niin kävi sitten loppumetreillä vähän ohraisesti. mutta se on kuitenkin varma, että tampereella päin taidetaan "myhäillä" tyytyväisesti. nimittäin suomi marssittaa tampereen molskille parhaan mahdollisen joukkueen. kas kun siellä on tarjolla olympipaikkoja kaikikille parhaille, ei vielä joukkueeseen mahtuneille.
kovat suomalaisnimet tietävät taas hyvää lipunmyynnille. näin ilmesesti myös painiliiton kassaan valuu lisää euroja. niitä kyllä tarvitaankin sillä, toukokuun olympiakarsintaturnausket vievät pitkän centin. krekon osalta ne taitavat olla tunisiassa ja sveitsissä, jos muista oikein. joka tapauksessa sen verran pitkän matkan päässä että sinne ei oikein pääse liftillä.
kovat suomalaisnimet tietävät taas hyvää lipunmyynnille. näin ilmesesti myös painiliiton kassaan valuu lisää euroja. niitä kyllä tarvitaankin sillä, toukokuun olympiakarsintaturnausket vievät pitkän centin. krekon osalta ne taitavat olla tunisiassa ja sveitsissä, jos muista oikein. joka tapauksessa sen verran pitkän matkan päässä että sinne ei oikein pääse liftillä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
väite:
niin kävi sitten loppumetreillä vähän ohraisesti.
oikaisu:
eikös tuo ollut jo odotettavissakin.
väite:
kovat suomalaisnimet tietävät taas hyvää lipunmyynnille.
oikaisu:
Ei päde suomessa. Suomessa paini ei ole
amerikkaan verrattavissa olevaa "suurta viihdettä",
joka liikuttaisi massoja.
Ainahan painissa kotikenttäetu auttaa, mutta tähän mennessä painitun kuuden sarjan perusteella lisäpaikat ovat tosi tiukassa myös Tampereella.
Esimerkiksi Myhin sarjassa kahdeksassa jaossa olleesta paikasta seitsemän tuli jo nyt Eurooppaan, mutta esimerkiksi Venäjä ei ko. sarjaan paikkaan saanut. Sama homma Turkilla ja Georgialla, jolla on sentään sarjan EM-kulta viime keväältä. Ukrainaan meni taas viime vuonna sarjan MM-kulta, mutta nyt sijoitus ynnä muita.
55 kiloisissa Eurooppaan tuli vain neljä paikkaa ja 66 kiloisissa kuusi. 84 kiloisissa on paikan olympialaisissa varmistanut viisi eurooppalaista ja sama 96 kiloisissa.
paikat ovat tiukassa, mutta samalla pitää muistaa että yli puolet paikoista on yhä edelleen jaossa. venäjälle bakun kisat olivat melkoinen katasrooffi.joka tapauksessa se on varmaan, että tampereen em-kisoista tulee laadukkaammat kuin pitkään pitkään aikaan. ja tämä tietää todella hyvää edelleen lipun myynnille. "sitteppähän tuo nähään" sanoi muuan alikersattikin aikoinaan.
Tampereen kisoista ei varmasti tule mitään välikisoja Haaparannan EM-painien malliin, vaan paikalla on järeää kalustoa kisalipuista vääntämässä.
Suomalaisten vinkkelistä katsottuna osassa sarjoista on kyllä yli puolet lipuista jo jaettu, sillä tuskinpa kukaan suomalainen osallistuu Aasian, Afrikan tai Ameriikan mestaruuskisoihin. Ja mahtaneeko muuten Oseaniakin saada oman kiintiöpaikan maanosansa mestaruuskisoista.
Onko muuten kellään tietoa meneekö naisten väännöissä paikkajako samaan malliin kuin miehillä?