Tuntuu, että tukehdun, itkettää, tärisen ja pakokauhu valtaa mielen. Nämä tilanteet liittyvät useimmiten kouluun:luokkaan sisälle pääsemiseen, ihmisten kanssa toimeen tulemiseen ja varsinkin siihen kauhistuttavimpaan, eli esitelmiin :((
Olen käyttänyt vuosia diapamia tarpeen mukaan, mutta siitä ei ole paljoa apua (n.10-20mg)
Varsinkin jos joudun pitämään esitelmän, pää tyhjenee kokonaan ym. edellisiä oireita..
Mitä tehdä, onko kellään vinkkejä tms.??
Olen käyttänyt vuosia diapamia tarpeen mukaan, mutta siitä ei ole paljoa apua (n.10-20mg)
Varsinkin jos joudun pitämään esitelmän, pää tyhjenee kokonaan ym. edellisiä oireita..
Mitä tehdä, onko kellään vinkkejä tms.??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näinhän se on kaikilla, jotka joutuvat esitelmiä pitämään. Ei kait sitä voi pameja lisäämällä pitää yhä laajempia luentoja. Väsyyhän siinä itse kukin.
Käytän propralia ja se on tehonnut hyvin noihin
fyysisiin oireisii. Mulla ollut monelaisia "näkyviä"
paniikki-oireita hikoilu, käsien vapina, pään nykiminen, lihaskrampit, huimaus yms. kaikista oon
selviytynyt ton propralin avulla ja miedolla mieliala lääkityksellä, joka rauhoittaa.
Tosin ikääkin jo sen verran, jotta oppinut ottamaan
erilaiset jännitys/paniikki tilanteet rennommin.
Kuulostaa todella tutulta. Minulla oli aiemmin ihan samanlaista. Esiintymistilanteeseen yksi hyvä apu on se, että valmistaudut huolella. Selvität asian, josta puhut, todella perusteellisesti eli teet ns. hyvän esitelmän. Kuulijat kuuntelevat asiaasi, eivät jännittämistäsi tms. Kuulijat ovat sinun puolellasi! Ota kuulijoista katsekontaktiin joku kiltti, jolle erityisesti puhut. Mitä enemmän esiinnyt, sitä varmemmaksi tulet! Minäkin olen tullut. Yritä rentoutua, jos mahdollista ilman lääkkeitä.