300D -80 / Mikähän vaivaa mersun automaattilootaa, kun se on alkanut luistamaan, varsinkin kylmänä yön yli seisottuaan. Meno on normaalia muutaman sadan metrin jälkeen ja vaihteisto toimii muuten normaalisti. Sama ilmiö on esiintynyt joskus myös muutaman tunnin seisomisen jälkeen. Öljyt on vaihdettu 10 000 km sitten, samoin suodatin. Öljyä on riittävästi ja se on oikeaa tyyppiä. Saako mersun laatikoihin korjaussarjoja ja pystyykö sen vaihtamaan kaikkeen muuhun autoremonttiin vihkiytynyt asentaja?
Luistava MB:n automaatti
JIVE
3544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sama ilmiö on havaittavissa monessa muussakin jo hiukan iäkkäämmässä automaatissa. Oire liittyy tiivisteiden kulumiseen eikä välttämättä ole kovin vaarallinen. Ensiavuksi (so. seuraavien 100 tkm ajaksi) voit koettaa nostaa paineita laatikon sivussa olevasta "hanasta". Tarkemmin en W123:n lootasta tuon säätöruuvin sijaintia tiedä, W124:ssa se on turbiinikopan päässä oikealla puolella kumihattuinen "tötsä."
http://tahtiklubi.servebeer.com
Siellä on ohjeet automaatin säätämiseen. Voi vähän erota tuosta teikäläisen lootasta, mutta sama periaate kuitenkin.
Joku venttiili jumissa? Jos siinä laatikon lähellä on jotain venttiileitä niin piuha vaan irti yks kerrallan ja kokeilemaan.