Olen aikaisemminkin kysellyt, mitä kuuluu oulun ja muidenkin raiskausten tutkimuksille.
Minkään näköistä vastausta ei ole kukaan osannut antaa, miksi näin, eikö näitä tapauksia ole tarkoituskaan selvittää.
Kyllä tässä ajassa jo luulisi tekijöiden olevan kiinni ja asetettu oikeuden eteen vastaamaan teoistaan.
Kuitenkin poliisilla on aikaa kaikennäköiseen näpertelyyn, kuten seuraava esimerkki osoittaa.
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=114549
Poliisin tärkeät tehtävät
8
382
Vastaukset
- palkitsevaa.
Siinä saa helposti rasistin leiman, eikä ura ikuisena nuorempana konstaapelina ole houkutteleva. Toisaalta mamuille ministeriö järjestää sen sortin asianajajat, ettei syyttäjä ja tuomari voi kuin vikistä.
- hassu
Mielestäni siitä rasismileiman pelosta olisi jo päästävä irti.
Ainakin itse kunnioitan mieluummin poliisia johon tämä aiheeton leima on lyöty, kun sen pelossa toimivaa ja samalla aikaansaamatonta nyhveröä.
Ymmärrän turhautumisen poliisien piirissä, mutta ajat ovat muuttumassa ja arvostuksenne samalla, vaikka totuus sittenkin on että se on kuitenkin aina ansaittava.
Jos Oulunkin esimerkissä toimittaisiin aktiivisemmin poliisin taholta, niin uskon tapauksen jo olevan selvä ja se on juuri se mikä nostaa arvostustanne.
Älkää siis välittäkö mistään leimaamisesta, vaan toimikaa, teitä ei voi korvata millään varamiespalveluilla, kuten monia muita duuneja.
Ministeriöt ja monet päättäjistä tulevat muuttumaan, mutta te jäätte jäljelle, näyttäkää se sisu ja pärjääminen niin teidät vielä palkitaan siitä. osaamista varmasti löytyy, nyt tarvitaan tahtoa ja nöyristelyn lopettamista.
noin muuten.Yhdellä kaverillani oli myös nuorempana tapana koluta metsiä ja tuoda elätiksi korpin ja variksen poikasia.Kesyyntyiväthän ne mutta kyllä ne jossain vaiheessa häipyivät takaisin metsiin yleensä ennen talvea.Se siitä.Kysymyksesi koukkujen toiminnasta on ajankohtainen ja aiheellinen.Viimeaikaiset tapaukset näyttävät olevan yön timojen touhuja.Poliisien määrää ei lisätä kun ei oo rahaa ja täällä maalla joutuu monesti odottamaan virkavaltaa jopa tunnin ellei enemmänkin.Piirit on niin isoja ettei kuulemma kerkiä..Joku jopa esitti rehtejä herrasmiehiä(suomalaisia)katupartioimaan ja väijymään timoja ja muita koijareita ettei ne kiusaa suomityttöjä kun ne tulee silmä poskella baarista..no ei sentään...
- Folio Mulder
On se kummaa, ettei näitä kaupunkialueiden ulkolaisperäisiä raiskaajia saada kiinni. Se ihmetyttää tottahan se ja heitit kyllä hyvän vertauksen, mihin ainakin jossain kaupungissa riittää resursseja :)...kyllä hämmästyttää tällaiset vakavat tapahtumat siinä samalla kun toiset hämmästelevät esim. Väyrysen eilistä puhetta tms..
- dna*
pelkästään muutamasta sadasta Oulun islamistista, kaikki Oulun miespuoliset pitäisi testata. Rikoshan olisi selvinnyt viikossa, jos testit olisi voitu suorittaa pelkästään islamilaisille.
- näin,
ettei KGB/STASI vakoojia eikä mamu/tutustumisraiskaajia saa paljastaa. Ministeriö määrää.
- vastustavat
poliisitutkintaa tutustumisraiskaus tapauksissa. Tällaisten rikosten selvittäminen lisää ennakkoluuloja. Eli niiden selvittäminen katsotaan rasismiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261780
- 1091279
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401110- 491019
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni55950- 130930
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v242912Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?76786Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58779Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178749