Tom Tomini muistikortti on täynnä ja haluaisin laittaa sinne uusia ääniä,onko kortilla joitain "turhia" tiedostoja jotka voisin sieltä turvallisesti poistaa saadakseni äänipaketille tilaa.Kun lataan uuden tolppatiedoston navigaattoriin niin korvaako se vanhat vai pitäisikö ne vanhat tiedostot poistaa sieltä ensin?Tolppatiedostohan asennetaan Scandinavia-Map kansioon,mutta mitä siinä kansiossa on alumperin(minulla ei ole sitä varmuuskopiota muistikortilta,mistä niin usein on puhuttu) eli en ilmeisesti voi tyhjentää koko kansiota jos on tarpeen poistaa niitä vanhoja tietoja ennen uusien tolppien asennusta.
TomTom muistikortti
juusela
111577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
itse poistin ainakin 10 erikielistä puhetta kun tiedän etten niitä ikinä tarvitse. Tuolla sain tilaa muistiin.
Muuhun en osaa vastata.
poistaa voi ylimääräset äänet voices kansiosta, tolppatiedosto korvaa aikaisemman jos ov2 tiedosto on samanniminen kuin jo kortilla oleva. Riippu hiukan käytätkö tomtomin omia tolppatiedostoja vai netistä saatavia ilmaisia. Alunperin karttahakemistossa ei pitäisi olla yhtään ov2 tiedostoa (aivan uusista malleista en tiedä onko sinne laitettu mitään valmiiksi), kaikki kiinteät POI tiedot ovat kuitenkin poi.dat tiedostossa.
Minulla Voices kansiossa on data15.chk ja data15.vif tiedostoja vain numerot muuttuvat,enkä tiedä em. perusteella mitkä niistä on suomen kieli.
ota varmuuskopio ennen poistoa, jotta voi tarvittaessa palauttaa, suomenkiliset näyttäs olevan nrot:27 ja 28
Dansk - Brigitte - data00.chk
Deutsch - Werner - data01.chk
Deutsch - Lisa - data02.chk
English - Tim (GB) - data04.chk
English - Jane (GB) - data05.chk
English - Lori (US) - data07.chk
English - Bonnie (US) - data08.chk
English - Richard (US) - data09.chk
Español - Marta - data10.chk
Français - Jacques - data11.chk
Français - Catherine - data12.chk
Italiano - Chiara - data13.chk
Nederlands - Bram - data14.chk
Nederlands - Eva - data15.chk
Nederlands - Nora - data16.chk
Nederlands - Cora (B) - data17.chk
Norsk - Liv - data18.chk
Svenska - Astrid - data19.chk
Norsk - Jørgen - data20.chk
Svenska - Patrik - data21.chk
Español - Antonio - data22.chk
Dansk - Nils - data23.chk
Italiano - Roberto - data24.chk
Português - Joaquim - data25.chk
Português - Catarina - data26.chk
Suomi - Kati - data27.chk
Suomi - Matti - data28.chk
Kiitos vastauksesta.En huomannut laittaa otsikkoon uutta viestiä kun olin jo ratkaissut ongelmani TomTomHome ohjelmalla,joka tuntuu olevan ihan hyvä näihin asennuksiin ja poistoihin.En kuitenkaan onnistunut asentamaan em. ohjelmalla Tripmasteria enkä uusia ääniä.Ohjeessa neuvotaan purkamaan paketit ohjelman download tiedostoon mutta en onnistunut onkimaan niitä sieltä asennettavaksi navigaattorille.Jos vaikka joku jelppisi taasen.
Eli vielä yksi pikku kysymys,eli kun olen ottanut varmuuskopion kortista,voinko purkaa varmuuskopion isommalle kortille jotta olisi tilaa sille muulle roskalle,ei varmaankaan näinhän saisi monistettua karttoja.
tripmasterin voi asentaa vain home 1.5 versiolla, (.cab ja toc tiedostot sinne ohjelman downloads kansioon) tosin sen voi myös asentaa purkamalla paketin suoraan naville jollain pakkausohjelmalla mikä osaa avata .cab tiedostoja. äänet on helpoin laitella suoraan copy pastella sinne voices kansioon.
kyllähän se periaatteessa noin menee, itse olen aina käyttänyt tuohon vain copy pastea.Eli kopioinut koko höskän ensin tietokoneenlle ja sitte sietlä uudelle kortille. Karrtojen monistus ei oikein onnistu kun se kartta on sidottu siihen tiettyyn laitteeseen.
vain sitä isompaa muistikorttia ihan vain sitä muuta roinaa varten kun saatavana olisi kaikenlaista "kivaa" kokeiltavaa navigaattorille.
Onko ainoa vaihtoehto ostaa uusi kartta isommalla kortilla,vai onko kortilla jotain ns. turhaa vieraitten kielien lisäksi jota voisi poistaa?
isompi muistikortti ja kopio vanhat roinat siihen
näinhän mä teen,elikkä menen korttikauppaan ja kopion vanhat uuteen niin sopii uutta isommalle kortille,tarttee vaan pitää liikenteessä varansa kun räplää vekotinta kesken ajon.Toisessa autossa on Route 66 8000 sitten on sen tuunauksen vuoro,siinä on ainakin katujen nimet vähän liian pienellä eli on varmaan eri kartta valmistaja.Kiitos neuvoista tähän mennessä,neuvoja saa tosi helposti.