Pakkovala

Donnish

Sotilasvalahan on tehty muodollisesti pakosta eikä sellainen tietenkään sido oikeusvaltiossa ketään. Jokainen tarvittaessa tekee päätöksensä itsenäisesti, jos vaikka liikekannallepano tulisi. Nythän on havaittavissa, että päällystö on innokkaasti menossa maakuntajoukkoihin, mutta rivimiesten osallistuminen on ollut laimeaa. Ymmärrän oikein hyvin, että me jalkamiehet kyllä mieluusti jätämme pusikoissa ryömimisen upseerien yksinoikeudeksi. En malta olla piikittelemättä armeijan helikopteriostoja ja muita materiaalihankintoja, joiden toimituksista ei ole tietoakaan. Minä vuonna mahdollinen kriisi sitten oltaisiin valmiita ottamaan vastaan, kun kulkupelien toimituksistakaan ei ole edes hajua ?

3

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karvanaama54

      Sotilasvala on kunnia-asia. Eikä se puolustus kaadu yhtien kopterien toimituksen viivästymiseen. Sota käydään vaikka tikuilla jos sikseen tulee.

      • Jääk

        Tietysti sotilasvalan pitäminen on kunnia-asia, mutta ei sitä tarvitse omalla kohdallaan tulkita etujensa vastaisesti. Mitä tulee miehistön vähyyteen maakuntajoukoissa, niin miehistölle on asetettu kovat vaatimukset, mutta mitään urakehitystä, lue ylennyksiä, ei ole tarjolla. Päällystölle on etenemismahdollisuuksia tarjolla ja se heitä myös motivoi.


    • Jalkamies, se kun tietää mi...

      Mielestäni kaikki asepalvelukseen astuvat tietävät tai ainakin heidän pitäisi tietää mihin he sitoutuvat hallinto järjestelmästä riippumatta.
      Se miksi miehistö ei ole niin sitoutunutta maakuntajoukkoihin?? en osaa sanoa ehkä siihen ei nähdä niin suurta tarvetta kuin päällystön osalta joka ehkä tuntee itsensä epävarmemmiksi ja haluavat kehittää itseään johtajina enemmän kuin miehistö itseään. Viime sodissa vala velvoitti niin miehistöä kuin päällystöä niin paljon, että kaikki lähtivät rintamalle, jopa kaikkein kovimpia kommunisteja myöten kieltäytyneiden määrä maassamme oli hyvin pieni. eikä pienellä kansakunnalla ole siihen edes varaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      61
      2900
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      47
      2509
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      102
      2164
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1385
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      1237
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      184
      923
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      863
    8. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      71
      811
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      772
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      726
    Aihe