pihlajan leikkaaminen

sakset valmiina

Toissa kesänä hankittiin pari pihlajan taimea (muistaakseni keltamarjapihlaja tai sinne päin), ja niiden tarkoitus on ajan mittaan toimia näkösuojana tielle päin.
Itse olisin aikaisemmista kokemuksistani johtuen valmis leikkaamaan niitä nyt syksyllä juuri ennen lehtien tippumista, mutta vaimo alkoi paneen hanttiin että "niitä ei nyt pilata!!!"
Tarkoitus on saada pihlajat runsasoksaisiksi ja kun ne nyt ovat vielä sellaisia honteloita ja vain ylöspäin kasvavia, pienellä leikkuulla asia tulisi kuntoon.
Mutta ajankohta ja jos muita hyviä vinkkejä, niin olisin kiitollinen.

1

1304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p.t.

      Nykysuositusten mukaan puita ei pitäisi enää elokuun jälkeen leikata mahdollisten pakkasvaurioiden välttämiseksi.

      Varhaiskevättä pidetään edelleen hyvänä ajankohtana. Nykyään suositellaan myös keskikesää, juhannuksesta lähtien. Täydessä kasvussa olevalla puulla uutta solukkoa muodostuu nopeasti myös leikkaushaavoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1631
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1061
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      964
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      765
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      731
    Aihe