kuitit ja Tmi

Moi!
Kuka tietää? Sain jostain kuulla, että jos teen yksinkertaista kirjanpitoa ja minulla on siis toiminimi, niin kuittina yrityksen ostoksesta kelpaa myös verkkopankista asiakkaan tulostama kuitti ja kaupan kassakuitteja ei näin ollen tarvitsisi säilyttää..
Tietääkö kukaan, onkos tämä ihan puppua?
91829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kysy tilitoimistostasi tai verovirastosta joka todennäköisesti edellyttää aukotonta kuittinumerointia.

Äänestä

Kirjanpitolaki ei sinänsä vaadi että kuittinumeroinnin on oltava aukoton. Sen sijaan sama laki vaatii että ostoista on oltava myyjän antama tosite.

"Kirjanpito perustuu kuitteihin ja tositteisiin
Kirjanpidon tapahtumista on oltava kuitti tai muu tosite. Tositteiden tulee olla päivättyjä ja numeroituja. Liiketapahtumat on kirjattava aikajärjestyksessä."
http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Liikkeen_ja_ammatinharjoittaja/Yrityksen_perustaminen/Kirjanpito_tilikausi_ja_verovuosi(9362)

Äänestä

Ilman kassakuittia (ei siis mitään maksupäätetositetta) et voi vähentää arvonlisäveroa, mutta liiketoiminnan kuluista se riittää tositteeksi siihen yksinkertaiseen kirjanpitoon. Ja kirjanpitäjän neuvo minulle oli että ota aina kopio kuitista ja nido se A4:seen kiinni, tiedot säilyy varmasti kuusi vuotta ja se on helpompi laittaa kansioon. Verotarkastuksessa valkoinen kuitti tarkoittaa että vähennetyt alvit maksat takaisin.

Äänestä

>> Ilman kassakuittia (ei siis mitään maksupäätetositetta) et voi vähentää arvonlisäveroa, mutta liiketoiminnan kuluista se riittää tositteeksi siihen yksinkertaiseen kirjanpitoon.

Tarkoitatko tässä puhua ammatinharjoittajan yhdenkertaisesta kirjanpidosta vai? Kyllä ammatinharjoittaja joutuu maksamaan ja tilittämään ALV:t samalla tavalla kuin muutkin yritysmuodot. Ja oli kirjanpitomenetelmä yhdenkertainen tai kahdenkertainen.

Pelkän pankin tiliotteella näkyvän laskun maksamisen merkinnän perusteella ei tosiaan saa ALV-vähennystä (10%, 14% tai 24%) tehdä, ellei ole ko. ALV-erittelyn sisältävää ostotositetta menotositteena olemassa.

>> Ja kirjanpitäjän neuvo minulle oli että ota aina kopio kuitista ja nido se A4:seen kiinni,

Valokopiointi on melko turhaa. Kyllä se riittää kun niittaa sen alkuperäisen lämpöpaperikuitin A4:ään kiinni, ja sitten ko. tosite mappiin.
Minulla on mapeissa yli 8 v. vanhoja lämpöpaperitositteita, Biltemasta, Akateemisesta jne. olemassa, ja kaikki ovat edelleen erinomaisessa kunnossa.

Mappeja en tosin säilytä suorassa auringonpaisteessa, vaan ne ovat mappikaapissa jonka ovi yleensä kiinni.

Äänestä

Siis tositteestahan pitää näkyä se, mitä on ostettua ja sitten vielä alvi. Noista verkkopankin kuiteista näkyy vain maksettu kokonaissumma - joten ei kelpaa tositteeksi.

Äänestä

Ei riitä ALV vähennykseen.

Katso www.vero.fi. Sieltä löytyy tositevaatimukset

Äänestä

>> Siis tositteestahan pitää näkyä se, mitä on ostettua ja sitten vielä alvi. Noista verkkopankin kuiteista näkyy vain maksettu kokonaissumma - joten ei kelpaa tositteeksi. >>

Tiedän että useampikin noita "Sähköistä kirjanpitopalvelua" markkinoiva tilitoimisto kuitenkin tekee kirjanpidot ja alv-vähennykset pelkästään noista pankin tiliotteista.

Se on kuulemma Tiliotteelta käsin tehtynä "niin paljon helpompaa" ja se on myös "nykyaikaista". Lopuksi mainostetaan vielä että se on "ekologinen ratkaisu" koska paperisia kuitteja ei käsitellä eikä käytetä.

Esimerkiksi asiakkaan bensaostot ym. viedään kirjanpitoon pelkästään pankin tiliotteen tai korttifirman kuukausittaisen yhteenvetolistauksen perusteella.

Onko paikalla ketään ko. sähköisen kirjanpidon tarjoajaa tai asiantuntijaa? Näinhän se teillä käytännössä toimii, vai kuinka?

Äänestä

No ei todellakaan voi kirjata suoraan tiliotteelta könttäsummina - kyllä seuraavassa verotarkastuksessa on tarkastajalla hauskaa....sähköisessä kirjanpidossa pitää jokainen vienti pystyä jäljittämään ao. laskulle josta käy ilmi kirjanpitolain vaatimat tiedot sen sisällöstä.

Kaikkea sitä kuulee kun vanhaksi elää !

Äänestä

Tuota samaa Tiliotteelta menojen kirjanpitoon viemisen asiaa sivuttiin täällä jo viime keväänä jonkin verran. Silloin joku selosti tuota nykyaikaista kirjanpitoa ja tiliotteilta sähköisiä kirjaamisisansa. Mutta asia jäi lopulta hiukan auki että mitä se tarkoittaa.

Esimerkiksi täällä yksi sähköinen tilitoimisto ja kirjaamisen järjestelmä selostaa miten tiliotteelta erotellaan summasta ALV erikseen.
http://ohjeet.procountor.com/Tiliöintisäännöt#Tili.2BAPY-inti_kirjausselitteen_mukaan

Kyllä minusta tuossa näyttää siltä että mitään paperista tositetta ei ole olemassa, koska laskutustapana on "suoraveloitus", siitähän ei mitään kuitteja yleensä tule. Arvoltaan 123 euroinen tiliotteelta löytynyt maksusuoritus on jaettu tällaisille tileille:

Kirjanpitotili ... Kp-arvo ... ALV
1910 Pankkisaamiset ... -123,00
8452 Internet ... 100,00
ALV ... 23,00

Onkohan nykyään jotakin uusia kirjanpidon lievennyksiä tullut, että tällainen olisi laillista ja hyväksyttyä kirjanpitoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mopo kirjoitti:

Moi!
Kuka tietää? Sain jostain kuulla, että jos teen yksinkertaista kirjanpitoa ja minulla on siis toiminimi, niin kuittina yrityksen ostoksesta kelpaa myös verkkopankista asiakkaan tulostama kuitti ja kaupan kassakuitteja ei näin ollen tarvitsisi säilyttää..
Tietääkö kukaan, onkos tämä ihan puppua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu