Amway on puhaltanut uutta tuulta blogiin:
http://verkostomarkkinointi.blogspot.com/
Jos blogi ei ole entuudestaan tuttu, niin kannattaa selailla myös muita juttu, nämä ovat täyttä asiaa.
http://verkostomarkkinointi.blogspot.com/
Jos blogi ei ole entuudestaan tuttu, niin kannattaa selailla myös muita juttu, nämä ovat täyttä asiaa.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Miksi blogissa ei kerrota mitään verkostomarkkinoinnin tarjoamista mahdollisuuksista mitään ja kaikki positiiviset asiat jätetään kertomatta tietoisesti ja tarkoituksella? Myöskään koulutuksen merkityksestä ei anneta totuudenmukaista kuvaa? Tosiasia taitaakin olla niin että blogi ei kerro verkostomarkkinoinnistä yhtään mitään vaan kirjoittajan negatiivisesta asenteesta suhteesta verkostoihin. Jokainen lukija ymmärtää tämän rivien välistä. He myös osaavat ottaa tämän huomioon kun lukevat sitä
Perusta oma blogisi, jossa kerrot noista asioista positiiviselta kannalta. Kyllä ne perättömät väitteet sieltä sitten teilataan.
Siksi kun verkostomarkkinoinnilla ei ole oikein toimiessaan mitään mahdollisuuksia rikastua. Siitä ei löydy mitään hyvää, kuin ehkä, että pystyt sen kautta vaihtamaan ysvätäpiirisi vallan sellasiin, jotka myös ovat uhranneet elämänsä tälle ajattelulle ja luulolle, että elämässä ei ole enää mitään muuta kuin kyseinen lafka.
Minä olen myös ihmetellyt, et miksi ihmeessä kukaan olisi kateellinen kenellekään, joka rikkoo lakia ja rikastuu näin. En vaan ikinä ole kateutta tuntenut ketään vankilassa istuvaa kohtaan
meitä rikollisiksi. Jos tekisit tuon minulle henkilökohtaisesti ja julkisesti haastaisin sinut solvauksesta oikeuteen. Voittaisin myös jutun.
Eli pidäppäs mielessä se solvauksen raja kun kirjoittelet. Verkostomarkkinointi on laillista liiketoimintaa.
meitä rikollisiksi. Jos tekisit tuon minulle henkilökohtaisesti ja julkisesti haastaisin sinut solvauksesta oikeuteen. Voittaisin myös jutun.
Eli pidäppäs mielessä se solvauksen raja kun kirjoittelet. Verkostomarkkinointi on laillista liiketoimintaa.
ettei oma toimintasi kestä päivänvaloa, saati lain tutkintaa??
Kyllä mä voin teidän toiminnan kyseenalaistaa ihan henkilökohtaisestikin, olin niin jo yhelle Amwayn verkostossa olevalle menossa tekemäänkin, mutta hän huomasikin itse ennen tätä tilaisuutta, tekevänsä törkeesti väärin ja lakeja vastaan. Tämä siksi kun ensimmäisen kerran 8v liittymisen jälkeen avasi sopimuksessa ja ohessa olevat lippuset ja lappuset, lukien ne läpi.
Kiitteli vielä kovasti kun minä laitoin viestiä, että kannattaa ne kaivaa ja lukea pian...
En muuten yleistäisi teitä kaikkia samanlaisiksi, mutta kun tässä nyt tämän Amwayn tiimoilla törmännyt moniin teikäläisiin, tuli selväksi, että kaikki myyvät tätä ideaa eteenpäin täysin laittomin keinoin. He itse ovat vasta nyt tajunneet, että kannattaa todellakin ottaa asioista selvää, eikä uskoa kaikkee, mitä sanotaa ja lupaillaan.
paremminkin otsikossa. Ja ihan tyhjänpäiväisessä otsikossa, blogissa.
Lukekaa nyt hyvät ihmiset, jotka olette amwayn ILH:ia ne säännöt ja epäkohdat sieltä omista lapuistanne. Siellä ne lukee ihan mustaa valkoisella, itse amwayn tuottamana ja laatimana!!!
Eli ihan nuo samat asiat kuin tuossa tyhjänpäiväisessä otsikossakin!!!
Jos te ootte noin tyhmiä ja nenästä vedettäviä, niin kirjoitatteko mullekin vekselin ilman takaisinmaksuoikeutta jos kirkkain silmin lupaan, ett maksan sen heti tunnin kuluttua takaisin??
itse panin pari kertaa tänne otsikkoja viitaten amerikan oikeudenkäynteihin, mutta näyttää ettei Amway edustajia kiinnosta omat asiat.
Ilmeisesti eivät ole haastaja timanttien puolella millään lailla.
Nyt se on otsikossa merkittävimmässä alaa käsittelevässä blogissa.
ettei ne tosiaankaan välitä niistä..
Herää vain kysymys, että jos on tuo ihan puuta heinää, niin miksi ja mistä sitä kritiikkiä sitten löytyy niin paljon??
että merkittävimmässä alaa käsittelevässä blogissa, no huh huh. On noita vainoharhaisia, kapeakatseisia ihmisiä nähty, mutta tämä on huippu.
Sanoppa merkittävämpi suomalainen blogi.
Kokeile hakusanat
[verkostomarkkinointi blogi]
Haun tulos ei ole vainoharhaa.
merkittävin valheiden verkosto. (linkkisotku)
ei edes ymmärrä koko asiasta yhtään mitään. Blogi on täynnä niiden ihmisten kirjoituksia joilla on hyvin kapeanäkökulma. Oma olettamus ja luulo ei ole tieto!!!. Verkostot rakennetaan aina oman osaamisen avulla. Tätä osaamista tarjoaa koulutusyritykset. Blogissa kirjoittavat ihmiset eivät ole hankkineet osaamista itselleen . Tältä pohjalta on turha esitellä omia mielipiteitä. Blogi on vain ainoastaan 1 mielipide asiasta. Suomesta löytyy kuitenkin 5 miljoonaa muutakin mielipidettä. Blogin PAINOARVO ON OLEMATON. Kaikki bisnes aina rakennetaan omien tarpeiden pohjalta ei koskaan siksi mitä joku muu siitä sanoo. TODELLA LAPSELLISTA YRITELMÄÄ. SÄÄLIKSI KÄY OIKEASTI
Kummallista, ettei ihmisillä ole enää ns. "maalaisjärkeä" vai pitäisikö jo sanoa "kaupunkilaisjärkeä". Oikeastiko uskotte, että tuollaiset pyramidirakennelmat toimivat?
blogin painoarvon huomaa hikeentyneestä kirjoituksestasi.
Pelkkä Amway uutisointi herättää noin suuria tunteita.
Pätee kaikkein parhaiten move, mway, ym. verkostomarkkinointi räpellyksiin.
lippusilla ja lappusilla omassa aloituspakkauksessaan, jotka tietysti itse laatineet??
Nämä samat asiat kun löytyvät sieltä mustaa valkoisella...
Lue keskustelusta amway-varoitus!
että eihän aloittaminen tai papereiden täyttö tarkoita YHTÄÄN MITÄÄN. Vain se tarkoittaa että SINÄ itse rakennat itsellesi oman bisneksen(Tämä taas vaatii liikemiestaitojen opettelua ). Tyhmää kokoajan katsoa mitä joku muu tekee tai ei tee ja yrittää puuttua tähän. Ratkaisevaa on mitä SINÄ itse teet oman liiketoiminnan eteen. Se jos ei tee yhtään mitään ei ole keneltäkään pois. Amway maksaa bonusta samalla tavalla kuin S-market syntyneestä liikevaihdosta. Aktiivinen bisnesihminen osaa rakentaa isomman liikevaihdon omalla tuotemyynnillä ja oman myyntiorganisaation avulla. Tiedot ja taidot on vapaasti jokaisen kopiotavissa.
Ei voi olla totta joku osaa helposta asiasta tehdä näin vaikean!
Kyllähän nyt
jokainen ymmärtää
että eihän aloittaminen tai papereiden täyttö tarkoita YHTÄÄN MITÄÄN.[kuluttajasuojien menoa ja rahan menoa aloituspaketin ostaminen eli uusi on hyvä bisnes toisille].
Vain se tarkoittaa että SINÄ itse rakennat [rekrytoit,rekrytoit,rekrytoit]
itsellesi oman bisneksen [ja samalla ylälinjoillesi]
(Tämä taas vaatii liikemiestaitojen opettelua) [varjopyramidista koulutuksen ostamista].
Tyhmää kokoajan katsoa mitä joku muu tekee tai ei tee ja yrittää puuttua tähän.[vastustavat on syvältä]
Ratkaisevaa on mitä SINÄ itse teet oman liiketoiminnan eteen.[ratkaisevaa mitä alalinjassa tapahtuu]
Se jos ei tee yhtään mitään ei ole keneltäkään pois. [pois kommentti voidaan sanoa myös täysin päinvastoin jos teet se ei ole keneltään pois]
Amway maksaa bonusta samalla tavalla kuin S-market syntyneestä liikevaihdosta.
[S markettiin ei tarvii y-tunnusta ja kuluttajansuoja pelaa ja S-marketissa on halpoja tuotteita]
Aktiivinen bisnesihminen osaa rakentaa
[rekrytoida,rekrytoida,rekrytoida]
isomman liikevaihdon omalla tuotemyynnillä[omat tuoteostot provisiorajan ylittämiseksi]
ja oman myyntiorganisaation
[pyramidin]
avulla.
Tiedot ja taidot on vapaasti jokaisen kopiotavissa. [mielummin maksua vastaan pyramidikaavion mukaisesti]
Ei voi olla totta joku osaa helposta asiasta tehdä näin vaikean!
[vastustavat ovat tyhmiä ja syvältä]
Erittäin selvä ja valaiseva artikkeli/blogi.
Tosta kun lukee tajuaa että pelkkää kusetusta koko paska.
Jos jonkin tekstin kirjoittaa blogiin, paljonko se painaa?
Kirjoitettu teksti täällä, blogissa tai missä tahansa netissä saa aikaan sen, että ihmiset voivat tuon tekstin löytää ja sen lukea. Siinä se, ei sen kummempaa.
Asioilla on kuitenkin merkitystä. Jos asia on oikeaa ja paikkansapitävää, tekstillä on painoa.
Tekstissä on pyritty suomeksi esittelemään sitä, miten Amway on pahoissa ongelmissa ja viranomaisten kynsissä ympäri maailmaa. Tässä keskustelussa nähdyt reaktiot osoittavat, että kyllä tämä näköjään ainakin useiden mukana olevien mieltä painaa.
asian kanssa! Blogin tekstin on kirjoittanut yksi ihminen(sinä??) jolla itsellään on jo etukäteen valmis näkökulma ja mielipide asiasta. Tämä mielipide on hyvin negatiivinen ja tämä paistaa läpi kirjoituksesta! Tästä näkökulmasta blogiin on korostetusti yritetty vääntää kaikkia mahdollisia asioita jotka tukevat tätä omaa negatiivistä näkökulmaa,tosiasiat ovat ihan muuta. Jokaisella lukijalla on kuitenkin oma erilainen näkökulma. Yksikään ihminen ei tee omia päätöksiä sen pohjalta mitä joku muu asiasta on mieltä.Mitä kohtaa tästä et ymmärrä. On totta että tietty pieni prosentti ihmisistä on valmiiksi jo samansuuntainen mielipide kuin sinulla. Tämä ei kuitenkaan tarkoita että tämä koskisi muita ihmisiä. Jos tarkoitus on hakea potentiaalista myyntijohtajaa niin on ihan luonnollista että osa ihmisistä tipahtaa jo pois heti kättelyssä. Sama koskee verkostoja . Jos tarkoitus on hakea potentiaalista ihmistä verkostoihin osa ei sovellu alalle ja näin he tipahtavat pois.
Verkostot rakennetaan oman osaamisen avulla ja tätä osaamista hyödyksi käyttäen ymmärtää ja mitä on oikeasti tekemässä. Osaaja on kaiken tämän keskustelun yläpuolella. Se että netissä esitetään erilaista tekstiä ei tee siitä oikeaa. Sinä mursis et ole itse vaivautunut hankkimaan tätä verkosto osaamista ja tämä näkyy blogissa.
Tämän sinun blogin voisi nimetä sinun omaksi "taisteluni" blogiksi. Kaikki asiat ovat sinun omia negatiiviä mielipiteitä koskee vain ainoastaan sinua. Vahva katkeruus paistaa läpi. Kaikilla ihmisillä on kuitenkin erilainen elämän tilanne ja omat henkilökohtaiset tarpeet. Kaikki omaa elämää koskevat valinnat tehdään näiden tarpeiden pohjalta. Kukaan ei tee valintoja sen perusteella mitä sinä blogissa yrität kirjoittaa. Olet vain yksi mielipide 5 miljoonasta ihmisestä ja näinollen sinun kirjoituksen painoarvo on 1/5000000. Onhan se tietenkin tapa viettää omaa aikaa keskustelemalla täällä itsensä kanssa 10 vuotta ja kirjoittamalla 1000 tuntia blogia. Muita ihmisiä se kuitenkaan koske mitenkään.
... kaivelemaan sanontasi:
""""Jos tarkoitus on hakea potentiaalista myyntijohtajaa niin on ihan luonnollista että osa ihmisistä tipahtaa jo pois heti kättelyssä. Sama koskee verkostoja . Jos tarkoitus on hakea potentiaalista ihmistä verkostoihin osa ei sovellu alalle ja näin he tipahtavat pois.""""
Kerro mulle, jotta miksi kaikki pitää sitten kelpuuttaa mukaan verkostomarkkinointiin? Normaalissa elämässä työhän sopimaton raakataan jo esittelyvaiheessa pois. Mutta te hörhöt haluatte jokaisen kynnellekykenevän mukaan. Te ette yhtään värväystilanteessa katso, jotta onko kokelaasta oikeesti tekemään hommia.
Myönnätkö tuossa, että teiltä puuttuu "silmää" ammattitaitoa erotella jyvät akanoista? Sitten te ihmettelette, jotta miksi niin moni lopettaa jo pienen ajan jälkeen. Myönnä reilusti, että ette vaan osaa etsiä "tekijöitä". Vain onko se todellakin niin, että uuno otetaan mukaan, koska voihan sille pakkokaupata ainakin vähän aikaa jotain kamoja? Siis pitää kokelasta paskanjauhannalla ja hyvillä valehtelulahjoilla mukana lypsylehmänä. Lopuksi voi vielä kaupata aivopesumatskua ja niin on taas pikkasen rahaa kerätty pyramidiin. Teidän ajatuksenne tuntuu olevan, että mitäs siitä, jos lopettaa, sainhan kupattua vähän rahaa siitäkin tumpelosta, vaikkei siitä mihinkään ollut. Lopettajahan on mielestänne laiska, luuseri, mistään mitään ymmärtämätön, säälittävä tapaus, ikuinen häviäjä, paska osaamaton visioita vailla oleva tyhmä, juntti.... yms.... Hän on tuota kaikkea vasta sitten, kun hän ei tee teille enää tulosta. Eli olette kieroja ja vaan omaan napaanne tuijottavia.
Te kerrotte mm. täällä suureen ääneen, että "minun piti antaa mahdollisuus kaikille". Te pesette tuollaisilla sanomisillanne omaatuntoanne (joka ikävä kyllä aikojensatossa häviää taivaan tuuliin). Sitten te ihmettelette silmät ymmyrkäisinä, jotta mistä negatiivisuus touhujanne kohtaan jatkuu. Vastaus on suora. Se johtuu teistä värväreistä ja verkostomarkkinoijatuputtajista.
Ja mitaan ette voi...
heidänkin mielestä quixtar on ajautunut pyramidipelin linjalle.
Miksi muutos "laillisempaan" nähdään negatiivisena?
"Kaikki asiat ovat sinun omia negatiiviä mielipiteitä koskee vain ainoastaan sinua."
Ei ole minun "oma negatiiviä mielipiteeni", että Intiassa poliisi ratsaa Amwayn toimistoja, Englannissa ministeriö vie yrityksen ja sen koulutusjärjestelmän toiminnan tuomioistuimen käsiteltäväksi ja Yhdysvalloissa yrityksen merkittävät edustajat itse haastavat firman oikeuteen, koska heidän mielestään toiminnassa on kyse laittomasta pyramidipelistä.
Näissä tosiseikoissa on kyse sen verran merkittävistä tapahtumista, että niiden pitäisi koskea jokaista toiminnassa mukana olevaa. Myös sinua.
"Kukaan ei tee valintoja sen perusteella mitä sinä blogissa yrität kirjoittaa."
Hyvä niin. Toivon, että kaikki ajattelevat ja tekevät päätöksensä itse. Blogin kuten kaikkien näiden keskustelujen on tarkoitus vain tuoda esiin sellaisia tosiasioita, jotka värväystilanteessa jäävät jostakin syystä mainitsematta.
Ai että nuo vm-"yrittäjät" tykkäävät paasata siitä, miten he "valitsevat alalle parhaiten soveltuvat". No onpa tullut nähtyä tuo "tarkka valintaseula" läheltä. Ystävä kysyi kaikkia tuntemiaan, siis JOKAISTA, värväystilaisuuksiinsa, anteeksi esittelyihinsä. Taisi löytää yhden joka nuo tarkat kriteerit täytti ja soveltui alalle, eli suomeksi sanottuna sortui. Muut sanoivat EI ja vm-yrittäjien sanoin siis karsiutuivat soveltumattomina. Että se siitä "valitsemisesta". Kaikki olisivat kelvanneet.
Hihasta löytyi Hitler-kortti!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Godwinin_laki
(btw, puuttuu ravestoresta!)
värväystilaisuudessa? Mistä tiedät mitä minä tarkasti ottaen sanon? Miksi kukaan tulisi internetistä hakemaan ohjeita? Miksi ihmiset jotka lukevat sinun blogin olisivat kanssasi samaa mieltä? Käytännössä monen tuhannen ihmisen kokemuksella tiedän varmasti että ihmiset eivät tule täältä ohjeita hakemaan.Sillä ei myöskään ole aloittamisen kannalta merkitystä jos joku lukee sinun blogia. Vastustamisen ja blogin tulos on oikeasti nolla(merkitystä blogilla on vain sinulle ,mutta ei muille). Olet vastustanut verkostomarkkinointia vuosia ilman tuloksia. Mitään näkyvää joka mitenkään koskee verkostoyritystä et ole saavuttanut. Verkostoyritykset voi hyvin ja kasvaa riippumatta mitä sinä siitä kirjoitat.Jokainen ymmärtää myös että jokaisesta maasta löytyy monta sinunkaltaista ihmistä jotka pyörittävät omaa oikeudenkäynti sotaa .Katkeroituneita ihmisiä on maailma täynnä. Entä sitten?????? Oikeudenkäyntejä mitä ihmeellisimmistä asioista. Mitä merkitystä näillä on? Ei yhtään mitään. Jokainen voi vetää kenet tahansa oikeuteen mistä vaan. Tuhannella oikeusjutulla voi saada 10 voittoa. Tämä ei tee kuitenkaan rikollista kenestäkään. Amway on voittanut moninverroin enemmän oikeusjuttuja kuin se on hävinnyt.
minun "värväystilaisuudessa"? Et luultavasti. Miten siis pysytyt sanomaan mitä minä jätän kertomatta ja mitä kerron? Sinun blogisi oletus siitä mitä kerrotaan ja oletus siitä mitä jätetään kertomatta.
Eli se on kuin romaani joka ei pohjaudu tosiasioihin. Mielikuvitus on ainoa jota voit käyttää siitä tapahtumasta jota nimität värväystilaisuudeksi.
"Hitler-kortin käyttö osoittaa niin vakavaa suhteellisuudentajun häiriötä, että mitään sen pelanneen aiemminkaan esittämää ei pidä ottaa vakavasti."
Heh, pätee hyvin myös amwayn pastoriin. Paljon tekstiä, mutta ei yhtään keskustelutaitoja.
tapahtui, eikö vain?
Tuota se juuri on, toiset sanoo kiitos kyllä , toiset kiitos ei. Mistä sen etukäteen tietää kuka on soveltuva. Sehän täytyy ottaa selville.
olen myös tutustunut Amwayn liiketoimintaan ja todennut asiantuntijana että ei ole paras bisnes tällä alalla. Silläkin tekee rahaa mutta valitsin toisen firman. Voi silläkin harjoitella.
Voidaan testata yksinkertaisesti:
Jos kaikki soveltuvat niin menestyvätkö kaikki?
Ei, sillä edelleenkään 70-90% ei saa alalinjastaan provisiota.
Menestymiseen ei vaikuta merkittävimmin soveltuvuus, eikä halu, halu edes eikä yrittäminen, eikä opiskelu, eikä työn määrä.
TÄRKEIN tekijä on pyramidikaavio. Ne jolla on pyramidi allaan ne menestyvät.
verkosto allaan?
Kuule ei kenelläkään. Ei yhdelläkään. Jokainen aloittaa nollasta.
Mikä tekee sen että toisilla on verkosto ja toisilla ei?
On asiakkaita jotka haluavat ostaa tuotteita. Siitä tule asiakasverkosto joka ei koskaan "saa" verkostoa, koska He ei halua sitä. Tämä on perusta sille että voi rakentaa verkoston.
On joitakin ihmisiä jotka haluavat rakentaa sen verran verkostoa että tienaavat "oman kulutuksensa". Tämä on se osa joka vakiinnuttaa liiketoiminnan. Ei ole edelleenkään sellaista verkostoa joka tekisi bisnestä. On vain tukkukäyttäjiä.
Sitten on niitä jotka haluavat vähän lisää rahaa. Tämä osa on verkoston tukijalka joka turvaa verkoston jatkuvuuden.
Siten on sellaisia jotka rakentavat bisneksen näiden kaikkien muiden kanssa. Jokainen rakentaa sen minkä katsoo itselleen tarpeelliseksi.
Mutta kaiken tämän perusta on tuotteet joita nämä ihmiset haluavat käyttää omassa elämäsään jatkuvasti ja säännöllisesti. Jos tuotteet eivät täytä käyttäjien kriteereitä ei tule myöskään verkostoa. On olemassa tuotteita joita kokeillaan ja todetaan ne soveltumattomiksi. Silloin verkosto saattaa kasvaa aikansa ja sitten purkautuu. On tuotteita jotka täyttävät oletusarvonsa niin sillon verkostolla on jatkuvuus.
Omassa verkostossani ei ole vielä yksikään ihminen "pettynyt". Asiakkaat ostavat ja ne jotka haluavat muutakin tekevät niin kuin ovat suunnitelleet omalla aikataulullaan tai niin kuin He onnistuvat tekemään. Onnistuminen on aaltoliikettä. Toisinaan onnistuu ja sitten tulee jaksoja että ei onnistu- ei se aina onnistu itselläkään ihan suunnitellusti.
70-90% ei haluakaan provisioita ollenkaan. Siinä se on. Kun vertaat rekisteröityneitä ja niitä jotka saavat provikoita sinun pitää samalla verrata rekisteröityneiden y-tunnuksia. Jos ei ole y-tunnusta on pelkästään tukkuostaja koska ei voi saada provisioita. Y-tunnuksen hankkiminen on se raja josta aletaan laskeman verkostoijat. Rekisteröityneistä ainoastaan 10% hakee y-tunnuksen, eli alkavat rakentaa liiketoimintaa.
Olet ihan oikeassa, mutta vedät vääriä johtopäätöksiä.
"Menestymiseen ei vaikuta merkittävimmin soveltuvuus, eikä halu, halu edes eikä yrittäminen, eikä opiskelu, eikä työn määrä.
TÄRKEIN tekijä on pyramidikaavio. Ne jolla on pyramidi allaan ne menestyvät."
Tästä näkee että et tiedä menestymisestä yhtään mitään. Kyllähän nyt jokainen ihminen joka on jo itse menestynyt, tietää että kasa ihmisiä missä muodostelmassa tahansa ei tuo menestystä itselle. Sehän on ja pysyy vain "katsomona" nollana jos ei itse ymmärrä/osaa niitä periaatteita jotka tuo itselle menestystä ja tulosta. Ne ihmiset jotka ymmärtävät nämä periaatteet myös menestyvät. Ne jotka eivät ymmärrä heillä voi olla vaikka 1000000 ihmistä missä tahansa muodostemassa ja oma tulos pysyy nollassa.
Kukaan ei voi menestyä ilman oman ajattelutastapojen muutosta. Huippuasenne ei takaa menestymistä, mutta väärä/negatiivinen asenne varmasti tuhoaa 100%:sti oman menestymisen. Menestymättömyys johtuu usein siitä että ihmiset tekevät helpoista asioista itselleen vaikean ja kun joku asia on tehty itselle vaikeaksi (omilla sanoilla ja ajatuksilla) onkin helppo nostaa omat kädet ylös.
Kaikkeen tähän on kuitenkin olemassa työkalut ja ne löytyy koulutusjärjestelmästä . Verkostomarkkinointi ihan pohjimmiltaan on itsensä kehittämisliiketoimintaa. Ne jotka osaavat hyödytää omaan käyttöön nämä itsensäkehittämistyökalut ymmärtävät kuinka rakennetaan oma liiketoiminta ja tämän osaamisen avulla he myös menestyvät. Paikalla verkostossa ei ole merkitystä vaan sillä että on valmis oppimaan ja kehittämään itseään.
Verkostoihin aina liittyy ihmisiä jotka itse yrittävät omilla säännöillä rakentaa onnistumatta siinä. Tälläkin palstalla on nähty näitä "sääntönikkareita" ja muita vastaavia. Jokainen ymmärtää miksi he eivät menesty.
"70-90% ei haluakaan provisioita ollenkaan"
Pyramidikaavion toiminta selitetään näin, ettei
70-90% ei halua rahaa olleenkaan1111!!!!!!111
Salli mun nauraaa!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!
!!!
1!!
1!!!!
1111
11
Yksinkertaisella matemaattisella todisteella että pyramidikaavio selittää sen ettei 70-90% saa alalinjastaan tuloa. Olkoon vaikka maailman supermiehet olisivat kaikki mukana.
Eväitäni tukee tutkimus quixtarin haasteessa, että (muistaakseni) 87% ei saa provikkaa. Koska ilmapiiri halusta rikastua amwayllä on suunnaton niin->
Vastaväite, että nämä eivät edes halua provisiota menee jo myyntilahkolais väitteeksi.
Eväät on nämä
Marematiikka vs. lahkomainen propaganda.
Millä todistat että nämä 70-90% eivät halua rahaa?
... vasta sitten, kun kokelas on jo epätoivoisesti yrittänyt myydä ylikallista roinaa ja menettänyt rahojaan siihen.
Tuossa vaiheessa höynäytetty tekee itse sen valinnan lopettaa/muuttua passiiviseksi. Sinä et siis sitä karsintaa tee ottaessasi jonkun höynäytettävän mukaan touhuihisi, vaan se karsinta tapahtuu myöhemmin. Sinulle kelpaa kaikki aines.
Ja mitaan ette voi...
ostavat jalkapallon sm-sarjassa? Kuinka moni heistä edes haluaa pelata sm-sarjassa? Kuinka moni haluaa vain potkija kesällä sunnuntaisin? Kuinka moni haluaa sen avulla parantaa vain kuntoaa? Kuinka monella pallo roikkuu koristeena seinällä.? Kuinka moni pelaa jalkapalloa 2 kertaa ja sitten vaihtavat lajia? Huom samat menestymisnumerot toimii myös tässä. Nyt ja tulevaisuudessa Sm-tason jalkapalloilijaksi tulee nousemaan uusia kykyjä. Heillä on jo 10 vuoden ura useimmilla takana ennen menestymistä.
osoittanut. Kymmenestä yksi ostaa minulta suoraa. Kuusi ostaa rekisteröityneenä tukkuhintaisia tuotteita. Kaksi tekee verkostoa sen verran että saa ilmaiset tuotteet. Yksi kymmenestä hakee y-tunnuksen ja alkaa tekemään verkostoa.
Näin minulla on toteutunut. 10% tosiaan tienaa verkostomarkkinoinnilla. Olet ihan oikeassa. Tai tarkalleen pikkuisen yli 10% rekisteröityneistä.
on y-tunnus. Sillä se selviää.
Kyllä tai ei vastauksena kysymykseen mukaan vm-pisnekseen lähtemiselle ei osoita soveltumista, vain korkeintaan kiinnostusta ja ennen kaikkea vedätettävyyttä.
mitä tapahtuu testille kun vain kaikkein hyperlahkakkainextrasupermegapositiivarit tungetaan samaan verkostoon. Onko kaikilla menestyvä alalinja?
höynäytettäväksi eikä suostu kaikkeen mukaan kun vähän väläytetään "dollareiden" kuvia ja unelmien toteutumisen lupausta, ei sovellu heidän valheelle perustuvaan bisnekseensä.
Ja vielä he, jotka lukevat lakipykälät ja yhtiön omat pikkupräntit, ovat tehneet heille vääryyttä ja omaavat negatiivisen asenteen verkostomarkkinointiin!!
Tässä nauratti eilen kun kuulin ystävältä, että hänen platinatason suorittajansa amwayssä ei ollut lukenut ollenkaan yhtiön liiketoimintaperiaatteita. Hieman kun valaistui asiasta, totesi, että täytynee lukea ne ja muuttaa vallan omaakin houkututapaansa ja alkaa toimimaan lakien mukaan. Eli suomeksi, hetken jatkaa ja jos ei suistu taas uudelleen kaidalle tielle, lopettaa toiminnan kannattamattomana ja ilman vanhoja ystäviään, jotka kyllästyneet siihen, ettei enää keskustellakaan muusta kuin amway sitä ja amway tätä(osta sitä, osta tätä).
Amwaystä oli mulle todella hyötyäkin, löysin vanhan ystäväni, joka tätä soopaa yritti mulle kaupata ja kun tässä nyt selvitelty asioita ja todettu toiminta täydeksi humpuukiksi... Samalla saatu hänen muutkin ystävänsä tajuamaan omat virheensä.
ei ole menestymisen merkki. Eikä se että saa alalinjastaan provisiota.
Aikaa myöten menestysmahdollisuudet hiipuvat.
Menestyneitä on paaaljon vähemmän.
Väitätkö, että kerrot nämä asiat värvätessäsi:
Intiassa poliisi ratsaa Amwayn toimistoja, Englannissa ministeriö vie yrityksen ja sen koulutusjärjestelmän toiminnan tuomioistuimen käsiteltäväksi ja Yhdysvalloissa yrityksen merkittävät edustajat itse haastavat firman oikeuteen, koska heidän mielestään toiminnassa on kyse laittomasta pyramidipelistä.
".Sillä ei myöskään ole aloittamisen kannalta merkitystä jos joku lukee sinun blogia."
No niin. Miksi nämä blogissa lukevat tosiasiat sinua sitten niin hermostuttavat?
Amway ei ole montakaan oikeusjuttua voittanut. Monta juttua on sovittu oikeuden ulkopuolella, että monet asiat pysyisivät salassa.
Väitätkö, että kerrot nämä asiat värvätessäsi:
Intiassa poliisi ratsaa Amwayn toimistoja, Englannissa ministeriö vie yrityksen ja sen koulutusjärjestelmän toiminnan tuomioistuimen käsiteltäväksi ja Yhdysvalloissa yrityksen merkittävät edustajat itse haastavat firman oikeuteen, koska heidän mielestään toiminnassa on kyse laittomasta pyramidipelistä.
".Sillä ei myöskään ole aloittamisen kannalta merkitystä jos joku lukee sinun blogia."
No niin. Miksi nämä blogissa lukevat tosiasiat sinua sitten niin hermostuttavat?
Amway ei ole montakaan oikeusjuttua voittanut. Monta juttua on sovittu oikeuden ulkopuolella, että monet asiat pysyisivät salassa.
että sinä kuvittelet itsestäsi liikoja. Kirjoittamalla blogiasi ihmiset jotenkin ovat kanssasi tottakait samaa mieltä! Se että sinä jotenkin "paljastat salaisuuksia" ja tästä syystä(sinun ansiosta) kuvittelet että ihmiset jättävät aloittamatta oman verkostouran. Tämä on sinun omaa harhaa. Ihmiset eivät käyttäydy näin! Sinulle näyttää olevan tärkeitä kaikki säännöt ja pykälät ja monet muut asiat. On kuitenkin niin että ne asiat joita sinä pidät tärkeinä itsellesi, ei ole tärkeitä muille. Olen lukenut joskus jotakin pätkiä sinun blogia mutta en ole kuitenkaan lopettanut omaa verkostouraa joka on sinun tavoite(saada ihmiset lopettamaan). Blogisi on muuten rasittavaa luettavaa. Blogista paistaa läpi myös sinun halu kostaa jollekin jotakin??
Pointtini oli että minua eikä muita ihmisiä ei edes kiinnosta mitä sinun blogissa lukee. Eikä koko asia millään tavalla "hermostuta" minua. Monet ihmiset tuntee ja tietää sinun osaamisen tason(nolla) ja näkökulman verkostomarkkinointiin(negatiivinen).
Kaikki mitä kirjoitat verkostomarkkinoinnista osaamisen tason ja näkökulma huomioon ottaen sen totuusarvo on lähinnä kyseenalainen.
En kerro näitä sinun väitteitä koska osaan hommani paremmin kuin sinä.Tiedän tarkasti kuinka toimia oikein.Osaamisen avulla rakennan oman verkostoni! Vaikka kertoisin ihmisille että poliisi ratsaa intiassa Amwayn toimistoja.....tai käykää lukemassa mursiksen blogi. Tämä tieto olisi useimmille merkityksetön , he aloittaisivat kuitenkin.
Ihmettelen vain miksi sinä vuodesta toiseen jaksat pyöriä tässä "oikeusjutuissa ja säännöissä" ja jatkuvaa negatiivista sanomista. Miksi et katso ja opettele niitä asioita jotka tuovat sinulle rahaa sillä liiketoiminnalla. Miksi et oikeasti vaivaudu opettelemaan niitä asioita. Jatkuva negatiivisuus on vain hallaa itsellesi muita se ei kiinnosta, heillä on oma elämä.
/// "Sinulle näyttää olevan tärkeitä kaikki säännöt ja pykälät ja monet muut asiat. On kuitenkin niin että ne asiat joita sinä pidät tärkeinä itsellesi, ei ole tärkeitä muille."
Onhan se tietysti hieman käsittämätöntä, jos joku piittaa laista tai säännöistä. Nehän ovat sinusta lähinnä tällaisia keveitä suosituksia.
/// "en ole kuitenkaan lopettanut omaa verkostouraa joka on sinun tavoite(saada ihmiset lopettamaan)."
Tavoite on saada ihmiset ajattelemaan. Jokainen tehköön omat ratkaisunsa itse, mutta toivottavasti niin, että kaikki faktat ovat tiedossa.
/// "Blogista paistaa läpi myös sinun halu kostaa jollekin jotakin??"
Tottakai paistaa. Katkeruushan paistaa aina jokaisesta virkkeestä, jossa kyseenalaistetaan se, mitä ylälinja sinulle opettaa.
/// "Pointtini oli että minua eikä muita ihmisiä ei edes kiinnosta mitä sinun blogissa lukee."
Kaikki ei kiinnosta kaikkia. So what? Jotenkin se vain kummastuttaa, että jaksat viestitolkulla taas höpötellä blogista, joka ei sinua tipan vertaa kiinnosta.
/// "Kaikki mitä kirjoitat verkostomarkkinoinnista osaamisen tason ja näkökulma huomioon ottaen sen totuusarvo on lähinnä kyseenalainen."
/// "En kerro näitä sinun väitteitä koska osaan hommani paremmin kuin sinä."
Et tietenkään kerro. Osaat hommasi niin hyvin, että on hankalaa tuoda esiin edes yksi virheellinen väittämä täysin kyseenalaiselta nettisivulta.
Lisää Amwaysta tulossa lähipäivinä.
kuin sinä itse? Taidat kuvitella liikoja. Voi olla että vastustajien ydinryhmä lukee..oliko muita...ei
:O)))))
Korkealle tasolle Amwayssä noussut Eric Scheibeler kirjoitti teoksen "Merchants of Deception", joka kertoo varsin perusteellisesti Amwayn toiminnasta ja sen ns. moraaleista.
http://www.merchantsofdeception.com/