Pitääkö paikkansa, ettei kyseistä autoa saa ryntäyttää savukaasujen mittauksessa kuin 1500 r/min. Vaihteistona on ZF:n automaatti. Hanskalokerosta löytyi joku aikaisempi testilappu, jossa oli kierroksia poljettu yli 5000 r/min. Pitäisi viedä katsastukseen tällä viikolla. Kerronko katsastusmiehelle tuosta raja-arvosta, vai pitäisikö heidän tietää tuo? Kuinka teillä vastaavan auton omistajilla on käynyt?
Volvo 940 tdic automaatin
katsastus
4574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Otsikon mukainen automaatti katsastetaan, mikäli se on -89 tai vanhempi 3700 kierroksella. Uudemmat käsittääkseni 5400 kierroksella. Katsastajien pitäisi tietää oikea kierrosluku, mutta kysy kaiken varalta, tuo vuosimalli saattaa olla uudempikin. Tosin ei kaasun pohjaan polkemisesta muuta haittaa ole, kuin savuaa sillä automaatilla enemmän kuin manuaalilla, samoilla säädöillä.
seuraava VolvoAuton ohjeistus http://www.ake.fi/pdf/VolvoDieselryntaytys200,700,900.pdf katsastusasemille, jossa sanotaan yksiselitteisesti, että käyntinopeus ei saa olla yli 1500 r/min ZF-vaihteistolla varustetuissa autoissa!
lukevan. Mutta katsastutin mokoman diesel automaatin 11 kertaa ja aina testauskierrokset oli 3700.
kierrokset oli 2700, ei 3700.