Näillä näkymin näin menee.
Vieläkin joutilaampi alue vaihtoon.
Sisäpiirin tietoa.
Vieläkin joutilaampi alue vaihtoon.
Sisäpiirin tietoa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
alkaa rakentamisella tärveltyjen vesistöjen entisöinti ja turhanpäiväisten vesivoimaloiden purkutyöt.
Sisäpiirin tietoa.
Niinhän se Fortumin Kemijoki Oy haluaisi, että Vuotoksen alueella heidän omistamat maat vaihdettaisiin mihin tahansa kun tekoaltaan rakentamisesta ei mitään koskaan tule natura-alueelle. Eikä ns. kompensaatiostakaan ole mitään apua siinä eikä se auta eurooppaoikeudelliselta kannalta mitään tekoaltaan rakentamisessa vaikka Vuotoksen tilalle löydettäisiin miljoona vastaavaa aluetta naturaan.
Ihan oikein olet siis kuullut sisäpiirin tietoa, että aluetta ollaan vaihtamassa. Huhujen mukaan kaikki Kemijoki Oy:n alueet siellä vaihdettaisiin sadan tuhannen kappaleen painokseen Paavo Väyrysen muistelmista tai sitten Lehtomäen omakuva piirrokseen.
Samoin myös PVO-vesivoima olisi kuulemma vaihtamassa vesivoima-oikeuksiaan Iijoessa Kipinänkoskessa ja luopumassa koko tekoallashankkeesta lopullisesti. Ongelmana PVO:lla on se, että he ovat saaneet jo koskiensuojelulain nojalla 1987 vuonna täyden korvauksen niistä eri pari sataa miljoonaa rahaa. Eikä heillä ole yhtään mitään annettavaa vaihdossa edes. Heidän suunnitteleman tekoaltaan alla jäisi suojelukosken lisäksi myös kaksi isoa natura-aluetta, joten kyllähän sen nyt tyhmempikin tajuaa, että mitään tekoallasta siihen ei ole koskaan mahdollista rakentaa. Vaihtokaupassa PVO:n parille johtajalle onkin harkittu antaa parin vuoden ehdoton vankeusrangaistus rikoslain rikkomisesta ja unohtumaton parin vuoden kokemus siellä vankilassa heille moottoripyöräjengiläisten morsiammina.
Saa nyt nähdä milloin Kemijoen ja Iijoen voimalat päästään purkamaan ja palauttamaan jokien entinen loisto. Tuskin sitä montaa vuotta tarvii odotella, sillä mitään suurempaa merkitystä Suomen energian huollolle niillä ei ole. Esimerkiksi valmistuva Olkoluodon kolmosreaktori tuottaa sen verran sähköä yksinään, että se riittää korvaamaan molempien jokien kaikkien vesivoimaloiden tuottaman sähkön. Saa nyt nähdä miten kova homma niissä Lokan tekoaltaan alle jääneiden aapasoiden ennallistamisessa tulee olemaan.
Kävin loppukesällä Vuotos alueella. Ei siellä mitään ole mainitsemisen arvoista, kuin vain vetenä, tai altaana on alue parhaassa käytössä. Jos et usko mene ja totea itse sama.
Näin käytännössä, mutta sitten poliittinen puoli on se toinen.
Mene alueelle ja kerro mitä näit. Voin vaikka kysyä, mitä siellä oli ja näit. Tiedän jos valehtelet, koska tunnen alueen.
Kävin kehoituksestasi alueella. Olin hämmästynyt kaikesta siitä luonnon monimuitoisuudesta ja rikkaudesta mihin alueelle parin tunnin kiertelyllä törmäsin. Vastaan tulivat alueella muun muassa:
Linnuista:
A002 Gavia arctica
A001 Gavia stellata
A007 Podiceps auritus
A038 Cygnus cygnus
A068 Mergus albellus
A094 Pandion haliaetus
A091 Aquila chrysaetos
A082 Circus cyaneus
A103 Falco peregrinus
A098 Falco columbarius
A107 Tetrao tetrix tetrix
A108 Tetrao urogallus
A104 Bonasa bonasia
A127 Grus grus
A140 Pluvialis apricaria
A151 Philomachus pugnax
A170 Phalaropus lobatus
A166 Tringa glareola
A194 Sterna paradisaea
A193 Sterna hirundo
A456 Surnia ulula
A222 Asio flammeus
A236 Dryocopus martius
A241 Picoides tridactylus
A272 Luscinia svecica
A177 Larus minutus
A039 Anser fabalis
A149 Calidris alpina
A054 Anas acuta
A052 Anas crecca
A050 Anas penelope
A066 Melanitta fusca
A065 Melanitta nigra
A152 Lymnocryptes minimus
A160 Numenius arquata
A158 Numenius phaeopus
A161 Tringa erythropus
A164 Tringa nebularia
A179 Larus ridibundus
A380 Emberiza pusilla
A275 Saxicola rubetra
A247 Alauda arvensis
A150 Limicola falcinellus
Nisäkkästä:
1355 Lutra lutra
Ursus arctos
Canis lupus
Gulo gulo
Lynx lynx
Kasveista:
1962 Moehringia lateriflora
1528 Saxifraga hirculus
1393 Drepanocladus vernicosus
Antrodia albobrunnea
Botrychium boreale
Bryum neodamense
Carex appropinquata
Carex heleonastes
Carex laxa
Dactylorhiza incarnata ssp. cruenta
Dactylorhiza incarnata spp. incarnata
Dactylorhiza lapponica
Dactylorhiza traunsteineri
Elymus fibrosus
Epipogium aphyllum
Eriophorum brachyantherum
Gloeophyllum protractum
Helvella atra
Marsupella sparsifolia
Myrinia pulvinata
Palustriella decipiens
Perenniporia subacida
Pseudocalliergon lycopodioides
Silene tatarica
Cystopteris montana
Listera ovata
Pilosella peleteriana
Potamogeton lucens
Potamogeton obtusifolius
Antennaria dioica
Astragalus alpinus ssp. arcticus
Campanula rotundifolia
Erysimum strictum
Parnassia palustris
Pedicularis sceptrum-carolinum
Rhinanthus serotinus
Trollius europaeus
ja kaloistakin vielä Lampetra planeri ja muista eläimistä Baetis liebenauae.
Kemihaaran alue vaikutti luonnoltaan erityisen monipuoliselta ja rikkaalta. Muun muassa Vuotosjoki haaroineen, aapasuot, tulvaniityt ja -metsät tekivät minuun lähtemättömän vaikutuksen.
:)
Otappas lääkettä rhtoa nauti, kohta on kaukana pipi ja tauti! Kyllä se niin on ettei meidän lähimmän 10 sukupolven aikan vesivoimalaitoksiin kosketa millään muotoin, ne jauhaa ilmaista sähköä somalaisille!
Eli töyttä hebreaa! Luuletko olevasi joku näsäviisas ? Höppänä sinä ainakin olet!
Mihin kohtaa sulla jäi Kirsidääski ja metsälude, niitäkin siellä on! Olet täysi taukki!
Ei siellä ollut esim. Kotelosieniä, noinkuin mainitset.
Puhut täyttä soopaa.
Eli, kumisaappaat jalkaan ja alueelle.
Huomaan ettet ole käynytkään, valehtelet.
Miksi valehtelet ?
Kun tähän asti mennyt läpi.