Maakilpparit

Kiinnostaapi semmoinen. Että eikös jossain vaiheessa maakilpikonnien maahantuonti ole ollut kiellettyä? Onko tämä koskenut jotain tiettyä lajiketta? Hiukan pienempänä halusin maakilpparin, mutta minulle kerrottiin ettei sellaisia oikeastaan saisi pitää, vesikilpikonnia kyllä. Minkälaisia ovat nykyiset maakilpikonnat, ovatko ne Suomessa syntyneitä vai onko tuotu ulkomailta? (Eläinkaupan ovessa oli kyltti: "Erä maakilpikonnia tulossa,varaa omasi!" Vähän outoa tosin, ihan kuin olisi erä tavaroita tulossa jossain kontissa..)
1202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ennen maakonnien tuonti Suomeen tosiaanki oli kiellettyä ja sen takia kaikki yli kymmenen vuotta vanhat maakilpikonnat joita Suomessa on, ovat ulkomailta salakuljetettuja!

Kun CITES-sopimus tuli käyttöön on ollut sallittua tuoda maahan joitain sopimuksen piiriin kuuluvia lajeja, joten nelivarpaat ja kreikkalaiset, jotka taitaa olla yleisimpiä eläikaupasta löytyviä kilpikonnia, saa tuoda maahan käsittääkseni jonkun kiintiön verran...

Sitten siitä et mistä nämä maahantuodut konnat tulevat, niin CITES-paperissa (jonka konnan ostajan pitäsi eläinkaupasta saada matkaansa) kerrotaan onko se syntynyt tarhassa kasvattajalle vai onko se kiintiöön kuuluva luonnosta kerätty eläin... Monet kasvattajaltakin tulevat konnat ovat kuitenkin luonnosta kerättyjä!

Eli jos harkitset maakilpikonnan hankkimista elä ensimmäiseksi kävele sinne eläinkauppaan vaan kattele ilmotuksia joissa joku haluaa luopua kilpikonnastaan... Näin siksi, että konnien luonnosta kerääminen saataisiin loppumaan ja että myynnissä oleva konna saisi uuden hyvän kodin!

Ja vielä varoituksen sana!!!
Ilmoituksia kannattaa seurata varauksella, koska osa myytävänä olevista konnista on salakuljetettuja!!! Esimerkiksi ilmoituksia, joissa sanotaan lapsen kyllästyneen lemmikkiinsä ja ilmoittaja on venäläissyntynen, on paljon liikkeellä ja näissä tapauksissa monesti on kyse lähes ammattimaisesta salakuljetuksesta!

Miksi ei halvempaa salakuljetettua konnaa kannata ostaa? Koska se lisää salakuljetusta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eläinrakas vain kirjoitti:

Kiinnostaapi semmoinen. Että eikös jossain vaiheessa maakilpikonnien maahantuonti ole ollut kiellettyä? Onko tämä koskenut jotain tiettyä lajiketta? Hiukan pienempänä halusin maakilpparin, mutta minulle kerrottiin ettei sellaisia oikeastaan saisi pitää, vesikilpikonnia kyllä. Minkälaisia ovat nykyiset maakilpikonnat, ovatko ne Suomessa syntyneitä vai onko tuotu ulkomailta? (Eläinkaupan ovessa oli kyltti: "Erä maakilpikonnia tulossa,varaa omasi!" Vähän outoa tosin, ihan kuin olisi erä tavaroita tulossa jossain kontissa..)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu