Pakkovala

Donnish

Sotilasvalahan on tehty muodollisesti pakosta eikä sellainen tietenkään sido oikeusvaltiossa ketään. Jokainen tarvittaessa tekee päätöksensä itsenäisesti, jos vaikka liikekannallepano tulisi. Nythän on havaittavissa, että päällystö on innokkaasti menossa maakuntajoukkoihin, mutta rivimiesten osallistuminen on ollut laimeaa. Ymmärrän oikein hyvin, että me jalkamiehet kyllä mieluusti jätämme pusikoissa ryömimisen upseerien yksinoikeudeksi. En malta olla piikittelemättä armeijan helikopteriostoja ja muita materiaalihankintoja, joiden toimituksista ei ole tietoakaan. Minä vuonna mahdollinen kriisi sitten oltaisiin valmiita ottamaan vastaan, kun kulkupelien toimituksistakaan ei ole edes hajua ?

3

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karvanaama54

      Sotilasvala on kunnia-asia. Eikä se puolustus kaadu yhtien kopterien toimituksen viivästymiseen. Sota käydään vaikka tikuilla jos sikseen tulee.

      • Jääk

        Tietysti sotilasvalan pitäminen on kunnia-asia, mutta ei sitä tarvitse omalla kohdallaan tulkita etujensa vastaisesti. Mitä tulee miehistön vähyyteen maakuntajoukoissa, niin miehistölle on asetettu kovat vaatimukset, mutta mitään urakehitystä, lue ylennyksiä, ei ole tarjolla. Päällystölle on etenemismahdollisuuksia tarjolla ja se heitä myös motivoi.


    • Jalkamies, se kun tietää mi...

      Mielestäni kaikki asepalvelukseen astuvat tietävät tai ainakin heidän pitäisi tietää mihin he sitoutuvat hallinto järjestelmästä riippumatta.
      Se miksi miehistö ei ole niin sitoutunutta maakuntajoukkoihin?? en osaa sanoa ehkä siihen ei nähdä niin suurta tarvetta kuin päällystön osalta joka ehkä tuntee itsensä epävarmemmiksi ja haluavat kehittää itseään johtajina enemmän kuin miehistö itseään. Viime sodissa vala velvoitti niin miehistöä kuin päällystöä niin paljon, että kaikki lähtivät rintamalle, jopa kaikkein kovimpia kommunisteja myöten kieltäytyneiden määrä maassamme oli hyvin pieni. eikä pienellä kansakunnalla ole siihen edes varaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      37
      3028
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      190
      1846
    3. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1263
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      45
      1222
    5. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      84
      1162
    6. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      103
      1135
    7. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      112
      1058
    8. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      1020
    9. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      961
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      144
      955
    Aihe