Vaihteeksi hokkasta....

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=290422

Mistähän suunnasta nyt tuulee?
8226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eipä olisi uskottu, että Kokoomus Häkämiehen ja Kataisen johdolla alkavat elämöidä ulkopolitiikassa. Vanhasen pitäisi tosiaan saada pojat järjestykseen tai osoittaa ovea.

Äänestä
  • osoittaa ovea. Nimittäin hallituksen ovea ja nimenomaan ulkopuolelta todeten, että tuosta minut heitettiin ulos!
    Sovitteleva asenne on ihan paikallaan, mutta ei päätoimisesti kaikissa pääministerin tehtävissä. Pääministerin rooli on yhä enenevässä määrin valtion päämiehen rooli ja siinä tulisi pystyä myös tekoihin.
    Nyt kun ei enää tarvitse muiden kuin oivan mielestä olla rähmällään Venäjän suuntaakaan.

    Äänestä

  • osoittaa ovea. Nimittäin hallituksen ovea ja nimenomaan ulkopuolelta todeten, että tuosta minut heitettiin ulos!
    Sovitteleva asenne on ihan paikallaan, mutta ei päätoimisesti kaikissa pääministerin tehtävissä. Pääministerin rooli on yhä enenevässä määrin valtion päämiehen rooli ja siinä tulisi pystyä myös tekoihin.
    Nyt kun ei enää tarvitse muiden kuin oivan mielestä olla rähmällään Venäjän suuntaakaan.

    Äänestä

Kepulehdistöllä näyttäisi olevan jonkinlainen vuorovetosopimus. Siitä mihin Laatikainen lopetti, Hokkanen jatkaa. Kun on kyse ulko- ja turvallisuuspolitiikasta tällainen vuoroveto ei kuitenkaan tarkoita jatkuvaa takinkääntöä. Kepu on tässä kohdin pysynyt linjallaan, jos ei oteta lukuun juuri pääministeri Vanhasen yllättävää lepsuutta antaa kokoomuspellejen leikkiä omia ulkopoliittisia hiekkalaatikkoleikkejään.

Jaba mielellään toistaa, että Kepu seisoo Kokoomuksen harrastaman ulkopolitiikan takana ja että Laatikaisen kirjoitukset olisivat vain jokin ikävä painajaisuni menneisyydestä. Hokkanen - tuo kaikkien kepusatraappien isä - panee nyt palikat taas ojennukseen. Hän kertoo selkokielellä, että Kepun linjassa ei ole tapahtunut muutoksia eikä Kepu harjoita salakielistä retoriikkaa vakavissa asioissa.

Enteellistä alkaa jo olla jonkin verran se, että Kanervaa aletaan kirjoituksessa moittia riidanhaluiseksi. Kanervaan Hokkanenkin kuitenkin panee vielä uskonsa kertomalla, että hallituksessa pitäisi kokoneiden miesten eli Vanhasen, Väyrysen ja Kanervan sopia siitä, millaista linjaa ulospäin markkinoidaan. Tarkoituksella Hokkanen jättää näiden viisaiden miesten ulkopuolelle märkäkorva-Kataisen ja Hätähousumiehen.

Äänestä

Punamullassa demarit vei ja kepu vikisi. Jos kepu nosti edes hiukan ääntää, siitä seurasi Heinäluoman ruoskan sivallus ja nopea palautus ruotuun: noudattamaan "halliytuksessa yhteisesti sovittruja pelinsääntöjä", eli puoluekuria.

Yksikään satraappi ei sanonut halaistua sanaa kepun alennustilasta punamullan aikana.

Eivät reppanat uskaltaneet, kun luulivat Heinäluoman heittävän kepulit mäkeen ja ottavan kokoomuksen siniounaan.

Nyt kun yhteistyö sujuu kokoomuksen kanssa.linjat muotoillaan yhteistyössä ja saadaan aikaan kaikki, mitä keskusta on aina halunnut, niin nyt nostetaan suuri älämölö jokaisesta kokoomuslaisesta repliikistä Heinäluomaa säestellen ja kokoomusta haukkuen.

Onko tämä nyt jumalauta laitaa, reppanat?

Eikö peruskepulaisilla ole muuta keinoa itsetuntonsa nostattamiseen kuin jatkuva rähinä johonkin suuntaan?

On tämä aika ikävää, vaikka kokoomuksellehan kepu on aina rähissyt, kun se ei uskalla sanoa demareista pahaa sanaa koskaan. Jäätteenmäen poliittisen uran loppu pelottaa niin suunnattoman kovasti, että demareita on nuoltava kieli ruvella vaikka ollaan kokoomuksen kanssa erinomaisessa yhteistyössä.

Hävetkää Hokkanen ja Laatikainen, jos osaatte !!!

Äänestä
  • Unohdat sen, että nykyisen hallituksen häslingit on aiheuttanut kokemattomuuttaan Kokoomus. Häkämies on jatkuvasti pamahteleva pommi. Hän on täysin arvaamaton, ilmeisesti joidenkin puolustusministeriön upseerien johdettavissa. On myös mahdollista, että Häkämies luulee, että lyyrinen teksti sopii ulkopolitiikkaan. Häkämiehen valinta tehtävään on melkein yhtä huikeaa kuin Tuulikki Ukkolan lähettäminen tv:n ajankohtaisohjelmaan kertomaan Kokoomuksen ulkopoliittisesta linjasta. Viime mainittua ei varmasti kukaan tervejärkinen kokoomuslainen kyennyt katsomaan suuresti häpeämättä. Kepun Laatikaisenkin mielestä tämä oli melkoisen pöyristyttävä näky ja kertoo paljon siitä, millä vakavuudella Kokoomus suhtautuu asiaan.

    Tasa-arvotupolupaus taas oli sellainen, josta pääministeri Vanhanen olisi halunnut irrottautua jo moneen kertaan. Hän on nytkin sanonut toistuvasti vastustaneensa työmarkkina-asioiden tuomista vaaleihin. Eikä tässä toistamisessa ole kyse Matin änkyttämisestä. Kyse on Kokoomuksen häsläämisestä.

    Kokoomus on lyhyessä ajassa aiheuttanut Kepulle ja Vanhaselle päänvaivaa eikä ole ihme, että keput alkavat jo vähitellen tuskaantua. Ilmeisesti Kokoomus ottaa mallia Ruotsin porvarihallituksen vaikeuksista. Samaan suosiotrendiin pitäisi päästä kuin sielläkin.

    Äänestä

  • mielipidepankki kirjoitti:

    Unohdat sen, että nykyisen hallituksen häslingit on aiheuttanut kokemattomuuttaan Kokoomus. Häkämies on jatkuvasti pamahteleva pommi. Hän on täysin arvaamaton, ilmeisesti joidenkin puolustusministeriön upseerien johdettavissa. On myös mahdollista, että Häkämies luulee, että lyyrinen teksti sopii ulkopolitiikkaan. Häkämiehen valinta tehtävään on melkein yhtä huikeaa kuin Tuulikki Ukkolan lähettäminen tv:n ajankohtaisohjelmaan kertomaan Kokoomuksen ulkopoliittisesta linjasta. Viime mainittua ei varmasti kukaan tervejärkinen kokoomuslainen kyennyt katsomaan suuresti häpeämättä. Kepun Laatikaisenkin mielestä tämä oli melkoisen pöyristyttävä näky ja kertoo paljon siitä, millä vakavuudella Kokoomus suhtautuu asiaan.

    Tasa-arvotupolupaus taas oli sellainen, josta pääministeri Vanhanen olisi halunnut irrottautua jo moneen kertaan. Hän on nytkin sanonut toistuvasti vastustaneensa työmarkkina-asioiden tuomista vaaleihin. Eikä tässä toistamisessa ole kyse Matin änkyttämisestä. Kyse on Kokoomuksen häsläämisestä.

    Kokoomus on lyhyessä ajassa aiheuttanut Kepulle ja Vanhaselle päänvaivaa eikä ole ihme, että keput alkavat jo vähitellen tuskaantua. Ilmeisesti Kokoomus ottaa mallia Ruotsin porvarihallituksen vaikeuksista. Samaan suosiotrendiin pitäisi päästä kuin sielläkin.

    Kaikkein suurin ongelma on se, ettei SDP ole vieläkään toipunut vaalitappiostaan, ettei SDP ole löytänyt mitään linjaa politiikkaansa, ettei SDP ole pystynyt tuomaan esiin ensimmäistäkään vahtoehtoa keskustan ja kokoomuksen yksimieliselle hallituspolitiikalle.

    Ongemla on SDP, joka ei osaa enää mitään muuta kuin vääristellä kokoomuslaisten puheita pyrkiessään takaisin punamultaan ja pyrkiessään iskemään kiilaa sekä keskustan ja kokoomuksen väliin, että varsinkin keskustan sisälle, vanhsen kannattajien ja punamultakepuleiden väliin.

    Kokoomus ei ole vähimmässäkään määrin ongelma, ei ainakaan ulkopolitiikassa, jossa edes Halonen, muista puhumattakaan, ei ole pystynyt osoittamaan pienintäkään ristiriitaa kokoomuslaisten puheiden ja Suomen ulkopolitiikan virallisen linjan kanssa.

    SDP on erittäin paha ongelma, koska se vääristelee ja suorastaan valehtelee, kun se tekee täysin samanlaista mielikuvapolitikointia, mistä se mitti ja syytti Jäätteenmäkeä vain 4,5 vuotta sitten.

    Ongelma on SDP, joka on kääntänyt takkinsa niin pahasti että heikompaa huimaa.

    Äänestä

Jäbä (?) rupesi käymään jo niin hiilenä ettei tekstistä tahdo selvää ottaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mualaisäijä kirjoitti:

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=290422

Mistähän suunnasta nyt tuulee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu