HÄVETKÄÄ SUOMEN "MIEHET"

NAINEN AUK

Löytypäs täältä tosimiesten tosipalsta.
Tai no ton tosi voi olla ihan miten sen nyt ottaa. Naisena intin suorittaneena lueskelin joitakin kirjoituksia tyyliin hoh-hoijaa.. pitäiskö sittenkin lisätä koulutusaikaa vai pitäisikö seula olla tiukempi inttiin PÄÄSYLLE?
Jaon jo intissä olo aikana mielipiteitä kahtia ja tuskin tarvinnee selittää mitä mammanpojat, sikäli mikäli suun saivat aukaistua, olivat mieltä siitä, että nainen rynkkyyn tarttuu.

Vuosia myöhemmin sama tilanne. Vaikka nainen intin suorittaneena ei ole mikään omituinen kummajainen tänä päivänä.
En ota kantaa Nato jäsenyyteen enkä mihinkään muuhunkaan. Ei niitä täällä netissä ratkaista. Kantaa otan siihen, millaisia suorastaan luusereita lähtee armeijan vihreisiin. En yleistä, et shot, shot joka sitä ajattelee. Mutta heikkoa oli taso jo silloin kun itse kävin. Ei ollut kunto itselläkään järin mahtava, mutta koheni kummasti jo ihan sillä, että mähän kuulkaas pojjat teille näytän. Ja niin näytinkin.
Ja jos tätä lukee joku nainen, joka suunnittelee menoa niin mene ihmeessä, mutta muista ei mikään rippileiri. Itselläni silloinen poikaystävä jätti, koska pelkäsi, että siellä romansseja syntyy. Todellakin. Pantiin tammikuun pakkasella kun aropuput..uskoo ken haluaa.
Ja kuinka niin pääsi käymään vaikka itse odottelin häntä kiltisti ja lähdin vuorostani parin vuoden päästä. Ei tasa-arvo oikein kohdannut.
Eikä sitä näytä olevan edes reservissäkään. Sotilaspassi mukana, että ja varmasti olen käynyt..kunnes huomasin sen olevan ihan turhaa. Harva mieskään sitä mukanaan kantoi.
Ennakkoluuloista tuntuu kärsivän enemmän nuoremmat miehet, vanhemmat arvostavat.
Nainen sodassa jo ajatuksena tuntuu olevan kuin punainen vaate. Ja lausunnat"mä mieluummin kuolisin, kun ottaisin naiselta käskyjä"--tuumaan, että ja ihan varmasti:)
Tsemppiä vain kaikille sen käyneille sekä miehille, että naisille!!

Ps. Se täytyy myöntää, että nyt kun toimin vaativassa työssä, niin kuulemma sotilastaustan omaavana valinta oli ollut kohdallani helppo. Eli hyötyäkin on ollut.

0

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        27
        3325
      2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

        Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
        Kotimaiset julkkisjuorut
        12
        2469
      3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

        Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
        Puolanka
        87
        2396
      4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

        Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
        Kotimaiset julkkisjuorut
        107
        2094
      5. Toivoisitko Rakas vielä?

        Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
        Ikävä
        76
        1673
      6. Ihan pieni näkeminen vaan

        👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
        Ikävä
        48
        1574
      7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

        Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
        Suomalaiset julkkikset
        26
        1476
      8. Keskustelua kasteesta

        You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
        Kaste
        400
        1305
      9. Jos saisit antaa yhden neuvon

        jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
        Sinkut
        128
        1207
      10. Tulipalo viimeyönä

        Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
        Jämsä
        15
        1136
      Aihe