minulla on kysymyksiä teille jotka ovat lapsella käyttäneet kestovaippoja syntymän jälkeen.
Meillä on esikoisen syntymän käsille ensi kuun lopulla.Tahtoisin totuttaa lapsen mieluummin kestovaippoihin kuin kertakäyttöisiin.siksipä kertokaa viisaammat:
MITÄ kaikkea suosittelisitte hankkimaan (minulla on kuori vaippoja 2kpl,menevät koko vaippaiän,äitiyspakkausesta tuli tälläiset :
Kestovaippasetti, 3-6kg,
soft vaippahousu, 100% polyesteri, laminoitu sisäpuolelta polyuretaanilla, tarrakiinnitys muotoiltu flanellivaippa, 100% valkaisematon puuvilla.
Sideharsovaipat 7kpl (niihin kun plussaa kotona valmiiksi olleet niin tulee 32kpl)
Mitä kaikkea muuta ja kuinka monta mitäkin suosittelisitte hankkimaan.
kiitos avuista ihan mielettömästi jo näin valmiiksi.
KESTOVAIPPA APUA VIISAILTA JA KOKENEILTA!
17
1741
Vastaukset
- 4:n äiti
Pese flanellivaippa ja uudet harsot muutaman kerran ennen vauvan syntymää, ja osta parit kuoret lisää, erilaisia kuin mitä sulla on nyt valmiina. On hyvä olla useamman laisia kuoria, niin ei homma kaadu siihen, että ne ainoat tai lähes ainoat eivät istu vauvalle.
Ja jotain lisäimuja kannattaa myös tehdä tai ostaa. Esim. vanhoista froteepyyhkeistä saa hyviä lisäimuja kun leikkaa vaikka 30*30 cm palasia ja huolittelee reunat. Mutta jos ei ole intoa tai mahdollisuutta itse ommella, niin ainakin Pompolin !Bamboo doublerit ovat hyvia lisäimuja harsojen kaveriksi. Niitä saa aika monista kestovaippoja myyvistä kaupoista.
Ja opettele harsojen taittelu valmiiksi. Hyvä ohje harson taitteluun löytyy täältä:
http://www.kestovaippainfo.fi/perustietoa/vinkit.php?action=show_text&sel_artid=14&secid=1&secname=Harsojen taittelu- säästetään luontoa
Kestovaippoja olisi kyllä hyvä alkaa ihan jokaisen äidin ja isän käyttämään, sillä sellaisten käyttö säästää huomattavasti luontoa ja pitemmän päälle myös rahaa omasta kukkarosta! Kamalat määrät jätettä syntyy joka viikko, kuukausi ja vuosi pelkistä kertakäyttövaipoista! Ihmettelen, mikseivät vaippayhtiöt voisi alkaa kehittämään enemmän kestovaippoja?? Olisiko se sitten heiltä pois.. miljoonistaan, en tiedä :/
Anyway..
Itsekin olen tuleva äiti ja kiinnostunut kestovaippamenetelmästä tulevalle lapselleni ja lisää vinkkiä otan mielelläni minäkin siihen, mitä kaikkea alkuun kannattaa hankkia.
Huuto.netistä huomasin ainakin löytyvän suht edullisia vaihtoehtoja kestovaippailuun :) - +++
säästetään luontoa kirjoitti:
Kestovaippoja olisi kyllä hyvä alkaa ihan jokaisen äidin ja isän käyttämään, sillä sellaisten käyttö säästää huomattavasti luontoa ja pitemmän päälle myös rahaa omasta kukkarosta! Kamalat määrät jätettä syntyy joka viikko, kuukausi ja vuosi pelkistä kertakäyttövaipoista! Ihmettelen, mikseivät vaippayhtiöt voisi alkaa kehittämään enemmän kestovaippoja?? Olisiko se sitten heiltä pois.. miljoonistaan, en tiedä :/
Anyway..
Itsekin olen tuleva äiti ja kiinnostunut kestovaippamenetelmästä tulevalle lapselleni ja lisää vinkkiä otan mielelläni minäkin siihen, mitä kaikkea alkuun kannattaa hankkia.
Huuto.netistä huomasin ainakin löytyvän suht edullisia vaihtoehtoja kestovaippailuun :)Huutiksessa myydään monen hintaista ja tasoista vaipatinta. Jotkut täysin toimimattomiakin. Omatekoisten vaippojen kohdalla kannattaa aina ennen ostopäätöstä tarkistaa, että materiaalit ovat sellaiset, että ne todella toimivat vaippakäytössä. Eli kuorivaippa sellainen, että se kestää 60 asteisia pesuja vähintäänkin kymmeniä, mieluiten satoja. Ja imumateriaalit jotain luonnonkuitua tai mikrokuitua. Eli mitään ei kannata ostaa, jos ei ole varma, onko materiaalit todella vaippakäyttöön soveltuvia.
Tietoa materiaaleista löytyy ainakin täältä: http://www.kestovaippainfo.fi/tee-se-itse/index.php?action=listarticles&secid=4
- kakkosta oottava
Ihan ensimmäisenä: älä ota liian tiukkaa asennetta kestoiluun heti alkuun ja hanki jotain kertiksiäkin varuilta. Ensimmäisinä päivinä on hpaljon muutakin ihmeteltävää, eikä kannata heti hermostua jos harsontaittelu tökkii :) Vastasyntynyt kasvaa ja muuttuu tosi nopeasti, ensimmäisinä päivinä kaikki vaipat (sekä kertikset että kestot) voivat falskata lahkeesta, mutta jo viikon päästä reidet voivat olla paksummat ja sama vaippa toimia hyvin.
Harsoja on olemassa tosi erilaatuisia. En tiedä millaisia äitiyspakkauksessa nyt on, mutta pari vuotta sitten ne eivät olleet parhaita mahdollisia vaippakäyttöön. Pienellä vauvalla riittää kyllä huonommankin harson imukyky, mutta vähän isommalla parhaita ovat kunnon vaippaharsot (esim. popolini tai ruskovilla). Harsojen kanssa voi sitten tosiaan käyttää myös lisäimuja kun tarvitsee, joko ihan vanhoista pyyhkeistä tms. puuvillasta tehtyjä tai sitten esim. hamppu- tai bambukankaista tehtyjä imuja. Kankaita saa esim. myllymuksuilta, valmiita imuja on monella vaippavalmistajalla. Harsojen kiinnitykseen voisit hankkia näpsyn (eli snappi-kiinnittimen eli nappinipan), sillä harson saa kiinnitettyä näppärästi.
Määränä 32 harsoa pitäisi riittää, kuoria voisi olla ainakin 3-4. Koko vaippaiän kuoret ovat todennäköisesti valtavia vastasyntyneellä, joten hankkisin pari erimerkkistä ihan pientä kuorta, tai kutoisin parit villavaippahousut.
Lisäksi hankkisin tai ompelisin muutaman erilaisen muotoonommellun pikkuvaipan lisää. Kuminauhalliset muotoillut vaipat pitävät maitokakkaa yleensä paremmin, varsinkin ennenkuin opit taiteilemaan harsopaketin lahkeet hyvin. Meillä ainakin mies vaihtoi vain noita muotoonommeltuja, ja itsellekin ne olivat näppärämpiä. Näihin ei toisaalta kannata ihan pienimmässä koossa panostaa paljon, koska ne jäävät pian pieneksi.
Alussa tosiaan hankkisin erilaisia ja erimerkkisiä vaippoja vaikkapa kirppikseltä (babyidea, kestovaippainfo), niin että kun tulisi aika siirtyä seuraavaan kokoon tietäisin jo mistä tykkään ja mikä lapselle istuu. Meilläkin harsoiltiin alkuun, mutta m-kokoon hankittiin pääasiassa muotoonommeltuja neppari- ja tarravaippoja ja villahousuja ja jonkin verran taskuvaippoja reissuvaipoiksi. Näihin meni vähän enemmän rahaa, mutta toisaalta monet m-kokoiset ovat hoikalla lapsella sopineet pitkästi yli vuoden!- +++
Kertakäyttövaippoja tulee äitiyspakkauksessa ja erilaisissa mainospaketeissa sen verran, että niillä pärjää siihen asti että pääsee kauppaan ostamaan lisää jos kestoilu ei onnistu ollenkaan.
Ja harsojen taittelua ei kannata jättää siihen hetkeen kun vauvalta pitää vaihtaa vaippa. Siinä on kyllä ihan riittämiin tekemistä, vaikka se harso olisi valmiiksi taiteltuna. Meillä oli alusta asti aina kaikki harsot valmiiksi taiteltuina, niin osasi isäkin pukea vaipan kuin vaipan. Ja sitten kun alkoi tarviimaan lisäimuja, otin koko harsopinon ja tuikkasin jokaiseen lisäimun väliin, ja taas oli valmiita vaippoja kasa odottamassa.
- laitoin
meidan vastasyntyneelle harson ihan vaan pötköks ja imse vimsen kuoren päälle...Sama systeemi toimi hyvin puoli vuotta.Sen jalkeen alkoi pissaa tulla enemmän.Lisäksi laitoin ensimmäiset viikot yöksi hahtuvapöksyt niin lakanat pysyi takuukuivana...Imu ei ollut ihan paras mahdollinen harsoissa kun en ollut niitä "esipessyt".Kamalan vähällä pääsee kuitenkin.Oikein harmittaa kun en esikoisen kanssa mukamas jaksanut kestoilla.Nyt muuten kun on sitä pissaa alkanut tulla enemmän on tyttö oppinut osittain pissimään lavuaariin.Kiitos siitäkin kestoille
- varoitus...
Pötkövaipat (siis harsopötkö, prefoldi tai melkein mikä vaan pikkupyyhe pötköksi taitettuna) ovat tosi näppäriä silloin kun maitokakkaa ei tule joka vaippaan :)
Meillä ei olisi ikinä pärjätty vastasyntyneen kanssa harsopötköillä, kakkaa olisi ollut joka kerta vaippakuoressakin. Harso piti kyllä jotenkin taitella kakanpitäväksi lahkeista. Jostain 4-kuukautisesta eteenpäin vauva alkoi tehdä kakkansa aina aamuisin pottaan tai lavuaariin, silloin alkoi pötkömallinenkin vaippa toimia.
- ronja1983
Mun Neuvo:
Osta valkaisemattomia harsoja noin 30kpl, lisäimuja noin 5kpl mikäli haluat kestoilla myös öisin. Vaippakuoria S-L kokoja jokaista 3 kpl. Maitokakkapaperia siihen asti kunnes aloitatte kiinteän ruuan sitten osta riisipaperia. nämä molemmet voi vetää pöntöstä alas ja matokakkapaperin voi käyttää kahteen kertaan. itse pesen pissaiset paperit ja kakkaiset heitän pöntöstä alas.Talvisin voi käyttää flanelliliinoja kuten myös kun lapsi on yli 8kk ja pissaa alkaa tulemaan enemmän. Itse ostin flanelliliinoja noin 16kpl.
Valkoiset harsot eivät ime niin hyvin kuin valkaisemattomat.
Kun lapsi kasvaa niin aion ostaa kestokuivaksiharjoitteluvaippoja niitä saa kivoissa väreissä ja ne ovat käteviä.- riisipapereita
Riisipaperit ovat märkälujaa tavaraa, jota ei saa laittaa vessanpönttöön! Jos ei tuki omia putkia niin tulee ongelmia vedenpuhdistuslaitoksella :(
Mitähän eroa noilla riisipaperilla ja maitokakkapaperilla on... Itse en ole mitään papereita koskaan käyttänyt kun vastoin (yleistä?) luuloa ne eivät ole pintakuivia. Jos irrallisia kuivaliinoja haluaa niin ennemmin suosittelen pestäviä versioita, eli esim. mikrofleecestä, polyestermokasta tai kuivaliinakankaasta leikattuja paloja. Maitokakka on niistä helpompi huuhtaista pois kuin pelkästä harsosta.
Ronjan neuvot on periaatteessa ihan hyviä, mutten taida tuntea ketään joka enää isommalle lapselle jaksaisi vääntää harsoa ja flanelliliinaa päälle. Niin paljon kätevämpiäkin vaippoja on olemassa siihen vaiheeseen kun lapsi konttaa vaipanvaihdosta karkuun tai vaippa pitää pukea seisten ;) - Ronja1983
riisipapereita kirjoitti:
Riisipaperit ovat märkälujaa tavaraa, jota ei saa laittaa vessanpönttöön! Jos ei tuki omia putkia niin tulee ongelmia vedenpuhdistuslaitoksella :(
Mitähän eroa noilla riisipaperilla ja maitokakkapaperilla on... Itse en ole mitään papereita koskaan käyttänyt kun vastoin (yleistä?) luuloa ne eivät ole pintakuivia. Jos irrallisia kuivaliinoja haluaa niin ennemmin suosittelen pestäviä versioita, eli esim. mikrofleecestä, polyestermokasta tai kuivaliinakankaasta leikattuja paloja. Maitokakka on niistä helpompi huuhtaista pois kuin pelkästä harsosta.
Ronjan neuvot on periaatteessa ihan hyviä, mutten taida tuntea ketään joka enää isommalle lapselle jaksaisi vääntää harsoa ja flanelliliinaa päälle. Niin paljon kätevämpiäkin vaippoja on olemassa siihen vaiheeseen kun lapsi konttaa vaipanvaihdosta karkuun tai vaippa pitää pukea seisten ;)Eikös niitä harsoja taitellakaan 10kpl aina valmiiksi?
Täytyy soittaa siskol ja kysyä miten selvisi pelkillä harsoilla molempien tyttöjensä kanssa...
Turun puhdistusasemalla sanottiin että ne riisipaperit saa laittaa...oisko sitte paikkakuntakohtaista?
Eikä niiden idea olekaan se pintakuivuus vaan se että kakan saa helposti pois harsosta.
Mihin huuhtaiset kakan jos käsisuihkua ei ole ja pönttö on muutenkin kaukana lavuaarista? Lavuaariin ja sitä kautta lattiakaivoon vai? Ei kuulosta kauheen hygieeniseltä. - ---
Ronja1983 kirjoitti:
Eikös niitä harsoja taitellakaan 10kpl aina valmiiksi?
Täytyy soittaa siskol ja kysyä miten selvisi pelkillä harsoilla molempien tyttöjensä kanssa...
Turun puhdistusasemalla sanottiin että ne riisipaperit saa laittaa...oisko sitte paikkakuntakohtaista?
Eikä niiden idea olekaan se pintakuivuus vaan se että kakan saa helposti pois harsosta.
Mihin huuhtaiset kakan jos käsisuihkua ei ole ja pönttö on muutenkin kaukana lavuaarista? Lavuaariin ja sitä kautta lattiakaivoon vai? Ei kuulosta kauheen hygieeniseltä."Mihin huuhtaiset kakan jos käsisuihkua ei ole ja pönttö on muutenkin kaukana lavuaarista? Lavuaariin ja sitä kautta lattiakaivoon vai? Ei kuulosta kauheen hygieeniseltä."
Meillä huuhdottiin maitokakat lavuaariin, ja nykyisin kun poika on jo aika painava, ja seisoo omilla jaloillaan tukevasti, huuhdellaan kakat hänen pyllystään sinne lattiakaivoon, siis silloin kun pestään se pylly. Tietenkin hän tekee kakat joko vaippaan tai pottaan, josta ne huuhdellaan pyttyyn.
Sieltä lattiakaivosta ne vedet ja muukin tavara menee ihan samaan viemäriverkkoon kuin vessanpytystäkin. EIkä se lattiakaivo mikään hygieeninen paikka ole ilman niitä kakkojakaan. - Ronja1983
--- kirjoitti:
"Mihin huuhtaiset kakan jos käsisuihkua ei ole ja pönttö on muutenkin kaukana lavuaarista? Lavuaariin ja sitä kautta lattiakaivoon vai? Ei kuulosta kauheen hygieeniseltä."
Meillä huuhdottiin maitokakat lavuaariin, ja nykyisin kun poika on jo aika painava, ja seisoo omilla jaloillaan tukevasti, huuhdellaan kakat hänen pyllystään sinne lattiakaivoon, siis silloin kun pestään se pylly. Tietenkin hän tekee kakat joko vaippaan tai pottaan, josta ne huuhdellaan pyttyyn.
Sieltä lattiakaivosta ne vedet ja muukin tavara menee ihan samaan viemäriverkkoon kuin vessanpytystäkin. EIkä se lattiakaivo mikään hygieeninen paikka ole ilman niitä kakkojakaan.Mutta varmasti hygieenisempi ilman niitä kakkoja!
Kakkapöpöt jäävät lattiakaivon reunoille haisemaan ja jos sitä käyttää kakan huuhtomiseen niin se pitää pestä aina joka perhanan kakan jälkeen...ja kuka sellasta jaksaa? En ole kuullut vielä kenestäkään. - ....
Ronja1983 kirjoitti:
Mutta varmasti hygieenisempi ilman niitä kakkoja!
Kakkapöpöt jäävät lattiakaivon reunoille haisemaan ja jos sitä käyttää kakan huuhtomiseen niin se pitää pestä aina joka perhanan kakan jälkeen...ja kuka sellasta jaksaa? En ole kuullut vielä kenestäkään.On varmasti, mutta pesetkö itse lavuaarin joka kerta kun olet pessyt siinä vauvan pyllyn? Sitä samaa kakkaahan siitä vauvan pyllystä päätyy lavuaariin ja lattiakaivoon kuin vaipastakin. Jos vauva tekee 10:t kakat päivässä, eikä iho kestä puhdistuspyyhkeitä, niin on aika kova homma siinä lavuaarin pesemisessä.
- Ronja1983
.... kirjoitti:
On varmasti, mutta pesetkö itse lavuaarin joka kerta kun olet pessyt siinä vauvan pyllyn? Sitä samaa kakkaahan siitä vauvan pyllystä päätyy lavuaariin ja lattiakaivoon kuin vaipastakin. Jos vauva tekee 10:t kakat päivässä, eikä iho kestä puhdistuspyyhkeitä, niin on aika kova homma siinä lavuaarin pesemisessä.
Sen takia juuri ne maitokakkapaperit on että suurin osa kakasta jää siihen ja loput voi ottaa pois vessapaperilla ennen kuin huuhtoo yhtäkään klönttiä lavuaarista lattikaivoon.
Itse asiassa kerran päivässä pesen lavuaarin ikkunanpesuaineella(kunnon myrkkyä) koska satun pesemään myös hampaani ja naamani siinä. Siihen vesihanaan kannattaa laittaa silloin tällöin desinfiointihuuhdetta... - älä säikähdä ap-kirjoittaja
Ronja1983 kirjoitti:
Sen takia juuri ne maitokakkapaperit on että suurin osa kakasta jää siihen ja loput voi ottaa pois vessapaperilla ennen kuin huuhtoo yhtäkään klönttiä lavuaarista lattikaivoon.
Itse asiassa kerran päivässä pesen lavuaarin ikkunanpesuaineella(kunnon myrkkyä) koska satun pesemään myös hampaani ja naamani siinä. Siihen vesihanaan kannattaa laittaa silloin tällöin desinfiointihuuhdetta...ei millä ainakaan mitään lattiakaivo-ongelmia ollut, eikä viemärien desinfiointeja jatkuvasti. En pessyt lavuaaria jatkuvasti myrkyillä, kärsiihän siinä jo kestoilun ekologisuuskin... Alussa käytin riisipaperia, jonka laitoin roskiin, jos se oli kakassa. Vähän myöhemmin siirryin kuivaliinoihin, jotka tapauksessani olivat fleeceä. Niistä on helppo huuhdella kakka pois.
Ja jos minulla olisi valmiiksi 32 valkaistua harsoa, en ostaisi kestoilun takia 30 valkaisematonta lisää, vaan käyttäisin niitä, joita minulla on. Jos imukyky ei riitä, lisäimuja esim. flanellista tai froteesta. Kuoriksi vastasyntyneelle hyviä ovat minusta villahousut. Mutta uudet pitävät huonommin, joten jos sellaisia hankit, älä luovuta, vaikkei heti onnistuisi.
Ei se oikeasti ole vaikeaa, kokemus opettaa:) Tsemppiä! - saatika huonoa juttua ....
älä säikähdä ap-kirjoittaja kirjoitti:
ei millä ainakaan mitään lattiakaivo-ongelmia ollut, eikä viemärien desinfiointeja jatkuvasti. En pessyt lavuaaria jatkuvasti myrkyillä, kärsiihän siinä jo kestoilun ekologisuuskin... Alussa käytin riisipaperia, jonka laitoin roskiin, jos se oli kakassa. Vähän myöhemmin siirryin kuivaliinoihin, jotka tapauksessani olivat fleeceä. Niistä on helppo huuhdella kakka pois.
Ja jos minulla olisi valmiiksi 32 valkaistua harsoa, en ostaisi kestoilun takia 30 valkaisematonta lisää, vaan käyttäisin niitä, joita minulla on. Jos imukyky ei riitä, lisäimuja esim. flanellista tai froteesta. Kuoriksi vastasyntyneelle hyviä ovat minusta villahousut. Mutta uudet pitävät huonommin, joten jos sellaisia hankit, älä luovuta, vaikkei heti onnistuisi.
Ei se oikeasti ole vaikeaa, kokemus opettaa:) Tsemppiä!Mikä kohta tossa oli muka niin kauhean vaikeaa?
Ei tajua....
- suosittelen
nauhavaippoja!!!!!!!!!
Voi että kun olisin löytänyt niitä heti alussa, ei tökkisi kestovaippailu niin pahasti alussa. Vastasyntyneelle kun ei sovi oikein mikään vaippa. On niitä vastasyntyneen vaippojakin, mutta hinta (20€/kpl) ei houkutellut.
Nyt siis rupesin käyttämään Disanan nauhavaippoja, halpoja, käteviä, muokkailevat vauvan vartaloa yms yms. Googleta, niin löydät lisää tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646