Paatit VEROLLE !

kj,iu

Paatit rekisteriin ja siitä on hyvä lähteä verottamaan kaikkia! eli kuin valtio maksaisi veneiden rekistöitymisen ? ei todellakaan maksaisi jos ei tietäisi saavan ne takaisin, no toi nyt on pikkuseikka mutta kuitenkin.

Eli paatteja lähetään verottamaan koneen ja henkilöluvun mukaan ! Eihän ketää hyödy huviveneiliöistä.. siitä on hyvä napata jonkun miljoonan taas verotuloja!

Kieltämättä hiukan ihmettelen sitä miks ei veroja napata myös veneiliöiltä, olis helppoo rahaa : ) Mut nyt tais pojat sen hokata !!

15

1690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kari.seppo

      Kieltämättä hiukan ihmettelen sitä miks ei veroja napata myös veneiliöiltä, olis helppoo rahaa
      ----------

      kerropa mikä muu vastaava tuottaa valtiolle ?



      aivan samoin voisimme poistaa työttömyyden ,
      kun alkaisimme pesemään naapurin pyykit,
      kaikki saisivat töitä.

    • Jiniz

      Ja paljonkohan paatteja poistuu rekisteristä valvomattomilla järvillä, jos nytkään ovat rekisterissä.

    • Jo maksanut

      Olen maksanut 40 tonnin veneestäni alvia, työntekijöiden eläkemaksuja ja veroja, tehdastilojen kiinteistöveroja, valmistuksen ja raaka-aineiden veroja, tuloveroja sen tulon osalta jonka olen veneeseen laittanut, eikä vähimpänä noin 2000 € polttoaineveroa tänä kesänä. Eiköhän riitä parista poijusta, maksetaan sit lisää kun tulee veneillekin aalloita suojatut moottoritiet, monitasokiertoliittymät ja tunnelit suurimpien saarien läpi.

    • Touhussaan jälleen.

      Kohta pääsee verokarhu talvi unille!
      Kyllä me tiedetään jo että sinä haluat verottaa, onnea vaan uurastukselle ja palaa taasen keväällä näille sivuille verottamaan.
      Tee esityksesi, ai niin tehän olettekin oppositiossa, ei onnistukkaan pah.........

    • kairoilla

      vaan sillä mopollasi.Tosikateellisen parranpärinää tuommoinen.Jos ei ole rahaa,ei ole venettä.Jos on rahaa,on myöskin vene.

    • jake4545

      onhan veneverosta jo puhuttu hiljaisuudessa ja tuleehan se jossain vaiheessa ! ja eikä se vero vedeiliöiden taskussa enää miltään tunnu, kun paatin mukaan se tulee menemään! esim jos sulla on 500kg paatti niin maksat 20€ vuodessa ja jos ois 5000kg niin maksat 200 ekuu. ELI EI HÄTÄÄ!
      on sulla varaa maksaa veroakin jos sellasella paatilla ajelet

      • Taasen.........

        Pitäisitkö PÖHLÖ jo turpasi kiini !


      • Verokarhu 69
        Taasen......... kirjoitti:

        Pitäisitkö PÖHLÖ jo turpasi kiini !

        eipä kannata tosiasioita noin kohdata. voi pian elämä tuntua liian raskaalta ; )


    • laitettais

      nämä viestit maksulliseksi. Loppuis nää p....kapuheet täälläkin. Menisit töihin.

      • verokarhu69

        Eipä kannata tosiasioita noin vältellä!
        voi pian elämä tuntua liiankin raskaalta ...

        ps. venenvero tulee pian ...


      • nyt näin aluksi listaat omat harrastuksesi niin me muut voidaan sitten "keksiä" niillekkin ihan oma vero, niitä kun Suomessa on mielestäni liian vähän.

        No onneksi valtiokin on laskenut että "veneverosta" tulisi enemmän kuluja kuin tuottoa. On näet kovin "ruuhia" nämä suomen veneet.
        Itse en ole kateellinen sille jonka näen ajavan isommalla veneellä kuin itsellä on, olempahan vain iloinen hänen puolesta. Eiköhän hän ole maksanut jo niin paljon veroja kun on varaa sellainen hankkia, joten suotakoon se.


      • jrsj kirjoitti:

        nyt näin aluksi listaat omat harrastuksesi niin me muut voidaan sitten "keksiä" niillekkin ihan oma vero, niitä kun Suomessa on mielestäni liian vähän.

        No onneksi valtiokin on laskenut että "veneverosta" tulisi enemmän kuluja kuin tuottoa. On näet kovin "ruuhia" nämä suomen veneet.
        Itse en ole kateellinen sille jonka näen ajavan isommalla veneellä kuin itsellä on, olempahan vain iloinen hänen puolesta. Eiköhän hän ole maksanut jo niin paljon veroja kun on varaa sellainen hankkia, joten suotakoon se.

        viesti oli siis tarkoitettu keskustelun aloittaneelle.


      • vaan verokarhu
        verokarhu69 kirjoitti:

        Eipä kannata tosiasioita noin vältellä!
        voi pian elämä tuntua liiankin raskaalta ...

        ps. venenvero tulee pian ...

        jättänyt sen "pirttiviljelyksen" vähän pienemmäksi.Riittäisi sinullakin varaa veneeseen.Pakkoko se on oltava eukolla jatkuvasti eturessu täynnä?


    • 7*v

      joudun/saan touhuta 7veneen kanssa joka vuonna perhe juttujen takia jos kaikista joutuuis maksaan niin jäis osa porukoista rannalle ruikuttaan ku ei vois kaikki mennä ja tulla niin kuin tarvetta/haluja ois.

    • tulovero

      venee ostaja maksaa alv,n ,polttoaineveroa,vakuutusveroa,kalliit laituripaikat,ym.ym.MUTTA en lopeta veneilyharrastustani . rahalla saa ja hevosilla pääsee. voisihan sitä rahansa huonomminkin käytää. Tairan lähtee kalaan.terve

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1278
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      708
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe