Saarenmaalle veneellä

Moi.
Ensi kesänä olisi tarkoitus mennä saarenmaalle veneellä.Haluaisin kysellä vinkkejä:
Mihin satamaan kannattaa mennä, Kuressaare, Roomassaare vai Orissaare?
Onko joku näistä satamistä helpoiten lähestyttävissä?
Tarkoitus on ajaa sinne "jenkkiveneellä", onko kellään kokemuksia paljonko aikaa matka yleisesti vie?
Kuressaareen on tarkoitus mennä, mutta silloin pitäisi kiertää koko saarenmaa. Tietääkseni Orissaaresta menee tunnin välein busseja muualle saarenmaalle

Kiitos vastauksista,

-Thomas
52386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mihin satamaan kannattaa mennä...jenkkiveneellä sinne mihin on lyhyin matka...Orissaaresta pääsee bussilla Kuressaareen.
Kysymykseen paljonko aikaa matka vie- riippuu: mistä lähdet, kuinka kovaa paatti kulkee/ kelistä riippuen mitä vauhtia voi ajaa, ajatko suoraan ym.

Orissaari on "helposti lähestyttävissä".

Jaa, jaa, lycka till

Äänestä

...Kuressaare on noista ilman muuta paras. Haapsalusta sinne kertyy n. 80 mailia, Dirhamista parikymmentä enemmän. Kuressaaressa on hieno satama, mukava satamakapteeni ja kaupunki on kävelyetäisyydellä.
Orissaare on tietysti lähempänä, (en muista etäisyyttä), mutta pöljässä paikassa, koska sinne pitää kiertää Muhun länsipuolelta. Roomassaareen matka on likimain sama kuin Kuressaareen, mutta sielläkin on lähinnä "ei mitään", eli bussia, taksia tai mieluiten vuokra-autoa tarvitaan, jos haluaa jotain nähdä Saarenmaasta. Ylipäätäänkin suosittelen auton vuokrausta ja kiertelyä, vuokra-auto maksaa n. 500 kroonia/päivä.

Kuressaaren sisäänajo on hupaisa, kolmisen kilometriä ruopattua "kanjonia". Sinänsä helppo, samoin Roomassaare.

En juuri nyt muista, saako Orissaaresta polttoainetta, Kuressaaresta ja Roomassaaresta saa.

Äänestä

Jos sinulla on avomerikelpoinen jenkkivene,
niin pitäisi olla helppo juttu.

Jos taa Pella, Tristan, Flipper, Marino, Trossi tai vastaava, niin vain pläkällä onnistuu.

Äänestä
  • Joo, eli kyseessä on n. 25 jalkainen 80-luvun searay sundancer. Uskoisin kyllä veneen olevan avomeri/merikelpoinen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


thomasthomas kirjoitti:

Moi.
Ensi kesänä olisi tarkoitus mennä saarenmaalle veneellä.Haluaisin kysellä vinkkejä:
Mihin satamaan kannattaa mennä, Kuressaare, Roomassaare vai Orissaare?
Onko joku näistä satamistä helpoiten lähestyttävissä?
Tarkoitus on ajaa sinne "jenkkiveneellä", onko kellään kokemuksia paljonko aikaa matka yleisesti vie?
Kuressaareen on tarkoitus mennä, mutta silloin pitäisi kiertää koko saarenmaa. Tietääkseni Orissaaresta menee tunnin välein busseja muualle saarenmaalle

Kiitos vastauksista,

-Thomas

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu