..jälleen lukekaa tuosta niin tiedätte enemmän.
Lisää kanavia tulee myös.
http://www.canalplus.fi/article.asp?guid=98C85E5A-9E28-45CD-9FF2-C432386FDF3F
Lisää kanavia tulee myös.
http://www.canalplus.fi/article.asp?guid=98C85E5A-9E28-45CD-9FF2-C432386FDF3F
Vastaukset 29
Vanhimmat
Eipä tuossa itseasiassa kanavamäärä lisäänny!
Ottavat nykyisestä 7 leffakanavasta (mukana laskuissa tosin myös 1 HD-leffakanava joten SD-leffakanavien määrä on 6) yhden pois eli määrä laskeekin 6:een. Ja kun otetaan se huomioon että tuossakin määrässä on se Canal Film HD jota kaikki eivät pysty katsomaan HD-boksin puuttuessa, niin todellinen KAIKKIEN katsojien leffakanavien määrä laskee 5:een! Sen yhden poistuvan leffakanavan tilalle tulee 1 urheilukanava.
Eli kanavat muuttuu kyllä mutta ei niiden määrä yhteenlaskettuna nouse. Urheilukanavien määrä nousee yhdellä mutta leffakanavien määrä laskee yhdellä joten tulos on plusmiinusnolla!
Harhaanjohtamista siis puhua että kanavien määrä LISÄÄNTYY, uusia kanavia toki tulee mutta ei kanavien yhteismäärä muutu mihinkään!
Tämä on suru-uutinen leffafaneille ja varsinkin jos sattuu olemaan antenniverkossa. Vähän pahaa pelkään että käy niin että laittavat sattumanvaraisesti vain jotain antenniverkkoon.
Tuo
"Ottavat nykyisestä 7 leffakanavasta"
Ei Canal :lla ole tällä hetkellä kuin 3 leffakanavaa ( MIX ja HD). Miten sinä seitsemän saat?
"Harhaanjohtamista siis puhua että kanavien määrä LISÄÄNTYY, uusia kanavia toki tulee mutta ei kanavien yhteismäärä muutu mihinkään!"
En keksi miten sinä asian lasket, mutta minun laskujeni mukaan näin:
Ennen uudistusta:
1 FILM1
2 FILM2
3 FILM3
4 MIX
5 SPORT1
6 SPORT2
7 HD
Uudistuksen jälkeen:
1 HITS
2 ACTION
3 COMEDY
4 DRAMA
5 FIRST
6 SPORT1
7 SPORT2
8 SPORT EXTRA
9 SPORT HD
10 FILM HD
..menee eli kolme kanavaa lisää "Ojalan" laskuopin mukaan.
Olisi upeaa jos vielä tietäisi mitkä noista kanavista tulee antenniverkkoon, veikkaanpa että Hits, First, Sport 1 ja Sport 2.
unehdeta antenniverkossa näkyvää canal69-kanavaa...:D
Siis antenniverkossa tarkoitan, eli eivät saa action ja sci-fi leffoja elleivät ole olleet joskus hittileffoja (Canal Hits-kanavalla) tai sitten uutuuksia (Canal First).
Eli en tiedä onko tuo nyt niin hyvä uudistus antenniverkon asiakkaille...satelliitissahan toki saa nuo kaikki.
Disney-kanava poistuukin Canal paketista (antenniverkossa) ja tilalle tulee pornokanava..
Tosin eihän Disney-kanava ole koskaan ollutkaan mikään Canal kanava, vaan se tuli Canal kanavapaketin kylkiäisenä silloin kun ei ollut vielä E-nippua ja Canal Digitalilla oli vain yksi kanavapaketti siihen aikaan.
Eli ottavat mallia Viasatin TV1000-leffakanavista jotka on jaettu vähän samalla tavalla eli genren mukaan..
Mutta mites toi muutos sitten vaikuttaa hintoihin ja antenniverkon valikoimaan, sitä tuossa ei kerrota...
Eipä tuossa itseasiassa kanavamäärä lisäänny!
Ottavat nykyisestä 7 leffakanavasta (mukana laskuissa tosin myös 1 HD-leffakanava joten SD-leffakanavien määrä on 6) yhden pois eli määrä laskeekin 6:een. Ja kun otetaan se huomioon että tuossakin määrässä on se Canal Film HD jota kaikki eivät pysty katsomaan HD-boksin puuttuessa, niin todellinen KAIKKIEN katsojien leffakanavien määrä laskee 5:een! Sen yhden poistuvan leffakanavan tilalle tulee 1 urheilukanava.
Eli kanavat muuttuu kyllä mutta ei niiden määrä yhteenlaskettuna nouse. Urheilukanavien määrä nousee yhdellä mutta leffakanavien määrä laskee yhdellä joten tulos on plusmiinusnolla!
Harhaanjohtamista siis puhua että kanavien määrä LISÄÄNTYY, uusia kanavia toki tulee mutta ei kanavien yhteismäärä muutu mihinkään!
Tämä on suru-uutinen leffafaneille ja varsinkin jos sattuu olemaan antenniverkossa. Vähän pahaa pelkään että käy niin että laittavat sattumanvaraisesti vain jotain antenniverkkoon.
Tuo
Laskepa uudelleen ne nykyiset leffakanavat!
Canal ei suostu kertomaan, mitä tulee näkymään anteniverkossa. Lähetin kyselyn jo torstaina, muttei sieltä saa mitään vastausta. Mutta lasku tuli, joten rahat kyllä kelpaa ko. firmalle. Todella mainiota "asiakaspalvelua"
Kysyitkö asiaa Canal asiakaspalvelusta vai sen jälleenmyyjältä Canal Digitalilta? Jälleen kerran ei voi liikaa korostaa sitä asiaa että nuo ovat eri firmoja! Canal Digitalin omistaa kokonaan Norjan valtion Telenor-teleyhtiö kun taas Canal kanavat ovat kokonaan SBS:n omistuksessa C More Entertainment-aputoiminimen kautta.
Mitä tulee vastausviiveeseen, niin tiedän kokemuksesta että Canal asiakaspalvelusta jos kysyy niin saattaa kestää kuukausiakin ennenkuin vastaavat.
Jos taas kysyit Canal Digitalilta niin he eivät päätä asiasta vaan sen päättää C More Entertainment/SBS joten jos sieltä ei ole tietoa annettu Canal Digitalille niin ei Canal Digitalikaan voi asiasta tiedottaa.
Kysyin Canal "asiakaspalvelusta". Ainut vastaus oli, että tuli vaan lokakuun lasku maksettavaksi (tosin normaalin postin kautta). Mitenkähän ovat saanet lähetysluvan digiverkkoon?
Jos olet antenniverkossa, sinua laskuttaa Canal Digital ei Canal . Lasku ei liity kyselyysi millään lailla, se olisi tullut joka tapauksessa.
Mitenkä ovat saaneet lähetysluvan digiverkkoon? Anomalla toimilupaa silloin kun ne olivat jaossa, kuten muutkin. Viestintävirasto sitten myöntää, jos katsoo aiheelliseksi.
Eli että mitkä kanavat tulee antenniverkkoon ja muuttuuko pakettien hinnat miten ja millaisia paketteja tulee olemaan tarjolle?
Nythän on Canal Total joka kattaa 7 kanavaa (Film1,2,3, Mix, Film HD, Sport 1 ja 2 joista tosin antenniverkossa ei näy Film3, Film HD eikä Mix), sitten on Canal Film joka kattaa Film1,2 ja 3, tosin antenniverkossa vain 1 ja 2, sitten vielä Canal Sport-paketti joka kattaa nuo Sport 1 ja 2.
Canal Total ei kata noita HD-kanavia kaikissa kaapelitalouksissa, esim. Elisan kautta niitä ei saa.
juuh,eiköhän tuo oo pääasiassa satelliittipuolelle tuo uudistus.
Kyllä nuo uudet leffakanavat tulevat muuallekin. Ne kun korvaavat nykyiset, niin ei ole paljon vaihtoehtoja. Mitkä kanavat sitten tulevat antenniverkkoon on vielä avoin kysymys.
Kaapeliin tulee luultavasti koko SD-kanavien repertuaari. HD-kanavien tarjonta säilynee operaattorikohtaisena, kuten tähänkin asti.
mut tarkoitinkin tuollaisenaan tulee satelliittiin ja muokattuna versiona kaapeliin ja antenniin.
onko kuulunut mitä kanavia näkyy antennissa?
first ja hits näkyy antennissa-
nyt kun canal uudistaa kanaviaan niin tuleeko anttenniin uusia kanavia vai pysyykö nämä film 1,2 ja sport 1,2 joku sanoi että tämä firt kanava tulisi mikä näyttää ensiiltoja mutta pitääkö paikkansa???
Itseläni on antenniverkossa canal total paketti kuulin että uudistukset ovat tulossa mitä kanavia näkyy sitten 1.11 antenniverkon cana totalissa? itseleni olisi riitänyt noi film1 ja 2 ja sportit.
ilmeisesti film1 muuttaa nimensä firstiksi
Mistä olet saanut tietosi?
taholta.on siis täysin paikkansa pitävä tieto.
filmi1-first, filmi2-hits. sportti 1 ja 2 ja canal69 on 1.11 lähtien total paketti.first lähettää ensi illan joka ilta kello 21.00.
faktaa, siis jotain linkkiä johonkin tiedotteeseen ja huom! ei kelpaa mitkään digitodayn, itviikon tms. median tiedot! Vaan pitää olla ihan joko SBS:n, Canal :n tai jälleenmyyjän eli Canal Digitalin oma sivu!
Kuka tahansa voi postaa tänne mitä tahansa tietoa ja väittää että se pitää paikkansa.
canaldigitalin työntekijältä tämä tieto.