Mikään ei tunnu miltään

TiisaSiisa

Nainen, joka kulkee omia polkujaan. Planeettainvälinen taivaanrannanmaalari. Ikkunalaudalla asuu keijukaisia ja suojelusenkelit tekevät vuokseni kolmea vuoroa. Ei tarvi tulla sanomaan, että "sun täytyy..." koska ei mun täydy - ei helvetissä, yhtään mitään ! Aina muutaman askelen muita edellä niin mahdollisessa kuin mahdottomassakin. Niin sitoutumiskammoinen, että karkottaa kumppanit luotaan muutaman kuukauden seurustelun jälkeen jättäen ne yleensä itkemään ja saaden ne typeränä soittelemaan perään ja kyttäämään kotitalon liepeillä vielä pitkään.
Haistaa mustasukkaisen miehen alatuuleen jo kilometrien päästä ja häipyy sen sileän tien kun sellainen tulee lähistölle.
Aika tunteeton, "mikään ei tunnu miltään"-tyyppi, mutta itkee vuolaasti tuntikausia, jos näkee oravan ruhjoutuvan hengiltä auton renkaisiin.
Antaa shokkihoitoa terapoimilleen potilaille; mitä sä valitat, et sinä ole sen kummempi kuin muutkaan ihmiset; mutta se tuntuu tehoavan, ainakin potilaat antavat kiitosta :-)
Ystävänä kuolemaan saakka uskollinen ja ehdottoman luotettava; rakastettuna huono, koska vaatii ehdottomasti vapautensa ja saattaa yhtäkkiä saada päähänsä lähteä etelä-Amerikkaan ja liittyä Nicaraguan sisseihin.
Kaikki sellaiset, joilla on neljä jalkaa ja turkki, saavat jakamattoman huomion ja rakkauden; kasvissyöjä - yhtäkään eläintä ei tarvitse murhata minun vuokseni!

7

2796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keijukainenko

      Pointti?

      • phax75

        halusi kertoa itsestään, jakaa osan, muille.
        tai sitten suora itsekehu :)


    • se vähän

      näin on minunkin kohdalla. Mutta miksi muut vesimiesnaiset tuntuvat niin oudoilta ja vierailta? En löydä heistä sitä samaa hengenpaloa kuin itsestäni. Onko vesimiehiä kahta eri rotua?

      • vmnainen

        Hei!

        Minä en ole sitoutumiskammoinen ainakaan. Pomoja pistän halvalla...en kumartele, päinvastoin. Muistutan vain että nouseva merkki vaikuttaa paljon vanhemmiten, itse olen rapu nousevaltani.


    • Tinttarillaa...

      Tuntuu pikkusen tutulta. Mutta vegetaristiksi en rupea. Ahistaa tommonen tasapäistys. Kasviruoka ei oo edes hyvää ja varsinkin kun se on muoti-ilmiö. Eikä mun ikkunoissa asu kuin näkymättömät ystävät. Enkeleitä pelkään mutta keijuihin haluaisin ainakin uskoa.
      Omia polkuja kuljen mutta haluan valita perheen ja pysyvyyden. Koska ne seikkailut mitä mun mielessä on. kukaan ei voi toteuttaa. Jos keksisin lähteä jonnekkin, siellä ollessa ei enää tuntuisi samalta. Mieli on irti vaikka ruumis ei. Ei ihminen oikeasti tarvitse kuin keinon toteutua joksikin. Keinon purkaa mieltään. Jatkumo ei muutu miksikään.

    • Nimetön

      Nainen joka kulkee omia polkujaan, aina askeleen edellä muita, mielenkiintoista. Kiitokset kuitenkin linkistä,josta on apua niin työssä kuin vapaa-aikanakin, sen perusteella sinut löysinkin. Taisin rakastua sinuun kun luin "Mikään ei tunnu miltään" -juttusi. Vaikeat tapaukset ovat haasteellisia vaikka ne ovatkin aikaa vieviä, mutta mitäpä sitä muuta on kuin aikaa. Näkemisiin, Nigaraguassa tavataan! Ps. käytkö salilla?

    • Tiina83

      Hyvä kirjotus. Tää vesimies ei kumminkaan usko keijukaisiin ennenkö näkee, suojelusenkeleissä sama homma. En oo sitoutumiskammonen, vaan sitoutunu jo. Mustia sukkiaki on pyritty ymmärtämään. Lihaa syön, en tosin tiiä kauanko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2762
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      16
      2662
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2237
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2167
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2033
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      599
      1897
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe