Gynellä huomattiin, että verenpaine jotain 135/105. onko jälkimmäinen luku se alapaine, siitäkö pitäs olla huolissaan, se ei kai sais olla yli 100?
Gyne epäili estrogeenia syyksi korkeaan lukuun. nyt täytyy käydä mittailemassa terkalla ja ehkä vaihtaa matalahormonisempaan. Entä jos sekään ei auta, kääks? en haluaisi lopettaa pillereitä koska ne on miltei ainoa keino vähentää kivuliaita kuukautisia. voinko käyttää matalahormonisia esim. yasminellea?
enkä oikein haluaisi lääkkeitäkään... millaisia sivuvaikutuksia niistä on?
entä stressi verenpaineen nostajana? pätkätyöläisenä jatkuva stressi ja miehen parantumaton vakava sairaus lisää stressiä.taidan olla sellanen ihminen, joka stressaa mistä tahansa mistä voi stressata. entä unettomuus paineen nostajana?
entäs liikunnan vaikutus? nyt en harrasta tarpeeksi hikiliikuntaa, vain käveleskelyä.
ylipainon vaikutus? 5 kg pitäis saada pois.
suolan käyttö? lisään harvoin suolaa (pansuola) ruokaa, mutta feta ja oliivit taitaa maistua liian usein.
vinkkejä?? apua apua, en halua lääkkeitä ja sivuvaikutuksia enkä lopettaa pillereitä! mikä neuvoksi?
mun mutsilla ollu aika nuoresta verenpaine, lienee perinnöllistä?
kiitän etukäteen.
verenpaine ja e-pillerit??
3
3474
Vastaukset
- RR-arvoilla
HETI! Tämä arvo, joka sinulla oli 105, sen pitäisi olla alle 80! Tai korkeintaan siinä 80-85 paikkeilla, ei yhtään korkeampi!
Juu, kyllä pitää olla huolissaan, olet kaiketi tietoinen mitä kaikkea korkea verenpaine saa aikaiseksi.
Outoa, todella outoa ettei gynekologi saman tien käskenyt lopettaa tai vaihtanut ainakin matalhormonisiin...- samoilla
linjoilla edellisen kanssa tuosta verenpaineesta. Kun alapaine on noin ylhäällä sydän rasittuu ja se joutuu tekemään enemmän työtä. Pidemmän päälle tuosta voi koitua ongelmia.
Kun kerran sinulla näyttäisi olevan tuo perinnöllinen alttiuskin, niin kannattaa olla entistä tarkempi. - kaikki.........
samoilla kirjoitti:
linjoilla edellisen kanssa tuosta verenpaineesta. Kun alapaine on noin ylhäällä sydän rasittuu ja se joutuu tekemään enemmän työtä. Pidemmän päälle tuosta voi koitua ongelmia.
Kun kerran sinulla näyttäisi olevan tuo perinnöllinen alttiuskin, niin kannattaa olla entistä tarkempi.nuo kysymyksesi vaikuttavat verenpaineeseen, jännittäminenkin..minulla huomattiin myös viime talvena korkeat paineet, korkeimmillaan 170/110, jolloin kylläkin piti jo ensiavussa käydä suoraan gyneltä, noh paineita mitattiin viikoittain neuvolanterveydenhoitajalla kk ajan ja kunpaineet eivät paljoa laskeneet lääkäri ei määrännyt enää reseptiä yasmin pillereihin. Hän antoi reseptin keltarauhashormonivalmisteeseen jonka aikana minulla
ei ole ollenkaan tullut kuukautisia joka sinänsä hyvä kun minullakin hirveät menkkakivut joihin yasminet auttoivat. Nyt käydessäni lääkärillä hän sanoi etten tule enää koskaan saamaan näitä yhdistelmäpilsuja koska jos pillerit kerran nostavat verenpainetta se tapahtuu aina jatkossakin ja he eivät ota (en toki itsekään) sitä riskiä jonka pilsujen syönti pitemmän päälle aiheuttaa verenpaineen koholla ollessa jatkuvasti eli aivohalvauksen riski mm kasva todella. Eli tyydyn nyt syömään jatkossakin tätä keltarauhashormonivalmistetta vaikkakin ei ole mukava sen suhteen menkattomuus koska saa koko ajan pelätä että jospa olenkin tullut raskaaksi. Täytynee varmaan köyhänä opiskelijana sejoittaa sekin 5€ joka kuukausi raskaustestiin ihan vain oman psyykkeen kannalta. Outoa todellakin nuilla arvoilla ettet ole joutunut seurantaan. mittaa jos mahd. niin kotona tai tutuilta saamalla laitteella paineet. itse olen myös epäillyt että jospa jännitän jotenkin sitä hoitajalle menoa ja sitten kun olet joutunut seurantaan niin sekin tekee että stressaat ja paineet koholla ns. kutsutaan valkotakki verenpaineeksi. elikkä todella monet asiat vaikuttavat älä hyvä tyttö jätä asiaa sikseen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522624545Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään923423Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242616Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv582295Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?962179TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain891465Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281309- 411306
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli701239Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10808