ni mistä se johtuu että raha eri pankkien välillä ei kulje viikonloppuisin
sammutetaanko tietokoneet vai mistä se johtuu,
miksei raha kulje
6
894
Vastaukset
- datanomi49
Ei niitä ole siellä kukaan naputtemassa koneelle. Kai sitä nyt prkle saa datanomi duunarikin edes viikonloppuna vähän levätä! Vai yritätkö tehdä meidät työttömiksi ehdottelemalla että koneiden pitäisi itsestään hoitaa nämä siirrot?
Ennen vanhaan rahan siirtoon pankista toiseen tarvittiin todellakin parin työpäivän pituinen prosessi. Nykyisin ei tarvittaisi, mutta vanha käytäntö on pankeille niin edullinen, ettei siitä kannata luopua. Edullisuus tulee siitä, että siirron aikana raha ei kasva korkoa kummankaan pankin asiakkaan hyväksi. Jos väliin sattuu vielä viikonloppu, korottomia päiviä tulee 2 lisää.
- olipa uutta tietoa
"....siirron aikana raha ei kasva korkoa kummankaan pankin asiakkaan hyväksi"
olipa uutta tietoa ? - Miksi?
olipa uutta tietoa kirjoitti:
"....siirron aikana raha ei kasva korkoa kummankaan pankin asiakkaan hyväksi"
olipa uutta tietoa ?>> "....siirron aikana raha ei kasva korkoa kummankaan pankin asiakkaan hyväksi"
>> olipa uutta tietoa ?
Nyt en kyllä ymmärrä tätä ihmettelyä. Minun järjelläni ajateltuna on itsestään selvää että jos Pekan tililtä lähtee 2000 euroa perjantaina, ja se tulee Liisan tilille maanantaina, niin se ei sinä aikana kasva korkoa kummallekaan. Ei Pekalle, jonka tilillä sitä ei enää ole, eikä Liisalle, jonka tilillä sitä ei vielä ole! Miksi? kirjoitti:
>> "....siirron aikana raha ei kasva korkoa kummankaan pankin asiakkaan hyväksi"
>> olipa uutta tietoa ?
Nyt en kyllä ymmärrä tätä ihmettelyä. Minun järjelläni ajateltuna on itsestään selvää että jos Pekan tililtä lähtee 2000 euroa perjantaina, ja se tulee Liisan tilille maanantaina, niin se ei sinä aikana kasva korkoa kummallekaan. Ei Pekalle, jonka tilillä sitä ei enää ole, eikä Liisalle, jonka tilillä sitä ei vielä ole!Se 2000 euroa on kuitenkin perjantaista maanantaihin jossakin, esim. Suomen Pankin tilillä, missä se kasvaa korkoa joka yö jomman kumman pankin hyväksi.
Ehkä tässä ei ole mitään uutta tähän keskusteluun osallistujille. Usein tätä korkojuttua ei tiedosteta vaan luullaan viiveen johtuvan tekniikasta tai siitä, että virkailijoilla on viikonloppuna vapaata. Tietokoneita ei sammuteta viikonlopuksi kuin joskus harvoin asennusten vuoksi.- pankkisetä
Kyllä se edullisuus pankeille tulee muustakin kuin koronmaksusta.
Halvempaa se on liikuttaa yksi iso maksuaineisto yön aikana kuin satatuhatta yksittäistä maksua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1362754Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2682340Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151102
- 971064
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13952Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57851Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.282810Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50781