Eli kysyisin kuinka paljon keskimäärin on velkaa 35-40v. pariskunnilla?
paljonko velkaa keski-ikäisellä pariskunnalla
kiinnostaa++
225435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Olen 35v. en pidä itseäni keski-ikäisenä, joten jätän vastaamataa.
Mietippäs sitä, jos 80% ihmisistä on työelämässä aktiivisesti ja 60% on velkaisia.... ja velkaantumisaste on keskimäärin 98%, nii on niitä joilla on velkaa sit jopa 1000% suhteissa tuloon, eli jos tienaat 25000 euroa vuodessa nii ei ihme jos keskiarvo on sit jopa 200 tuhatta.
Mut on toki velattomia ja sit vähänvelkaa olevia, eli mitä vaan 0 - 400 euron välissä
viisi vuotta sitten ensimmäisen asuntolainan.Velkatilanne tänään, 118,000 asuntolainaa ja 9,000 autolainaa.
Mies täytti jo 40 tänä vuonna, minä täytän parin kuukauden päästä. Laskin juuri pari päivää sitten että minulla on kulutusluottoja ja opintolainaa vielä n. 11 000 euroa. Mutta säästössä on nyt sen verran, että olen päättänyt että 40-vuotispäivänäni olen velaton, ensimmäistä kertaa sitten sen kun olin 22-vuotias. Odotan jo innolla. Miehellä ei ole koskaan ollut penniäkään velkaa (on varakkaasta perheestä, joten vanhemmat avittivat reippaasti).
Sen jälkeen alamme säästää asuntoa varten, joten parin-kolmen vuoden kuluttua olemme sitten oikein kunnolla velkaisia.
Nettotulot meillä n. 8 100 euroa kuussa yhteensä.
mutta meillä vielä n.40000€ ensiasunnosta, eikä muita velkoja.
M46 ja N42 16 vuotta maksettu eri velkoja . Talo , mökki ja auto etc. Nyt alkaa häämöttämään helpotusta ainakin hetkeksi kunnes taas keksii jotain mitä muka tuntuu sen arvoiselta .
110000€... vanhan talon omistajat ..Kallis eteläsuomi...Missä ei taloa alle 200000€
Velkaa on asunnon remontoinnista n. 14000 ja autosta samoin n. 14000.
Toisaalta on velaton omakotikiinteistö pääkaupunkiseudulla.
Ja vielä rahastoissa n.75.000 euroa.
Meillä molemmat 35-vuotiaita, asuntolainaa 125 t ja muita velkoja (auto-, opinto-, kulutusvelat) n. 20 t. Ensiasunto hankittiin vasta vajaa vuosi sitten, siksi asuntolainaa noin paljon. Nettotulot 3500-4000/kk.
Ei onneksi yhtään velkaa. Pankissa kohtuullinen summa kasvamassa korkoa. Tällä hetkellä en uskaltaisi ottaa velkaa yhtään.
En pidä itseäni keski-ikäisenä vaikka olen melkein 42 vee.
Minä, melkein 42 vee, ja mies, vähän yli 41 vee:
- asuntolainaa jäljellä n. 60.000 e
- ei kulutusluottoja
Tilanne hallinnassa vaikka toinen jäisi työttömäksi vaikka se on aika epätodennäköistä.
Saimme velat maksettua meistä vanhemman täyttäessä 40 v. (viimeinen asuntovelkaerä maksettiin syntymäpäivänä).Asuntolaina otettiin 32 vuotiaina, joten maksettiin sitä 8 vuotta. Nyt ei sitten ole velkoja vaan pikkuisen omaisuutta: asunto 170 000, auto 30 000 ja tilillä pahan päivän varalle siinä 20 000. Joten ihan hyvin menee. Jää rahaa tuhlattavaksikin (toisen nettopalkka kokonaan). Lapsia ei meillä ikäväksemme ole, joten se ehkä selittää hyvää taloudellista tilannettamme. Bruttotulot meillä n. 65 000/vuosi.
Tsemppiä kaikille, joilla vielä velkaa on. Kyllä se jossain vaiheessa loppuu ja sitten ei uutta velkaa tekisi enää millään...
Et miehillä on ainaskin tässä ns. "vanhoja muijia" eli oman ikäisiä itse olen pikkuhiljaan nuorentanut (niinkuin kaikilla kavereillakin on emännät siellä 5-10-v nuorempia)ja nyt on sopiva suhde emäntä 8-vuotta nuorempi.Velaton osake oli meillä lapset ja rahaa ,mut ostettiin vanha talo ja oli kallis siihen uponnut kauheesti eli velkaa n.100000€. 35 ja 27-v.
kaverit toteavat myös vaimollesi miksi semmoisen vanhan "Gubben" kanssa on.Kyllä minäkin 30-kymppisen ihannoin tilannetta että vaimo olisi 5-10 vuotta nuorempi kun aikanaan menisin naimisiin.Toisin kävi minä 40 v. ja vaimo 45 v.Nuoremmat naiset tuntuivat eläävän eri planeetoilla kuin minä.
Booring tyyppi ja "itseäsi vanhempi".Minä taas olen " nuorempi tyyppi" ja monet naiset aina sanoo et jaksaa enää sinun tahdissa... siis henkisesti ja fyysisesti ;)
Olen tyyppiä kuka ei vanhene koskaan aina asuu sisällä pieni poika joka leikkii...
Sinä olet aivan toista tyyppiä ja voin kuvitella et sinulle pitää olla mummo ;)
40 000 muuta velkaa, m39, N 32
Lainaa 0 euroa. Visa käyttö lainaa 1100 euroa.
En tykkää olla velkaa.. Pankkikriisi 90 luvulla opetti riittävästi..
n. 70KEUR säästöissä. velaton asunto perintö kesämökki, plus maksetut 2 autoa ( uuhdehko käyttöauto ja harrasteCadillac, jenkkipaatti lisäksi. ) Ei valittamista ihmeemmin.
Saako vastata vaikka onkin vähän yli 40 mutta ei vielä keski-ikäinen?
Lainaa on alle satku (ehkä 80t, mikä on vähemmän kuin puolisoiden yhteenlasketut bruttotulot). Ehkä 15 vuotta on jo maksettu. Sen vastineena on nyt arviolta puolen millin arvoinen talo pääkaupunkiseudulla. Hintojen nousu on suuren osan tietysti kerryttänyt ja arvohan on teoreettista spekulaatiota kun ei aiota ihan heti myydä.
Lisäksi on n. viidenkympin velaton mökki, joka ei ole omalla rahalla hankittu.
Käteisenä (tai siis bitteinä pankissa) jotain 17k. Ja eläkevakuutuksessa rahaa myös. Summia en muista.
Autosta on lainaa vielä yli vuodeksi; en tosin muista paljonko Euroissa. Autolainaa meillä on ollut lähes aina ja varmaan tulee olemaankin. Välillä jopa molemmista autoista samanaikaisesti. Autoihin näet kyllästyy ja sitten pitää vaihtaa uudempaan ja parempaan...
Miten menee tänään?
Kiristääkö korona taloutta ?
Olen 41 ja vaimo vähän nuorempi. Lainaa talosta 30000 mutta tilillä noin170000 joten ihan mukavalla mallilla vaikkei hyvissä ammateissa ollakkaan