssa pienen kuljetusyrityksen ja ajattelimme että oma kuljetusyrityksemme suorittaisi nämä asiakaskuljetukset korvausta vastaan.
Ystäväni kertoi mielipiteemään että toimintamme olisi yleisesti yrityksien arvojen vastaista, ellei jopa epäeettistä. Itse emme näe asiaa näin. Ystäväni kommentti sai kuitenkin ajattelemaan asiaa, joten onko kellään kokemusta tai tietoa vastaavista järjestelyistä.
Kiitos asiallisille vastaajille.
Ystäväni kertoi mielipiteemään että toimintamme olisi yleisesti yrityksien arvojen vastaista, ellei jopa epäeettistä. Itse emme näe asiaa näin. Ystäväni kommentti sai kuitenkin ajattelemaan asiaa, joten onko kellään kokemusta tai tietoa vastaavista järjestelyistä.
Kiitos asiallisille vastaajille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei!
Itse toimin suuressa kansainvälisessä yhtiössä. Täällä on alihankkijoina ainakin päälliköiden sukulaisautoilijoita!
heikosti toteuttavat kilpailutukset johtavat yleensä varsinkin kunnallisella puolella "kaverille kanssa" -sopimuksiin.
Asiassa ei ole ongelmia jos isot pomot asian hyväksyy...
Mutta se, että itse päätät, että te olette toimittaja ja päätätte asiasta ilman suurempaa kilpailua aiheuttanee ainakin tuon ystäväsi kuvaaman eettisen ongelman!
Lisäki etiikka ja miksei liiketoimintakin astuu aika voimakkaasti peliin jos sinä pystyt vaikuttamaan asioihin niin, että valitset oman intressisi vuoksi työntajasi näkökannalta huonomman vaihtoehdon hyötyäksesi asiasta...
Olisin yrityksen omistajana hyvin pettynyt työntekijän toimintaan jos päätöksesi perustuisivat vääriin syihin...
Toisaalta jos oma työntekijä tulisi ehdottamaan että voisiko hän asian hoitaa oman yrityksensä kautta... paremmin ja edullisemmin... niin kyllä minä helposti katsoisin asiaa myönteisesti... edellyttäen ettei varsinainen pääduuni kärsi
Eli poikkeus on vain, jos firma on valtion/kunnan omistama. Silloin palvelu pitää kilpailuttaa. Näin olen antanut itseni ymmärtää. Muuten sehän on sama mistä ne palvelut ostetaan/myydään. Ainakin omasta mielestä. Isoilla yhtiöillä on niin paljon kaiken näköistä säätöä/vääntöä alihankkijoiden kanssa, että tuon on pikku rusina pullataikinassa.
Kiitos teille kaikille jotka vaivauduitte vastaamaan. Sain irti sen mitä halusin tietää.