Audi -01 1.8T Quattro

Onko muilla samoja komemuksia ?
Välillä antaa vikailmoitusta jarruista, punainen varoitusvalo vilkkuu ( Bremsen ).
Jarrut on käyty läpi ja mitään ei tunnu löytyvän.
8993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla on muutaman kerran käynnistäessä vilkuttanut jarrujen varoitusvaloa.

Äänestä
  • Oletko käynnyt tutkittumassa jarruja ?
    Käväsin airistonautossa Turussa ja sanoivat käyneensä jarrut läpi uusimmlla testereillä jne.. mutta mitään ei löydy.. Olisko tietokone softassa jotain bugii ??

    Äänestä

Ootko vikamuistia luettanu missään, oliko sielä mitään

Äänestä
  • Kaiketi ne huollossa on lukenut vikamuistin myös, pitänee tarkistaa asia.

    Äänestä

  • Faba kirjoitti:

    Kaiketi ne huollossa on lukenut vikamuistin myös, pitänee tarkistaa asia.

    Jos se merkkivalo on palojen kuluneisuus valo niin siitä ei jää vikamuistiin mitään. Mutta jos se vilkuttaa vikavaloa niin siitä jää jotain muistiin. Oisko vaan palojen kuluneisuus anturin johto poikki?

    Äänestä

Mulla on vanhemmassa mallissa sama juttu, esiintyy yleensä pakkasella käynnistäessä vilkkuu kunnes painaa jarrua, nestettä on riittävästi. Vikakoodeja ei löydy.

Äänestä

Omassa A4TQ:ssa -01 meni n. 50000 km kohdalla käsijarrun vaijeri uusiksi. Jälkeenpäin huomasin, että asiaan saattoi liittyä selittämättömältä tuntunut tapahtunutta edeltänyt jarrujärjestelmän varoittelu, johon ei löytynyt järjellistä selitystä.
Edelleen jälkeenpäin kuulin merkin myyjiltä, että kässärin vaijeri on kuulemma tyyppivika ainakin -01 mallissa. Jos ongelma näyttää liittyvän asiaan on hyvä tietää, että asia on maahantuojan tiedossa ja huolto voi myös hoitaa ongelman maahantuojan lukuun - itselleni Stockan huolto ei aikoinaan vaivautunut mainitsemaan seikasta vaan korjaus meni omaan lukuun.

Äänestä
  • ABS-anturin johto? Mulla oli anturin johto menossa poikki ja käsittämättömiä varoituksia tuli silloin tällöin. Itse jarruissa ei ollut mitään vikaa eikä vikamuistissa tietenkään mitään.
    (Tosin autoni on paaaljon vanhempi, eli siinä voi olla ihan omat viat) mutta kuitenkin kannattaa ehkä tsekata vaikuttaako johdon taivuttelut varoituksiin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Faba kirjoitti:

Onko muilla samoja komemuksia ?
Välillä antaa vikailmoitusta jarruista, punainen varoitusvalo vilkkuu ( Bremsen ).
Jarrut on käyty läpi ja mitään ei tunnu löytyvän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu