Painan tosi paljon, vaaankaan numerot eivät enää riitä näyttämään painoani.
Ongelmani on se, että joka päivä ajattelen ,että huomenna aloitan laihdutuksen ja koska huomenna aloitan niin tänään on syötävä viimeinen kunnon ateria johon kuuluu ruokaa, leivoksia, pullaa keksejä jne. Sama toistuu joka päivä,että huomenna.
Tänään taas ajattelen, että huomenna, vielä en ole syönyt mitään koska eilisen syöpöttelyn jälkeen ei tee mieli.
Ahdistaa ja masentaa....nyyh.
Ongelmani on se, että joka päivä ajattelen ,että huomenna aloitan laihdutuksen ja koska huomenna aloitan niin tänään on syötävä viimeinen kunnon ateria johon kuuluu ruokaa, leivoksia, pullaa keksejä jne. Sama toistuu joka päivä,että huomenna.
Tänään taas ajattelen, että huomenna, vielä en ole syönyt mitään koska eilisen syöpöttelyn jälkeen ei tee mieli.
Ahdistaa ja masentaa....nyyh.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minä olin viime kesänä siinä tilanteessa, että nyt on katkaistava kierre. Vaaka kyllä näyttää luvun hyvinkin, mutta painoa on silti pirusti liikaa ja heinäkuussa heräsin todellisuuteen, että paino on taas jälleen kerran noususuhdanteinen. Silloin mietin, että nyt on tultu elämässä siihen pisteeseen, jossa se suunta on ihan itse valittava. Joko mennään aina vain ylöspäin tai sitten vain aletaan hoitaa ongelmaa pois.
Valitsin jälkimmäisen vaihtoehdon ja nyt reilu 10 viikkoa myöhemmin vaaka näyttää 9 kiloa vähemmän. Vielä on ainakin toinen mokoma edessä, mutta suunta ainakin on oikea.
Ja huom! En _laihduta_ vaan elän suuren elämäntapamuutoksen aikaa eli opettelen kokonaan uutta syömiskulttuuria. Herkutella olen saanut runsaastikin, mutta herkkuihin ei lukeudu pullat, keksit, leivokset, karkit jne. vaan oikea ja hyvä RUOKA.
Tiedän, että tällainen muutos on iso asia ja vaatii aikaa ja kypsyttelyä. Päätös ei välttämättä synny yhdessä yössä, ja itselleen on oltava armollinen. Mistään pikadieeteistä ei pysyvää apua saa, parempi edetä hitaasti itseään ja oman kroppansa tarpeita kuullostellen. Elimistösi kyllä kertoo sinulle mitä se haluaa, ja se ei varmasti halua niitä leivoksia! Kun syöt ravinteikasta kunnon ruokaa, saat tarvittavat ravintoaineet ja elimistö ei silloin huuda ylimääräisen moskan perään.
Tarvitset vain pienen asenteen muutoksen, mieti tarkkaan mitä elämältäsi haluat, listaa vaikka paperille laihtumisen hyviä puolia. Ja kaikista tärkein: rakasta ja hyväksy itsesi jo nyt tuollaisenaan ja ajattele, että olet niin tärkeä, että haluat tarjota itsellesi jotain parempaa kuin elämän herkuttelun vankina.
Ruuan suhteen kannattaa aloittaa sillä, että jättää _kaikki_ turhat hiilarinlähteet pois, sillä ne ovat syypää mässäilyhimoosi.
Tsemppiä!
Voi että miten tutulta toi kuulostaa. Itse toimin aivan samalla tavalla, että tänään syödään "kuin viimeistä päivää" ja huomenna alkaa laihdutus. Sitä laihdutusta kestää maximissaan iltaan asti ja sit alkaa taas mässyttely. Maanantait on mun "vakio" laihdutuksen aloittamispäivä ja huomenna se laihdutus taas alkaa. Alkaako sullakin? Haluaisitko minusta vertaistukea laihdutuksen aloittamiseen, niin että laihdutus saattais onnistua meillä molemmilla vähän paremmin? Ja toivon mukaan myös jatkuakin.