en näe lähelle enkä kauas hyvin!

Tiistaina tulee kaks viikkoa femtosecond-leikkauksesta. Oikea silmä on tosi hyvä, mutta vasemmalla ei näe tarkasti kauas eikä lähelle. Oon jo mielessäni pelotellut itseni lähes suunniltaan, pelkään epiteelikasvua ja läpän siirtymistä pois paikoiltaan. Onko tämä normaalia vai onko syytä huolestua. Silmiä oon ahkerasti kosteuttanut, 2-3h välein. Leikkauksessa vasen silmä paineistettiin kolme kertaa, jolloin saatiin vasta onnistumaan. Voisko olla vaikutusta? Onko muilla ollut epätarkkuutta molempiin suuntiin, siis kauas ja lähelle.
Oon ihan yhtä kysymysmerkkiä. Auttakaa!
31186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hei jos tuo sinua vaivaa kovastikin, niin kuin nyt näyttäisi siltä, niin varmista asia lääkäriltä.
itse en näe hyvin lähellä enkä kauas, mutta se johtuu siitä että on silmissä vikaa.. hajataittoisuutta...

Äänestä

Mulla ihan sama juttu. Tosin leikkauksesta vasta 4 päivää. Oikea silmä OK (lähtöarvo -3.5). Vasemmalla (lähtöarvo -3.25 hajataittoa) en näe kauas enkä lähelle ja on tosi eriparinen olo silmien suhteen. Lääkäri sanoi, että johtuu vaan siitä, ettei toinen silmä ole vielä toipunut. Vaikea vaan uskoa, että oikea silmä toipui heti seuraavaksi päiväksi ja vasen on pysynyt nyt ihan samana sen jälkeen kun ensimmäisen päivän sumuisuus hävisi. Aika epätoivoinen olo!!! Kait tämän voi sitten hoitaa korjausleikkauksella jos nyt mitään muutosta ei tapahdukaan parin kuukauden sisään. Tosin olen siihen mennessä täysi hermoraunio. Mietin, että johtuisiko lähinäön heikkous vain siitä, että vasen silmä on korjautunut plussan puolelle jonkin verran ja siksi en näe lähelle. Sekin on kuulemma mahdollista ja usein plussan puolelle korjautunut silmä palautuu lähemmäs nollaa jonkin ajan kuluttua.

P.S Onko silmissäsi tapahtunut mitään muutosta/oletko tiedustellut omalta lääkäriltäsi mahdollisia syitä.

Äänestä
  • Kävin kontrollikäynnissä, siis ylimääräisessä. Lääkäri sanoi, että tarkan nöän piste silmässä on leikkauksesta joehtuen vielä turvoksissa, sen vuoksi nääen huonosti. Nyt näen jo molemmilla silmillä yhtä hyvin kauas. Että ehkä sulla sama homma,odotellaan. Mun mielestä kyllä näen lähellekkin jo paremmin kuin n. viikko sitten. Lähinnä kuivuus on mun ongelma nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


surusilmä kirjoitti:

Tiistaina tulee kaks viikkoa femtosecond-leikkauksesta. Oikea silmä on tosi hyvä, mutta vasemmalla ei näe tarkasti kauas eikä lähelle. Oon jo mielessäni pelotellut itseni lähes suunniltaan, pelkään epiteelikasvua ja läpän siirtymistä pois paikoiltaan. Onko tämä normaalia vai onko syytä huolestua. Silmiä oon ahkerasti kosteuttanut, 2-3h välein. Leikkauksessa vasen silmä paineistettiin kolme kertaa, jolloin saatiin vasta onnistumaan. Voisko olla vaikutusta? Onko muilla ollut epätarkkuutta molempiin suuntiin, siis kauas ja lähelle.
Oon ihan yhtä kysymysmerkkiä. Auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu