Hei! En tiedä, miksi verenpaineeni on noussut nyt viikon aikana.
Mulla on nyt verenpaine 165 / 110 ja pulssi 130 luokkia. En stressaa, oon eläkeläinen...
Ainut vaan mikä askarruttaa, niin voiko suussa olevat, lahot & reikiintyneet hampaat ja kovat kivut aiheuttaa verenpaineen nousun? Mulla on tarkoitus tehdä hampaiden poisto ( 5 - 7 kpl ) nukutuksessa. Mua alkoi hammas vaivaamaan toukokuussa ja operaation ois pitäny olla lokakuulla, mutta se siirtyykin jonnekin marraskuulle.
Mulla on kammioväliseinäaukko, VSD ja verenpainetauti. Yläpaine on ollut jotain 120 tienoilla ja alapaine 90 - 100. Mulla on Emconcor 5 mg ja 10 mg tulee otettuu päivässä ( kokonainen aamulla, puoli tbl päivällä ja puolikas illalla ) .
Nyt on anestesialääkärille aika n. 2 - 4 vkon kuluttua, että uskaltaako mut nukuttaa ( viime leikkauksessa paineet romahti, alapaine 20 ja osastolla kun oli heräämisvaikeuksia niin 40 ja rutiini umpparileikkaus pitkittyi 20 minuutista tuntiin). Tietty mainitsen asiasta ane - lääkärille, mutta osaako teistä kukaan sanoo, että onko verenpaineen nousu vaaratonta noihin lukemiin?
Olen yrittänyt aloittaa liikuntaharrastuksen, eli voimistelen kevyesti ( venytykset ) ja käyn hiukan kävelemässä joka päivä mutta ne lenkit ei oo pitkiä. Voisiko verenpaineen nousu johtua siitä?
Muuten harrastukset on rentouttavia, eli neulomista ja ristikoiden ratkomista.
Muita oireita ei ole kuin tykytys ja lievä päänsärky.
Jos tietäisitte, niin sanokaa. En tarkkaile verenpainetta ( vaikka ehkä pitäis verenpainetaudin takia ja hammaslääkäri kysyi verenpainearvoja ) tai oireitani, mutta hiukan ihmetyttää tuo nousu.
Ystävällisin syysterveisin Suzyanne.
verenpaine & sydän
suzyanne
1
1728
Vastaukset
- ainakin kaks
juttua tulee mieleen jotka voi väliaikaisesti nostaa verenpainetta: särkylääkkeiden (kuten Burana) käyttö ja lakritsin/salmiakin syönti. Toiset on noille hyvinkin herkkiä ja paineet nousee heti, toisilla ei nouse yhtään. Kipujenkin luulis voivan nostaa paineita, aiheuttaahan kipu stressiä koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664261
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺654084Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363522Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163093Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342769En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142552Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102264IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm131387Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571252- 801036