Hyviä kirjoituksia

"Kosteusvaurioille altistuu suuri osa väestöstä. Vauriot ovat yleisiä ja niiden yhteys terveyshaittoihin vahvasti osoitettu. Niinpä voidaan kiistatta puhua kansanterveyskysymyksestä. Ongelman torjuntaan tarvitaan kuitenkin myös muita lääkkeitä kuin mitä terveydenhuollolla on tarjota."

...Nevalaisen suusta. Erityisesti tämä viimeinen lause on osoitus siitä että hekin tietävät missä mennään terveydenhuollon suhteen homesairaiden osalta.
18949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Vauriot ovat yleisiä ja niiden yhteys terveyshaittoihin vahvasti osoitettu,sanoo Nevalainen.
Nevalainen tietää syy-yhteyden, kuten muutama muukin hometutkija. Mihin ihmeeseen se totuus sitten haihtuu käytännössä?
Pitääkö tehdä leikekirjaa näistä sanomisista ja mennä sen kanssa lääkäriin. Potilashan nyt aina kuvittelee tietävänsä oireidensa syyn, häneen ei voi lääkäri luottaa, mutta nevalaisten ja putusten sanomisella olettaisi olevan painoarvoa.
Toisaalta jos burnout-lääkärit eivät pidä ammattitaitoaan ajantasalla edes Lääkärilehteään lukemalla, niin eivät he tunnista muutakuin homeisen leivän kaapissaan.

Äänestä
  • epidemiologisilla tutkimuksilla. Yksilötasolla siitä ei ole juuri hyötyä, koska biologisia syy-yhteysmekanismeja on vielä usein vaikea osoittaa.

    Eli jos menet leikekirjan kanssa lääkäriin, hän näkee siitä vain, mitä homeet voivat tilastollisesti aiheuttaa, mutta ei voi sen perusteella tehdä diagnoosia sinun kohdallasi. Erityisesti vakuutuslääketiede vaatii aukotonta näyttöä eikä siinä auta lääkärin kannanotto, että syynä sairasteluun on todennäköisesti homealtistus.

    Äänestä

kylläkin, että terveydenhuolto ei voi TORJUA ongelmaa, joka johtuu rakennusten vaurioista.

Äänestä
  • mutta totuus on se, ettei suomalainen terveydenhuolto toimi enää muullakaan saralla, joten on ihme, että meillä vielä on tämä ns. terveydenhuolto. Erilaiset keikkalääkäriryhmittymät hääräävät terveyskeskuksissa ja se ajatus, että lääkäri tuntisi potilaansa elinpiirin on kuollut ja kuopattu. Perusperiaate on särkylääkeresepti kouraan ja ulos, ja seuraava... Täällä kehäkolmosen ulkopuolella ei ole häävisti asiat.
    Ajatuksena on erittäin hyvä, että homeille altistumista pidettäisiin "kansantautina". Silloin sen tutkimukseen ja "hoitoon" ohjautuisi myös varoja. Tästä oudosta kansantaudista kiinnostuisivat myös muut tahot. Olisiko tässä toivon kipinä?

    Äänestä

  • tarkoitetaan mitä tarkoitet... kirjoitti:

    mutta totuus on se, ettei suomalainen terveydenhuolto toimi enää muullakaan saralla, joten on ihme, että meillä vielä on tämä ns. terveydenhuolto. Erilaiset keikkalääkäriryhmittymät hääräävät terveyskeskuksissa ja se ajatus, että lääkäri tuntisi potilaansa elinpiirin on kuollut ja kuopattu. Perusperiaate on särkylääkeresepti kouraan ja ulos, ja seuraava... Täällä kehäkolmosen ulkopuolella ei ole häävisti asiat.
    Ajatuksena on erittäin hyvä, että homeille altistumista pidettäisiin "kansantautina". Silloin sen tutkimukseen ja "hoitoon" ohjautuisi myös varoja. Tästä oudosta kansantaudista kiinnostuisivat myös muut tahot. Olisiko tässä toivon kipinä?

    kansanterveysongelmastahan tässä on kyse ja idea kansantaudista ei ole yhtään hassumpi. Mutta siinä tietenkin on taas tämä toinen puoli että silloin joudutaan ihan virallisestikin myöntämään kosteusvauriomikrobien aiheuttavan selvän sairauden ja siitähän tässä on väännetty vuosia ettei sellaista tautia tai sairautta ole.

    Taas kerran tutkijat tutkii ja tekevät selviä analyyttisiä päätelmiä, mutta ne jotka niitä tulkitsevat voivatkin lukea kuin piru raamattua.

    Jo parikymmentä vuotta sitten tutkijat tekivät käyriä joissa todettiin että syntyvyyden laskun ja ikäpyramidien mukaan olemme kusessa työvoiman saatavuuden kanssa n. 2010 vuodesta eteenpäin.
    Näitä tilastoja he yrittivät turhaan viedä päättäjille jotta asialle silloin olisi tehty jotain. Mutta ei...uskottu. Ja sama taitaa päteä homesairauksien ja ongelmien suhteen tänä päivänä.
    Tyhmät päättäjät myöntävät totuuden vasta kun paskat on jo housuissa.

    Äänestä

KTL:n laboratoriojohtaja Nevalainen on insinööri.

Tuossa artikkelissa Nevalainen toteaa, että TERVEYSTUTKIMUKSELLA tärkeä rooli tuottaa TÄSMÄTIETOA siitä miten RAKENNUKSEN SISÄILMAA JA RAKENNUKSEN TERVEELLISYYTTÄ voidaan arvioida.

Eli Nevalainen kaipaa määrärähoja voidakseen tehdä lisätutkimuksia niin kosteusvauriomikrobitoksiineista kuin muistakin sisäilmatekijöistä, koska kuten hän totesi esim. Miamessa KOSTEUSVAURIOMIKROBIT allergisoivat vain geneettiseltä perimältään olevia IgE:läisiä, mutta eivät IgG:läisiä.

Ja samaa mieltähän ovat muutkin maijviklaiset.
Kosteusvauriomikrobit eivät allergisoit IgG:läisiä siksi, että heidän mielestään IgG:läiset allergisoituvat vain massiivialtistuksista.
Nähtävästi maijviklaisten mielestä IgG:läisallergikkojen ruoka-ainereaktiotkin johtuvat tietyn ruoka-aineen ylensyönnistä ja lääkeainereaktiot reseptin vastaisen ohjeistuksen ylittämisestä.
No näinhän ei kuitenkaan ole.

No siinä Nevalainen on oikeassa, että ONGELMAN TORJUNTAAN tarvitaan kuitenkin myös muita lääkkeitä kuin mitä terveydenhuollolla on tarjota.

On vain yksi ainut lääke. Yhdenkään maamme rakennuksen sisäilma ei saa sisältää kosteusvauriomikorbeja eikä varastopunkkeja.
Toisin kuitenkin on.
Tuossa eilenkin maakuntalehtemme kirjoitteli homesairaalamme korjaustarpeesta todeten, että määrärähoja nyt ei ole.
Sama koskee kaikkia julkisen vallan rakennuksia esim. päiväkoteja, kouluja, armeijan rakennuksia jne. Määrärahoja korjaamiseen ei löydy.

Ja kun euroja ei löydy kosteusvauriorakennusten korjaamiseen olkoonpa rakennuksen omistaja sitten julkinen valta, taloyhtiö tai omakotilainen, niin sairastuttamisputki niin IgE:läisten kuin IgG:läistenkin suhteen pysyy voimassa. Siihen ei auta KTL:lläläisten eikä TTL:lläläisten sisäilmamitatikkuilut, joka tikkuilu on myös myyntiartikkeli.

Mitä taas tulee maamme terveydenhuoltoyksikköihin, niin perustuslakimme mukaan sen on todettava joka ainut kosteusvauriomikobialtistuksesta johtuva ALLERGINEN sairaus niin IgE:läisillä kuin IgG:läisilläkin,

Mikäli esim. työntekijän, kouluakäyvän ja päiväkotilaisen kohdalla kosteusvauriomikrobialtistuksen aiheuttamaa sairautta/sairauksia ei todeta ko. altistuksen aiheuttamaksi, niin tutkimusykikkö syyllistyy OIKEUSLOIKKAUKSEEN, seurauksena lainmukaisen etuuden menetys.

Ja maijviklaisethan kilvan väittävät, että he eivät pysty yhdistämään kosteusvauriomikobialtistuksen aiheuttamia sairauksia ko. altistukseen, eli eivät pysty toteamaan IgG:läisten viivästynyttä allergista keuhkoputkitulehdusta, viivästynyttä allergista nuhaa kuten eivät myöskään pysty erottamaan ODTS:ää virusflunssasta.

Eli se missä mennään homesairaiden osalta on ollut ja yhä on, että sairastuttuaan he joutuvat oikeusturvan ulkopuolelle siksi, koska immuunipuolustusjärjestelmän aktivoitumista mittaavia lääketieteelisiä tutkimuksia ei esim. työterveyshuollossa oteta käyttöön, vaikka niitä on olemassa.

Ja se ettei edes harkita otettavaksi käyttöön käy hyvin ilmi 15.3.2007 Kalevassa.
Siinä todetaan, että tuore tutkimus (siis Majvik II:nen) laittaa JÄITÄ HATTUUN HOMEISTA OIREILEVIEN LIIAN TIIVILLE TUTKIMISELLE.
TTL:n professori JUKKA UITTI kuvaa HOMEPANIIKIKSI tilannetta, jossa kaikki kosteusvauriomikrobeista oireilevat ohjataan lääketieteellisiin jatkotutkimuksiin.

Äänestä
  • "Eli se missä mennään homesairaiden osalta on ollut ja yhä on, että sairastuttuaan he joutuvat oikeusturvan ulkopuolelle siksi, koska immuunipuolustusjärjestelmän aktivoitumista mittaavia lääketieteelisiä tutkimuksia ei esim. työterveyshuollossa oteta käyttöön, vaikka niitä on olemassa"

    Mitä tutkimuksia tarkasti ottaen pitäisi ottaa käyttöön? tarkoitatko IgE ja IgG vasta-ainemittauksia vai mitä?

    Kysyn siksi että tietäisin itsekin näitä oikeita tutkimuksia homealtistuneena vaatia.

    kiitos

    Äänestä

  • mitä tutkimuksia ei käytetä kirjoitti:

    "Eli se missä mennään homesairaiden osalta on ollut ja yhä on, että sairastuttuaan he joutuvat oikeusturvan ulkopuolelle siksi, koska immuunipuolustusjärjestelmän aktivoitumista mittaavia lääketieteelisiä tutkimuksia ei esim. työterveyshuollossa oteta käyttöön, vaikka niitä on olemassa"

    Mitä tutkimuksia tarkasti ottaen pitäisi ottaa käyttöön? tarkoitatko IgE ja IgG vasta-ainemittauksia vai mitä?

    Kysyn siksi että tietäisin itsekin näitä oikeita tutkimuksia homealtistuneena vaatia.

    kiitos

    ensin se, mitä kosteusvauriomikrobeja löytyy kosteusvauriotalosta. Toiseksi pitää löytyä niiden IgG-vasta-aineita verestä.

    Jos olet jo sairastunut ja joudut olemaan kosteusvauriokohteessa, niin veresi lymfosyyttien määrä on koholla merkkinä keuhkorakkulatulehduksesta. Lääkärit kuitenkin kieltäytyvät määräämästä lymfosyyttien erittelylaskentaa, koska tietävät, että aivan liian helpolla paljastuisi vakava kosteusvauriokohteesta johtuva sairaus. Heidän tehtävänsä on nimittäin salata koko ongelma.

    Kaikki puhallukset lukuunottamatta spirometriaa ja diffuusiokapasiteettia ovat humpuukia. Spirometrian ns. MEF75 arvo paljastaa mahdollisen alveoliitin. Kuitenkin puhallus spirometriin on hyvin herkkä puhallustekniikalle. Yleensä käy niin, että tässä puhalluksen loppuvaiheessa alkaa yskittää, joten oikeaa tulosta ei saada. Mutta kuten sanottu lymfosyyttien perusteella selviää helposti mahdollinen keuhkorakkulatulehdus. Samalla valkosolujen erittelylaskennassa selviää, että astmaa se ei ainakaan ole!

    Jos jo nyt hengästyt pienessä rasituksessa, niin sinulla on aivan varmasti alveoliitti eli keuhkorakkulatulehdus.

    Onko sinulla jo mahdollisesti verisuonitulehduksia, esim. jaloissa? Nivelkipuja? Kaikki nämä johtuvat ns. kietävistä immunokomplekseista eli IgG:n ja sitä vastaavan mikrobi-itiön yhteenliittymästä, jota immuunipuolustusjärjestelmä ei ole onnistunut poistamaan kehostasi.

    Lääkärit tietävät kaikki nämä asiat, mutta he eivät auta!

    Äänestä

  • mitä tutkimuksia ei käytetä kirjoitti:

    "Eli se missä mennään homesairaiden osalta on ollut ja yhä on, että sairastuttuaan he joutuvat oikeusturvan ulkopuolelle siksi, koska immuunipuolustusjärjestelmän aktivoitumista mittaavia lääketieteelisiä tutkimuksia ei esim. työterveyshuollossa oteta käyttöön, vaikka niitä on olemassa"

    Mitä tutkimuksia tarkasti ottaen pitäisi ottaa käyttöön? tarkoitatko IgE ja IgG vasta-ainemittauksia vai mitä?

    Kysyn siksi että tietäisin itsekin näitä oikeita tutkimuksia homealtistuneena vaatia.

    kiitos

    Vasta-ainemittaukset pitäisi yhä edelleen otattaa niin IgE:nä kuin IgG:näkin yleisimmille kosteusvauriohomeille ( mm. Aspergillus, Penicillium, Cladosporium), yleisemmälle kosteusvauriohiivalle (Rhodorola glutinis), yleisimmille sädesienille ja IgE:t yleisimmille varastopunkeille.
    Näyttää "hihaan tarttuvan koko kosteusvauriomikrobikirjo" aina varastopunkkeja myöten, eikä vain homeet.

    Nythän työäterveyshuollossa niistä on luovuttu. Eli työnantaja ei niitä maksa.

    Toistuviin tulehduskieteisiin joutuneiden olisi hyvä otattaa B-lymfosyyttien erittelylaskenta normaalitilassa ja tulehdustilassa, koska siinä näkyisi niin T- kuin B- kuin myös Nk-solujen vaihtelu kuin myös auttaja- ja sytotoksisten T-solujen suhde.
    Työterveyshuolto ei otata eikä työnantaja maksa.

    Riippuen oireilusta seerumin immunokompleksimittaukset olisivat myös paikallaan kuin myös ANC-vasta-aineet (vaskuliitit).
    Tuma-vasta-aineiden mittaus on myös paikallaan.
    Sytökiinimittaukset tulisi ottaa käyttöön.
    Eosinofiili-, leukosyytti- ja trombosyyttiarvoja tulee myös seurata.
    NO-mittauksilla voi seurata keuhkojen tulehtumisastetta, myös ECP:llä.

    Eli tuo tuosta immuunipuolustuksen seurannasta.
    Jokaisella kostwusvauriomikrobialtistuksen aiheuttamalla sairaudella on omat mittatikkunsa joiden on täytyttävä ennenkuin lääkäri kirjoittaa diagnoosin paperille.


    Jokaisen oireilevan pitäisi hankkia itselleen Piko mittari FEV1:n seuraamiseksi. Nythän tt-lääkärit lykkäävät käteen vain PEFF-mittarin.
    Spiromittaukset ovat paikallaan ja diffuusiokapasiteettimittaus tietyissä tilanteissa vallan suotavaa.

    Äänestä

  • Homeherkkä kirjoitti:

    Vasta-ainemittaukset pitäisi yhä edelleen otattaa niin IgE:nä kuin IgG:näkin yleisimmille kosteusvauriohomeille ( mm. Aspergillus, Penicillium, Cladosporium), yleisemmälle kosteusvauriohiivalle (Rhodorola glutinis), yleisimmille sädesienille ja IgE:t yleisimmille varastopunkeille.
    Näyttää "hihaan tarttuvan koko kosteusvauriomikrobikirjo" aina varastopunkkeja myöten, eikä vain homeet.

    Nythän työäterveyshuollossa niistä on luovuttu. Eli työnantaja ei niitä maksa.

    Toistuviin tulehduskieteisiin joutuneiden olisi hyvä otattaa B-lymfosyyttien erittelylaskenta normaalitilassa ja tulehdustilassa, koska siinä näkyisi niin T- kuin B- kuin myös Nk-solujen vaihtelu kuin myös auttaja- ja sytotoksisten T-solujen suhde.
    Työterveyshuolto ei otata eikä työnantaja maksa.

    Riippuen oireilusta seerumin immunokompleksimittaukset olisivat myös paikallaan kuin myös ANC-vasta-aineet (vaskuliitit).
    Tuma-vasta-aineiden mittaus on myös paikallaan.
    Sytökiinimittaukset tulisi ottaa käyttöön.
    Eosinofiili-, leukosyytti- ja trombosyyttiarvoja tulee myös seurata.
    NO-mittauksilla voi seurata keuhkojen tulehtumisastetta, myös ECP:llä.

    Eli tuo tuosta immuunipuolustuksen seurannasta.
    Jokaisella kostwusvauriomikrobialtistuksen aiheuttamalla sairaudella on omat mittatikkunsa joiden on täytyttävä ennenkuin lääkäri kirjoittaa diagnoosin paperille.


    Jokaisen oireilevan pitäisi hankkia itselleen Piko mittari FEV1:n seuraamiseksi. Nythän tt-lääkärit lykkäävät käteen vain PEFF-mittarin.
    Spiromittaukset ovat paikallaan ja diffuusiokapasiteettimittaus tietyissä tilanteissa vallan suotavaa.

    nämä ohjeesi.

    Tosin voin "sieluni silmin" jo nähdä miten lääkäri suhtautuu kun näitä kokeita ehdotan ja vaikka sen tekisi kuinka maltillisesti, niin....
    alkaa nyt jo jurppia sillä neniin on tullut sen verran monta kertaa näissä lääkärikäynneissä.


    Voin peräti kuvitella että kun pyytää B-lymfosyyttien erittelyn ja näillä mainitsemillasi perusteilla, lääkäri on aivan pihalla T ja B ja Nk-soluista ja niiden toiminnasta. Sitten alkaa se puolustelu että ei näistä nyt mitään selviä tai ei nämä vielä ole tarpeellisia tai kun oireesi pahenevat niin tule uudestaan.

    Äääh! tänään taas pelkkä ajatuskin jurppii, kun miettii että pitäisi tietää lääkäriä enemmän mutta pitää näyttää tietämättömältä ja pitäisi pystyä vaatimaan oikeat kokeet ja plaa,plaa,plaa.

    On tämä homesairastelu sellainen vuoristorata ettei tarvitse Särkänniemeen tai Linnanmäelle lähteä.

    Äänestä

  • mitä tutkimuksia ei.. kirjoitti:

    nämä ohjeesi.

    Tosin voin "sieluni silmin" jo nähdä miten lääkäri suhtautuu kun näitä kokeita ehdotan ja vaikka sen tekisi kuinka maltillisesti, niin....
    alkaa nyt jo jurppia sillä neniin on tullut sen verran monta kertaa näissä lääkärikäynneissä.


    Voin peräti kuvitella että kun pyytää B-lymfosyyttien erittelyn ja näillä mainitsemillasi perusteilla, lääkäri on aivan pihalla T ja B ja Nk-soluista ja niiden toiminnasta. Sitten alkaa se puolustelu että ei näistä nyt mitään selviä tai ei nämä vielä ole tarpeellisia tai kun oireesi pahenevat niin tule uudestaan.

    Äääh! tänään taas pelkkä ajatuskin jurppii, kun miettii että pitäisi tietää lääkäriä enemmän mutta pitää näyttää tietämättömältä ja pitäisi pystyä vaatimaan oikeat kokeet ja plaa,plaa,plaa.

    On tämä homesairastelu sellainen vuoristorata ettei tarvitse Särkänniemeen tai Linnanmäelle lähteä.

    erittelylaskennan. Älä puhu mitään B- ja T-lymfosyyteistä. Jos muuten, et sitä saa, niin sano, että epäilet olevasi HIV-positiivinen. Nyt lääkärin on pakko otattaa sinusta kyseinen mittaus, koska kyseessä on tartuntatauti.

    Pyydä myös spirometriin puhallus. MEF75% paljastaa allergisen alveoliitin. FEV1 paljastaisi astman, jos meillä sellainen olisi, mutta kun ei ole. Valitettavasti myös alentunut FEV1 (ei niin paljoa kuin astmassa) kertoo mahdollisen alveoliitin, mutta kun ei ole mihin sitä verrata. Ei sitä voi verrata mihinkään viitearvoihin! Sitä pitäisi verrata sinun omaan arvoosi, kun olit terve. Sitä ei tietenkään ole olemassa.

    Jonkinmoista osviittaa antaa myös spirometrillä saatu FVC, mutta taaskaan ei ole olemassa sinun tervettä arvoa, paitsi, jos sinulta mitattiin koulussa keuhkojesi tilavuus, niin kouluterveydenhuollosta se löytyy.

    Sitten on vielä sellainen valitettava asia, että jos olet nyt ollut altisteettomassa ympäristössä, niin tulokset voivat olla kohdallasi ihan normaaleja. Tietänet varmasti, mitä sinun pitää tehdä ennen näitä mittauksia. Jotta lymfosyytit kohoasivat tarpeeksi, niin on oltava vähintäin viikko altistuksessa.

    Äänestä

mukaan vastaavasti, jos esimerkiksi loukkaantumiset liikenneonnettomuuksissa lisääntyvät, niin se on terveydenhuollon ongelma.

Äänestä
  • on nimenomaan terveydenhuolto!

    Yksikään kosteusvauriokohteessa sairastunut ei ole maassamme vielä saanut apua siinä vaiheessa, kun olisi ollut vielä mahdollista pelastaa oireileva ihminen. Syyllisiä ovat tähän lääkärit!

    Verrata nyt liikenneonnettomuuksiin! Typerys! Taidat olla Henkka Tuppurainen.

    Äänestä

  • täysin käsittämätön kommentti?!?!?

    Äänestä

  • katastrofiin kirjoitti:

    on nimenomaan terveydenhuolto!

    Yksikään kosteusvauriokohteessa sairastunut ei ole maassamme vielä saanut apua siinä vaiheessa, kun olisi ollut vielä mahdollista pelastaa oireileva ihminen. Syyllisiä ovat tähän lääkärit!

    Verrata nyt liikenneonnettomuuksiin! Typerys! Taidat olla Henkka Tuppurainen.

    tilastoja olet vetänyt? Sieltä omasta päästäsikö taas? Minä tiedän montakin ihmistä, joiden oireilun syyksi lääkäri on epäillyt homeongelmia ja kehottanut muuttamaan pois tiloista.

    Äänestä

  • mitä mietit kirjoitti:

    täysin käsittämätön kommentti?!?!?

    sairaista rakennuksista. Terveydenhuolto ei voi rakennuksia parantaa. Homesairaudet loppuvat, kun talot tervehtyvät.

    Äänestä

  • katastrofiin kirjoitti:

    on nimenomaan terveydenhuolto!

    Yksikään kosteusvauriokohteessa sairastunut ei ole maassamme vielä saanut apua siinä vaiheessa, kun olisi ollut vielä mahdollista pelastaa oireileva ihminen. Syyllisiä ovat tähän lääkärit!

    Verrata nyt liikenneonnettomuuksiin! Typerys! Taidat olla Henkka Tuppurainen.

    Sinulla näyttää olevan nyt se nimettömänä kirjoittamisen vaihe menossa. Koska siirryt Maija- ja Hessu -vaiheeseen?

    Äänestä

"Kosteusvaurioille altistuu suuri osa väestöstä. Vauriot ovat yleisiä ja niiden yhteys terveyshaittoihin vahvasti osoitettu. Niinpä voidaan kiistatta puhua kansanterveyskysymyksestä. Ongelman torjuntaan tarvitaan kuitenkin myös muita lääkkeitä kuin mitä terveydenhuollolla on tarjota."

Muutama kuukausi sitten oli lehdessä STT:n jutussa
" Tällä hetkellä ei tiedetä mikä kosteusvauriokohteessa aiheuttaa ihmisille oireet".
Jutussa oli otsikko Kosteusvaurioiden myrkyllisyyden tutkimiseen kehitellään testiä. Jutussa oli haastateltu Toxtest-hankkeessa mukana olevaa tutkijaprofessoria Aino Nevalainen.

Jokohan se pikkuhiljaa siitä selviäisi heille itselleenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4/2007 KTL-lehti kirjoitti:

"Kosteusvaurioille altistuu suuri osa väestöstä. Vauriot ovat yleisiä ja niiden yhteys terveyshaittoihin vahvasti osoitettu. Niinpä voidaan kiistatta puhua kansanterveyskysymyksestä. Ongelman torjuntaan tarvitaan kuitenkin myös muita lääkkeitä kuin mitä terveydenhuollolla on tarjota."

...Nevalaisen suusta. Erityisesti tämä viimeinen lause on osoitus siitä että hekin tietävät missä mennään terveydenhuollon suhteen homesairaiden osalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu