uusien volvopentojen

on huhupuheiden mukaan aiheuttanut käynnistysongelmia. Lisävahvistusta huhuille on norjalaisessa venelehdessä http://www.seilas.no/wip4/detail.epl?id=171616&cat=4914
Onko kellään omia kokemuksia? Olen uusimassa konetta ja taidan päätyä toisen merkkiseen 43 hp dieseliin, jossa tuollaista elektroniikkaa ole.
61401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä helkkaria ne on Volvolla ajatelleet hyväksyessään tuollaisen asennettavaksi moottorin kylkeen. Sen artikkelin kuvasta paljastuu hyvin selvästi alkeellinen moka elektroniikan toteutuksessa. Iso ja korkea komponentti piirilevyllä ja piirilevy kiinni tärisevässä moottorissa. Aiheuttaisi ongelmia vähemmänkin vaativassa paikassa. Huonompaa harrastelijatasoa, jota ei johtavana moottorivalmistajana itseään pitävältä yritykseltä sopisi odottaa.

Äänestä
  • Suomessa kuljetettavien laitteiden osalta tuo ongelma otettiin hanskaan jo 70-luvulla. Volvolla tullaan näköjään hieman jäljessä.

    No, sehän on moottori eikä elektroniikkapaja. Toivottavasti metallurgia ja voiteluasiat ovat paremmin hanskassa.

    Äänestä

Tuossa on menty siitä missä aita on matalin tai jopa portin kohdalta.
Asennuksella lienee haettu kompaktia pakettia joka on helppo nostaa paikalleen.
Tosi on että tuo on todella alkeellinen kyläsepän viritelmä elektroniikkaboksille.
Alan miehenä oikein ällistyin.

Äänestä
  • Elektrolyyttikondensaattori joka näköjään tärisee irti. Niitä liimataan yleensä kiinni missä on tärisevässä paikassa,mutta parempi ettei koko yksikkö olisi kiinni moottorissa.

    Äänestä

  • minor700 kirjoitti:

    Elektrolyyttikondensaattori joka näköjään tärisee irti. Niitä liimataan yleensä kiinni missä on tärisevässä paikassa,mutta parempi ettei koko yksikkö olisi kiinni moottorissa.

    Tuossa moottorin kyljessä ei pelkkä liimaus tunnu ollenkaan luotettavalta ratkaisulta. Pitäisi olla vähintään tukirakenne ympärillä. Jo 70-luvulla esim. B&G liimasi tuollaiset kompnentit instrumenteissaan, vaikka käyttöolosuhteet olivat monta kertaluokkaa vaatimattomammat verrattuna moottorin kylkeen.

    Äänestä

paljon elektroniikkaa tarvita. Pari relettä ja sulake ja siinä kaikki. On turha tehdä asia vaikeammaksi kuin mitä se on. Kilpailevissa koneissa on yksinkertaisemmat (= varmemmat) vehkeet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elektroniikkaongelma kirjoitti:

on huhupuheiden mukaan aiheuttanut käynnistysongelmia. Lisävahvistusta huhuille on norjalaisessa venelehdessä http://www.seilas.no/wip4/detail.epl?id=171616&cat=4914
Onko kellään omia kokemuksia? Olen uusimassa konetta ja taidan päätyä toisen merkkiseen 43 hp dieseliin, jossa tuollaista elektroniikkaa ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu