Lahtarit murhasivat Allenden 11.9.
kuka muisti eilen Allendea eilen
kepuloinen
3121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vai tässä vielä muistoseuroja pitämään vuosikymmeniä sitten kuolleille.
Legendaarinen tarina kertoo, että Aarne "Sapeli" Simosen vieraillessa Neuvostoliitossa (tapahtui ehkäpä 1950-luvulla) isännät kysyivät häneltä, onko tämä käynyt aemmin heidän maassaan, Sapeli vastasi: "kyllä olen, ase kädessä". Loistavaa huumoria.
Minusta samalla tavalla legendaarinen tarina kertoo, että Erkki Tuomioja oli kutsuttu Yhdysvaltojen Suomen suurlähetystöön viettämään syyskuun 11. päivän muistojuhlaa (luonnollisesti kysymys oli lentokoneattentaatista). Tilaisuudessa Tuomioja oli todennut, että hän kuuluu siihen sukupolveen, jolle 11. syyskuuta edustaa päivämäärää 11.9.1973. Loistavaa huumoria tämäkin.
Jenkit ovat tehneet hyvää, mutta ovat he tehneet pahaakin. Mikä valtio on puhdas kaikesta pahasta? Vaadimme nuhteettomuutta, vaikka tuskin kukaan elämää nähnyt on nuhteeton. Sellaista elämä on.
Olisiko kapi mielitollo ja lipposen ruuna muistaneet.