Greenpeace maalasi yhden Audin, yhden BMW:n ja yhden Volkswagenin vaaleanpunaisiksi ja nimeämällä ne "ilmastosioiksi". Ympäristöjärjestö antoi "sikamaisen" nimityksen saksalaisille bensasyöpöille autoille.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2007/09/561161
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2007/09/561161
Vastaukset 10
Vanhimmat
OK, kiitos tiedosta. Nyt täytyy varmaan mennä vaihtamaan autoa.
Polo 0.9 litran koneella?
Ne Greenpeacen tyypit ei vissiin oo kuullu että Volkswagen on laaseerannnut useita bensapihejä ja vähäpäästöisiä TSI-malleja useampiin automalleihinsa ja samoin merkillä on Bluemotion dieseleitä ja VW aikoo korvata TDI:t commonrail-malleilla joissa on pienemmät päästöt. Lisäksi Golf Variantiinkaan ei saa mitään isoja koneita enää ollenkaan. Lisäksi FSI-koneet on melko bensapihejä ja vähäpäästöisiä eli Greenpeacen tyypit ei näköjään tiedä eikä ymmärrä yhtään mitään!!!!!!!!!!
bensapihejä ja vähäpäästöisiä??? Älä nyt viitsi naurattaa. VW:n koneet on 10-20% kilpailijoitaan enemmän kuluttavia ja saastuttavia - lisäksi VW:n mallipolitiikka suosii suurikoneisia malleja (kts. esim. Yaris-Polo kokoluokka)
Honda Civic 1.4 - 5,9 l/100km
KIA Ceed 1.4 - 6,1 l/100km
VW Golf 1.4 - 6,9 l/100km
Toyota Yaris 1.0 - 5,4 l/100km
Toyota Yaris 1.3 - 6,0 l/100km
Hyundai Getz 1.1 - 5,5 l/100km
Hyundai Getz 1.4 - 6,1 l/100km
VW Polo 1.4 - 6,4 l/100km
Opel Vectra 1.6 - 6,8 l/100km
Toyota Avensis 1.6 - 7,2 l/100km
VW Passat 1.6 - 7,5 l/100km
Mielestäni puhuttiin uusista vähäpäästöisistä malleista. Siihen ei siis kannata vetää mukaan mitään ikivanhaa yksnelosta, joka ei tosiaankaan edusta mitään uusinta moottoritekniikkaa.
BMW 116i - 5,8 l/100km
Ford Focus 1.6 - 6,4 l/100km
Honda Civic 1.8 - 6,4 l/100km
Kia Ceed 1.6 - 6,4 l/100km
Mazda 3 1.6 - 6,9 l/100km
Opel Astra 1.6 - 6,6 l/100km
Toyota Auris 1.6 - 7,1 l/100km
VW Golf 1.6FSI - 6,7 l/100km
VW Golf 1.4TSI - 7,1 l/100km
Mielestäni Volkkarin koneilla ei ole mitään hävettävää tässä ryhmässä. Edukseen erottuvat BMW:n ja Hondan koneet. Volkkariltakin on tulossa TSI:stä 120-heppanen versio jonka kulutus on siinä 6,5 litran paikkeilla. Suorituskyvyltään se kuitenkin hakkaa kaikki listassa näkyvät 1,6-litraiset. Dieseleistä on tulossa uusi, taloudellisempi sukupolvi jossa pumppusuuttimet on korvattu commonrail-tekniikalla. Mielestäni ainoa koko-/teholuokka missä VW on kilpailijoitaan jäljessä on pienimmät bensakoneet.
Justhan tuossa oli puhe, että Passat kuluttaa melkein litran enemmän kuin vaikkapa Vectra vaikka koneena on "uusi ja taloudellinen 1.6FSI". Entäpä jos koneena on 2 litrainen tai vastaava...?
VW Passat 2.0 - 8,1 l/100km
Opel Vectra 2.2 - 7,5 l/100km
Ford Mondeo 2.0 - 7,9 l/100km
Honda Accord 2.0 - 7,8 l/100km
BMW 520 2.5i - 6,7 l/100km
Itse myös osoitit että Golf on luokkansa janoisimpia edustajia moottorista riippumatta.
Entäs "maailmankuulut" VW:n dieselit...
VW Golf 1.9tdi - 5,0 l/100km
KIA Ceed 1.6d - 4,7 l/100km
Ford Focus 1.6tdci - 4,7 l/100km
Löytyykö VW:ltä yhtään oikeasti taloudellista moottoria?
Kannattaako verrata esim 1.6 dieseliä ja VW:n 1.9 Dieseliä keskenään niissä on eri litratilavuus ja eri KW-määrät joten mun mielesttä ne ei oo vertailukelpoisia keskenään. Samoin moni muu lista tässä ketjussa ei oo vertailukelpoinen keskenään. Samoin Fsi:ssä ja TSI:ssä bensakulutus riippuu hieman kait siitäkin kumpaa käyttää 95- vai 98- oktaanista. Molempia voi käyttää niissä koneissa. Ainoastaan siinä 1.6 koneisten listassa missä oli BMW 116, Auris ja muutama muu oli jotain järkeä.
VW:llä on ainoastaan ne TDI:t pumppusuuttimilla sekä muutama peruskone eli 1.4 16V, 1.2 16V, 1.6 8V niitä joissa saattaa ja on hieman tai jopa reilusti kilpailijoita suurempi kulutus/co-päästöt. Noi luetellut mallit jää VW:ltä pian pois. Esim 6-kopan Golfiin noita koneita ei tuu enää ollenkaan. Siinä on vaan Tsi,Fsi, Commonrail-diesel (ei enää pumppusuutin)ja ehkä yksi Bluemotion Tdi-malli saattaa jäädä. Se on paranneltu ja päivitetty versio TDI-pumppusuutin mallista.
FSI- ja TSi-mallit ei paljoa muille häviä. Ne moottorit päihittävät tehoisssa, kulutuksessa, ylä- ja alaväännössa, kiihtyvyydessä, suoritusarvoissa,sitkeydessä ja monissa muissa asioissa monien kilpailijoiden vastaavankokoiset tai pienemmät&suuremmat moottorit. Ei VW pärjää kyllä monille eikä varsinkaan kaikille Japseille mutta monet se hakkaa uusilla moottoreillaan vaikka ei toki kaikkia merkkejä&malleja.
kannattaako sitten motkottaa Hummerin kulutuksesta koska "eihän muilla ole vertailukelpoista mallia"?
Fakta on se, että VW:llä on myynnissä suurempia moottoreita kuin monilla kilpailijoilla --> kulutus ja päästöt isommat. Edelleen samankokoisetkin moottorit kuluttavat enemmän kuin kilpailijoiden vastaavat.
Jos esim. 2.0 FSI vie melkein litran enemmän polttoainetta kuin Opelin 2.2 bensa niin eikö tällöin voi puhua jos merkittävästä erosta?
Eli:
- VW:n "perusmoottorit" kuluttavat paljon
- FSI:t kuluttavat paljon
- TDI:t kuluttavat enemmän kuin kilpailijoiden moottorit
mikä on siis taloudellinen VW-moottori? Kai pitää sitten sanoa, että jos suorituskykyä haluaa niin TSI voisi olla sopiva kompromissi tehoa ja taloudellisuutta.
Polo 1.4TDI. Kulutus 4,4 l/100km. Joko kelpaa? Mallistossa oli aikoinaan myös 1.2TDI joka taitaa edelleen olla niitä harvoja koneita jotka kuluttavat vähemmän kuin 4 l/100km.
Vapari-FSI:t ovat pian historiaa sillä 1.6FSI tullaan korvaamaan 120hv TSI:llä ja 2.0FSI 1.8TSI:llä. Skoda Octaviaan saa jo 1.8TSI:n ja kulutus on 7,2 l/100km. Ei ollenkaan huonosti ottaen huomioon että moottori kehittää 160hv ja 250nm.
Mielestäni on pöhköä laittaa dieselkonetta pikkuautoon joka on muutoinkin "taloudellinen". Golfiin/Jettaan tuo 1.4TDI motti pitäisi asentaa.