Hei! En tiedä, miksi verenpaineeni on noussut nyt viikon aikana.
Mulla on nyt verenpaine 165 / 110 ja pulssi 130 luokkia. En stressaa, oon eläkeläinen...
Ainut vaan mikä askarruttaa, niin voiko suussa olevat, lahot & reikiintyneet hampaat ja kovat kivut aiheuttaa verenpaineen nousun? Mulla on tarkoitus tehdä hampaiden poisto ( 5 - 7 kpl ) nukutuksessa. Mua alkoi hammas vaivaamaan toukokuussa ja operaation ois pitäny olla lokakuulla, mutta se siirtyykin jonnekin marraskuulle.
Mulla on kammioväliseinäaukko, VSD ja verenpainetauti. Yläpaine on ollut jotain 120 tienoilla ja alapaine 90 - 100. Mulla on Emconcor 5 mg ja 10 mg tulee otettuu päivässä ( kokonainen aamulla, puoli tbl päivällä ja puolikas illalla ) .
Nyt on anestesialääkärille aika n. 2 - 4 vkon kuluttua, että uskaltaako mut nukuttaa ( viime leikkauksessa paineet romahti, alapaine 20 ja osastolla kun oli heräämisvaikeuksia niin 40 ja rutiini umpparileikkaus pitkittyi 20 minuutista tuntiin). Tietty mainitsen asiasta ane - lääkärille, mutta osaako teistä kukaan sanoo, että onko verenpaineen nousu vaaratonta noihin lukemiin?
Olen yrittänyt aloittaa liikuntaharrastuksen, eli voimistelen kevyesti ( venytykset ) ja käyn hiukan kävelemässä joka päivä mutta ne lenkit ei oo pitkiä. Voisiko verenpaineen nousu johtua siitä?
Muuten harrastukset on rentouttavia, eli neulomista ja ristikoiden ratkomista.
Muita oireita ei ole kuin tykytys ja lievä päänsärky.
Jos tietäisitte, niin sanokaa. En tarkkaile verenpainetta ( vaikka ehkä pitäis verenpainetaudin takia ja hammaslääkäri kysyi verenpainearvoja ) tai oireitani, mutta hiukan ihmetyttää tuo nousu.
Ystävällisin syysterveisin Suzyanne.
verenpaine & sydän
suzyanne
1
1757
Vastaukset
- ainakin kaks
juttua tulee mieleen jotka voi väliaikaisesti nostaa verenpainetta: särkylääkkeiden (kuten Burana) käyttö ja lakritsin/salmiakin syönti. Toiset on noille hyvinkin herkkiä ja paineet nousee heti, toisilla ei nouse yhtään. Kipujenkin luulis voivan nostaa paineita, aiheuttaahan kipu stressiä koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1817188Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?481818- 191789
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am681720Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161541- 691353