Mulla on noussut paino aika paljon jo nyt, vaikka olen vasta 12 0. Kaikki ovat todellakin huomanneet jo viikkoja sitten raskauteni. Painoin ennen raskautta 60kg (166cm) ja ekassa neuvolassa 7 2 62.5kg ja nyt sitten jo 65kg...En syö edes herkkuja kuin todella harvoin ja harrastan päivittäin liikuntaa. Syömällä en ole voinut painoani nostaa, sen verran on kokemusta kalorien laskemisesta. Pitäisiköhän tästä olla jo huolissaan?
älytön painonnousu
vasta 12+0
3581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisko olla niin, että sun elimistö kerää nestettä? Mulla ainakin alko jo alku raskaudessa turvottamaan todella paljon. Huomaa jo naamasta ku on aina pöhössä ja jalkoja kiristää. Mulla kans alko heti paino nousemaan.
Kyllä itsellänikin alkoi painonnousu jo tosi alussa, ja jotakuinkin samoissa mitoissa olen kun sinäkin. Itse en kyllä jaksanut liikkua ja söin kauheasti, että ei ihmekkään kun paino nousi...Saattoi tietysti olla turvotustakin.
Kysäse neuvolassa asiasta, eikös se np-ultra ala olla sinullakin käsillä? Ei ne kyllä minulle ainakaan sanoneet mitään painonnoususta, että huolissaan pitäisi olla. Tuskin se on mitään vakavaa, mutta jos epäilyttää niin eikun vaan kysymään asiantuntijalta =)
No joo, jos et edes herkuttele usein, älä yhtään stressaa! Se on varmaan pitkälti nestekertymää (eikä sitäkään mitenkään valtavasti) Jos neuvolan testit (etenkin sokeri- ja proteiiniarvot pissassa) on ok, reilumpaankaan painonnousuun ei ainakaan pitäisi puuttua. Itselläni paino nousi myös suunnilleen yhtä nopeasti, nyt rv 19 3 n. 53 -> 60,5 kg! Ja koko heinäkuu meni lähes maatessa ja mässäillessä, edelleen herkuttelen päivittäin *sanoo hän Geishapatukka suussa*... mutta nyt jo sentään jaksan liikkuakin. Ennen raskautta suunnittelin laskevani kalorit tarkkaan, mutta en ole YHTÄÄN jaksanut tai edes halunnut sen jälkeen, kun pahoinvointi alkoi ja nyt kun se on loppunut, ei vain muuten enää huvita palata vanhaan painonvartiointiin. JOS raskaudsta jää liikakiloja, pyrin pudottamaan ne jollain rennommalla systeemillä kuin suupalat laskemalla, olen vain tyytyväinen, että olen päässyt entisestä tiukka dieetti - hervoton mässäily -kierteestä.