Moikka, onko kokemuksia millainen on koneena Voyagerin 2,4 litranen bensakone? Samaa konettahan käyttää myöskin Dodgen Caravan. Olen suunnitellut laittavani voyagerin vm 2004 jossa ois kyseinen kone ja ajettu alle 80tkm.
2.4 litranen voyager
~Korak~
101649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on 2.4,normaalihuollot vain tehty,ei mitään ylimääräisiä remppoja,no tietenkin muutama lamppu vaihdettu ja jarrupalat.Maantielläkin menee ihan mukavasti mutta noi ohitukset tahtoo mennä pitkiksi tehon puutteen takia,lämmityslaitteen teho riittävä talvella,ei mitään ylimääräisiä murheita
Ehkä miinuksena bensankulutus ,kaupunki n.10-12 maantie 8-10 riippuu ihan ajotavasta
Unohtu mainita,että auto on automaattilaatikolla.
ajettu n270km ja kyllä se tasamaalla menee mutta ihan toivoton muuten. Ei hiukkaakaan irtovoimaa ja vääntöä eli oli ahdistava kokemus. Auto itsessään ihan kelpo jos saisi vain kunnon dieseloneella esim se 3.0 tdi joka on esim 300c malleissa. Korjaamoilla on myös aika usein noita autoja mietipä sitä.
Mitä vuosimallia omasi oli? ei mulla ole kyllä aikomustakaan ajaa tuollaisia kilometrimääriä autoon, vaihtoon se menee ennen kuin tuosta määräst' on puoletkaan kasassa...
Silloin kun olen itse käynyt korjaamolla (määrä aikaishuollot) niin ei kyllä ole pistänyt silmään voyagerien määrät. Mitä ne niistä korjaavat?
Miksi et osta suoraan 3.3 tai CRD-mallia? Ei chrysler ole mikään persaukisen auto. Ylläpito ja huolto maksaa japsiin verrattuna huimasti enemmän. Itsellä mennyt huoltoihin 9 kk aikana 2500€, mutta jaksan silti olla tyytyväinen auton tiloihin ja toimintaan. Hyvä auto, mutta pitää varautua rahanmenoon
Ei edes kulutuksen puolesta. Vertailin joskus kahta omistamaani Saratogaa joista toinen oli 2,5 L nelonen ja toinen 3,0 kutonen. Painava auto jota kutoskone kiikutti kevyemmällä kaasulla. Nyt alla on PT 2,0 koneella. 2,4:nen
olisi taloudellisempi vaikka onkin isompi. Ruosiin tuli myyntiin PT 1.6 koneella joka on lähinnä vitsi. Satsaa suosiolla siihen isompaan koneeseen.
laita 2,4 manuaali.kulutus maantiellä 8,5 l.taajamassa 10,0 litraa.samat viat kuin muissaki autoissa.kulkee yllättävän hyvin manuaalilla.duunarille sopiva auto.
Mite ne ihmiset autoistaan niin paljon remppaavat?? Paljon on puhetta siitä että autot makaa korjaamolla, mutta ei siitä mitkä vikana. Oma ajo muodostuu suurimmaksi osaksi taajamassa pyörimisestä, joten iso kone siihen aivan turha, samoin diesel. Enkä usko että toi 2,4 on aivan hegetön. Tietenkin jos kurmaa on 7 henkeä kyydissä boxi katolla ja tarkoitus ajaa monta kertaa vuodessa hangosta nuorgamiin niin silloin kone valinta olisi aivan toinen.
Se on kyllä huomioitu, ettei tuollaisen auton kulutus todellakaan ole koskaan 5litraa vaan jotain aivan muuta...mutta tila on se mikä ratkaisee
BTW: ei ole ajossa japanilaista nytkään =)
Meillä on Grand Voyager 2.4 litran koneella ja manuaalilaatikolla. Hyvin ehtii liikenteen mukaan ja ohituksiinkin. Ripeämmät ohitukset pitää tehdä kolmosvaihteella.
En suosittele 2.4 litran koneen kanssa automaattilaatikkoa koska se hukkaa tehoa ja sen kanssa ei pysty hyödyntämään koneen optimaalista kierroslukualuetta.
Kaupunkiajoon en suosittele Voyagerin manuaalilaatikkoa koska vaihteiden 1 ja 2 synkronointi on melko huono alaspäin vaihdettaessa. Matka-ajossa manuaalilaatikko on OK, koska vaihteita ei juuri tarvitse vaihdella.
Oikeastaan Voyager millä tahansa moottorilla ja laatikolla on huono valinta kaupunkiajoon. Kaikkiin parkkihalleihin ei ole menemistä varsinkaan Grand versiolla. Kapeilla kaduilla tekee tiukkaa jos on pysäköity autoja molemmille reunoille.
Työkaverin lyhyt Voyager 3.3 litran koneella kuluttaa kaupunkiajossa 18 litraa sataselle. Meillä kuluu 2.4 litran manuaali grandilla kaupungissa noin 12 L/100km.
Laaja haku toiminnolla löytyy paljon lisää kommentteja.
PS.Laatikossa kannattaa pitää vain chryslerin omat öljyt.