kalvo veden pinnalla

Akvaario on vajaan viikon "vanha" ja veden pinnalle on muodostunut hieman öljymäinen "kalvo". APUA !!!

Onko normaalia ? Kaloja on jo akvaariossa, ruoka ei meinaa lähteä vajoamaan vaan täytyy auttaa vettä heiluttamalla...
1240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Et varmaankaan kypsytellyt vettä, ennen kalojen tuontia?
Kuinka isosta altaasta on kyse ja mitä kaloja siellä nyt on?

Vaihda hätäavuksi puolet vedestä(siellä voi nyt olla nitriittiäkin, jos et kypsytellyt ja toit kalat) ja laita suodattimen ulostulo puhaltamaan pintaan.

Hanki akvaariokaupasta nitraatti ja nitriittitestit ja mittaile mikä on tilanne. Mikäli nitriittiä on karvanverrankaan niin vaihda heti vettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vnuwre kirjoitti:

Akvaario on vajaan viikon "vanha" ja veden pinnalle on muodostunut hieman öljymäinen "kalvo". APUA !!!

Onko normaalia ? Kaloja on jo akvaariossa, ruoka ei meinaa lähteä vajoamaan vaan täytyy auttaa vettä heiluttamalla...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu