Kääpiökynsisammakoista

Kaikki joilla on kääpiökynsisammakko,tai tietää jotain sellaisesta,niin ois kiva jos voisit vastata seuraaviin kysymyksiin.
1.Kuinka suuriksi ne kasvavat?
2.Kuinka monta voi ottaa 100 litraseen akvaarioon jossa on noin 30 pientä,rauhallista kalaa?
3.Mitä ne syö?
4.Kuinka vanhoiksi ne elää?
5.Sukupuolierot?
6.Mitkä on sopivat vesiarvot?
7.Voiko niitä ottaa käteen?
9.Onko viellä joitain muuta,mitä minun pitäisi tietää kääpiökynsisammakoista? Jos on niin kertokaa.


P.S.Jos et tiedä kaikiin kysymyksiin vastausta,niin vastaa niihin mitä tiedät.
4157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

koko olisko n.5cm,itselläni samanlaisessa akv.niitä 4, syö pakaste toukkia,verimatoja ja kalan ruokaa,voi ottaa käteen siirrettäessä. mutta meneppäs katsomaan marika.r.sivuja. siellä tietoa!

Äänestä

en osaa vastata kaikkiin mut jotai kokemuksii on, äitellä on 3 kääpiökynsisammakkoo 150 litrasessa akvaariossa.

1. ei kovin suuriks, vartalo (ilman jalkoja) on noin 3-4 cm.
2.tähän en osaa vastata. 2 vois ehkä olla hyvä määrä. mut oothan varma että sun kalat ja samput sit kans tulee toimeen?? äitellä oli lehtikaloja,jotka nyppi sammakoita aina kun ne haki pinnalta ilmaa. sammakoista tuli arkoja ja ne oli pakko laittaa omaan akvaarioonsa... niillon myös ilmeisesti aika herkkä iho, joten varmistu siitä että ne saa olla rauhassa.
kalat ja sammakot voi olla samassa, samput on kuitenki lähinnä pohjalla. sammakot vaa likaa vettä enemmän ja voi tehdä vedestä liian ammoniakkipitoista herkille kaloille. ota tääki huomioon, äitelläni ei kuitenkaa oo ollu ongelmii. kunhan et ota liian montaa sammakkoo.
3. ihan normaali kalanruokaki kelpaa.
4. -
5. -
6.tähän en osaa sanoo muuta ku et hapan ja pehmee.
7. ei. ne on tarkotettu elään kokoajan vedessä. niiden iho kuivuu jos ne ei oo vedessä.
8. kääpiökynsisammakot tykkää kaivautua hiekkaan, joten joku pieni raekoko hiekassa olis ihanteellinen. pärjää kyllä isorakeisessakin,mut jos päätät perustaa sammakoille oman akvan nii sit kannattaa tehdä niille mieluisa ympäristö.
sammakot hakee säännöllisesti ilmakuplan pinnalta. ne ei tarvi mitään kelluvaa puuta tai vastaavaa ja akvaario saa olla ihan täynnä vettä ( ku esim. kilppareilla jätetää usein vajaaks).
varaudu öisiin kurnutuskonsertteihin, toivottavasti akvaario ei oo makuuhuoneessas.. :)
sammakot liikkuu enimmäkseen öisin, joten ne on vähä tylsii seurata. sit jos ne alkaa pelätä muita kaloja nii sit niit näkee tuskin ollenkaa. oma sammakkoallas olis siten parempi.
mieti ny näitä, toivottavasti en kuitenkaa lannistanu sua täysin. mut jos haluut et ne viihtyy nii ota kaikki tarvittava huomioon.

Äänestä

Kun kävin katsomissa onko minulle tullut uusia vastauksia,niin
siinnä luki että vastauksia
on tullut
3. Montakohan siinä nyt lukee kun olen kirjoittanut tämän viestin? Aika outoa,vai
mitä? Onko kellään samanlaisia ongelmia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annika kirjoitti:

Kaikki joilla on kääpiökynsisammakko,tai tietää jotain sellaisesta,niin ois kiva jos voisit vastata seuraaviin kysymyksiin.
1.Kuinka suuriksi ne kasvavat?
2.Kuinka monta voi ottaa 100 litraseen akvaarioon jossa on noin 30 pientä,rauhallista kalaa?
3.Mitä ne syö?
4.Kuinka vanhoiksi ne elää?
5.Sukupuolierot?
6.Mitkä on sopivat vesiarvot?
7.Voiko niitä ottaa käteen?
9.Onko viellä joitain muuta,mitä minun pitäisi tietää kääpiökynsisammakoista? Jos on niin kertokaa.


P.S.Jos et tiedä kaikiin kysymyksiin vastausta,niin vastaa niihin mitä tiedät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu