Luostolla maanantaina 10.9.

Tuula**

Tapsan keikalla oltiin siis viime maanantaina Luoston tunturihotellissa. (Lauantaina siellä oli ollut Lea Laven ja keskiviikkona oli Kari Tapio, emme olleet heitä katsomassa). Maanantaina tanssiravintola kuitenkin oli kuin nuijalla lyöty, istumapaikkaa oli turha etsiä, mutta toisaalta kuka fani nyt istuisikaan!

Tapani tuli esiintymään klo 22 (yllään musta puku ja kirkkaan turkoosi paita), huomioi meidät lavan sivustalla ja moikkasi hymyillen. Lauloi lähes saman setin kuin reilua viikkoa aiemmin Riutanharjulla. Kuinka rakkaus alkoi, Poika varjoisalta kujalta, Sulle, Satu rakkauden.... en pitänyt biiseistä "kirjaa" mutta näin alkoi eka jakso ja kesti 45 minuuttia. Kuultiin myös Kuljen taas kotiinpäin ja Ei itketä lauantaina (joita ei muistaakseni Riutassa).

Vartin tauon jälkeen toisella jaksolla fanitin siinä lavan reunalla ylhäisessä yksinäisyydessä, muut asiakkaat tanssivat ja mies oli jo häipynyt yökerhoon. Tuli tutut argentiinalaiset tangot, RAKAS, Äidin pikku poika, Paista päivä..... ja lopuksi Delilah ja Hopeinen kuu. Tapsa kiitteli yleisön ja minulle kumarsi kohteliaasti erikseen kiitokset, poistui sitten lavalta.

Eräs nainen kävi siinä Tapanin lähtiessä lavalta häntä olkapäästä kiinni kun lavalta joutui poistumaan yleisön sekaan päästäkseen ulos ravintolasta. Kuten arvata saattaa, tuon episodin jälkeen emme kuulletkaan mitään encorea.

Keikka oli jotenkin vaisumpi kuin Riutassa. Tapani kävi siinä keikan kuluessa muutaman kerran kääntelemässä lavalla ollutta kohdevaloa eikä saanut sitä mieleisekseen, taisi häikäistä silmiin.

Mutta hyvälle mielelle taas tultiin ja portsari vielä antoi seinältä Tapani keikkamainoksen meille kainaloon. Ei muuta kuin konsertteja odotellen!

13

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poppana1

      Kiitos raportista Tuula ! :o)

      > Keikka oli jotenkin vaisumpi kuin Riutassa. <

      Varmaankaan tanssiravintola ei ole tunnelmaltaan ihan niin mieleinen paikka esiintyä, kuin tanssilava, koska tanssiravintoloissa on yleensä enemmän humalaisia, verrattuna tanssilavoihin.

    • Kiitti paljon sulle "Tuula" keikka kuulumisista! :)

      Aika lyhyt tuo väliaika, kun se oli vaan 15min. Onko se aina ravintolakeikoilla noin lyhyt tauko ? Mä en tiedä, kun en oo koskaan ravintoloissa Tapsan keikoilla ollut.

      Harmi kun, se joku naikkonen ei sitten pystynyt pitämään näppejään irti Tapsasta. Ei mikään ihme , ettei Tapsa sitten enää takaisin lavalle tullutkaan encorea laulamaan.

    • noname

      Oliko Tapsa hyväntuulinen, vai äksyilikö bändilleen ?

    • mitäs luulet

      olimme illassa mukana. Lapin taika puri, siellä ei kukaan äksyillyt. Ihana ilta!

    • Kiitos Tuula keikkaraportista!

    • Teppo Tulppu

      >Eräs nainen kävi siinä Tapanin lähtiessä lavalta häntä olkapäästä kiinni kun lavalta joutui poistumaan yleisön sekaan päästäkseen ulos ravintolasta. Kuten arvata saattaa, tuon episodin jälkeen emme kuulletkaan mitään encorea. <


      Olisi T.Kansa minusta silti voinut sen encoren tulla laulamaan. Se olisi ollut kohteliasta. Kyllä varmasti järjestysmiehet olisivat pitäneet huolen , ettei joku yli-innokas ja kiihkeä fani olisi päässyt toistamiseen hihassa roikkumaan.

    • wanharouwa

      Olen aivan kauhistunut!! Että uskalsi KOSKEA TK:n olkaa!!!
      Kyllä varmaan meni puku pesulaan, saastui rahvaan kosketuksesta!

      Eihän sitä sen jälkeen enää laulaa voi, eieieieiei....

      • osui ja uppos

        Päivän paras ! ;-D Kiitos mainiosta ja nasevasta kommentista "Wanharouwa" ;-D


      • Hehhee... Wanharouwa se täällä nyt taas tuttuun tapaansa ylireagoi ja dramatisoi...


      • reppu ja reissumies

        No mutta, wanharouwa olikin Luostolla. Hänellä onkin wiha-rakkaus -suhde Tapani Kansaan. Kansa ei taida vastata kumpaankaan tunteeseen.


      • OK.
        reppu ja reissumies kirjoitti:

        No mutta, wanharouwa olikin Luostolla. Hänellä onkin wiha-rakkaus -suhde Tapani Kansaan. Kansa ei taida vastata kumpaankaan tunteeseen.

        Hyvin murjaistu!!! ;D Asia saattaapi olla juurikin noin.


      • Zaizai

        Jaaha. Wanharouwa näyttää olevan huumorinaisia ;o)


      • wanharouwa
        reppu ja reissumies kirjoitti:

        No mutta, wanharouwa olikin Luostolla. Hänellä onkin wiha-rakkaus -suhde Tapani Kansaan. Kansa ei taida vastata kumpaankaan tunteeseen.

        ollut wanharouwa Luostolla, aivan oli toinen suunta matkallani tällä erää :)

        Nuo viha ja rakkaus ovat niin voimakkaita tunteita, etten tuhlaa niistä kumpaakaan TK:hon.

        Mutta yrittäkääpä te vaan analysoida minua, ei haittaa ollenkaan, parempi sekin kuin että olisitte mummoja potkimassa kaduilla :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe