peitsaaminen

ongelmana

mulla on 16 vuotias lämppäri tamma, jolla ongelmana on tuo peitsaaminen.. ollut siitä asti kun sain tamman(4vuotta sitten). muuten tamma menee todella nätisti mutta rupeaa yleensä laukan jälkeen tai kesken peitsaamaan..mitä sille voisi tehdä?

3

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fuyu-girl

      Voisit juoksuttaa sitä nii että se laukkaa, laukkaa, laukkaa, jos se rupee peitsaamaan niin käske takaisin laukkaan eläkä anna sen peitsata.. :)

    • Sandra_84

      Aloita koko homma maasta käsin, eli juoksuttamalla hevostasi liinassa. Jos hyppää laukalle ja rupeaa peitsaamaan, niin "aja eteen". Eli pakota hevosesi laukkaamaan ja jos laukan jälkeen rupeaa vielä peitsaamaan, ota alas ja komenna EI-käskyllä. Muista kuitenkin palkita heti, kun hevonen menee 2-4 kierrosta PUHDASTA askellusta!
      Juoksuttaa kannattaa ainoastaan sellaiset 10-15 minuuttia kumpaankin suuntaan. Enempää ei kannata, koska se rasittaa hevosen jalkoja.

      Itsellä oli ongelmaa 5-vuotiaan lv-ruunan kanssa. Ruuna, kun ei millään pysynyt ravilla, vaan hyppi aina laukoille kärryjen ja satulan kanssa. Juoksutuksella sitten opetin ruunan siihen, ettei saa laukata ja nythän se kulkee, kuin unelma kärryjen sekä satulan kanssa. Laukoista tietoakaan. :)

    • neneh

      ..laittaa hevoselle etupäähän painoa, esim. bootsit. Sitten aina kun ollaa peitsin, näpäytä lavalle pienesti raipalla, otat käynnin takaisin. Toista tätä. Hevonen oppii kyllä sen.

      Omalla kohdalla toimi erittäin hyvin, nyt ei tarvitse enään bootseja, eikä aikaakaan mennyt kun joku parisen kuukautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      36
      2250
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1298
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1236
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe