"verovähennykset"=???

Mä luulin aina että kun jotain vähennetään veroista, niin sen saa käytännössä ilmaiseksi. Mutta onko se kuitenkin vaan niin, että esim. palvelun/tuotteen voi vähentää tuloistaan, jolloin verotettava tulo jää pienemmäksi??
2500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos nyt oli kyse tulonhankkimiskuluista niin ne vähennyskelpoiset vähennetään tulosta ja kahtotaan paljonko verontarve on sitten = tavara ei ole ilmanen. Ja näissäkin oli sitten se omavastuu joka täytyy ylittyä...

Äänestä

Tulonhankkimiskuluissa se menee juuri niin, että verotettava tulo pienenee. Asuntolainan korkovähennys sensijaa menee toisin, alijäämähyvityssumma vähennetään suoraan veroista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lizzz kirjoitti:

Mä luulin aina että kun jotain vähennetään veroista, niin sen saa käytännössä ilmaiseksi. Mutta onko se kuitenkin vaan niin, että esim. palvelun/tuotteen voi vähentää tuloistaan, jolloin verotettava tulo jää pienemmäksi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu