Jos punkit kuolisivat sukupuuttoon

olisiko kova kolaus ekosysteemille? Mitään muuta en toivo enempää kuin punkkien sukupuuttoon kuolemista!
51140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos punkkeja ei olisi, niin sitten kuolisivat myös kaikki niillä loisivat hyönteiset. Niitä taas puolestaan käyttävät monet muut eläimet ravinnoksi, jne.

Eri asia olisi sellaisten hyönteisten kohdalla jotka eivät ole vielä kunnolla kotiutuneet suomeen (esim. hirvikärpäset), mutta punkkeja täällä on ollut niin kauan että niille ei pahemmin enää mitään voi tehdä aiheuttamatta suurempaa vahinkoa. :/

Äänestä

Tarkoitatko vain noita ihmisestäkin vertaimeviä punkkeja vai kaikkia punkkilajeja? Punkit ovat luonnossa tärkeitä hajottajaeliöitä:

" Vähän suuremmat hajottajat näkyvät juuri ja juuri paljain silmin, niitä ovat esimerkiksi metsämaan hyppyhäntäiset, erilaiset punkit ja monet madot. "
http://www.kolumbus.fi/timo.peuraniemi/timo.peuraniemi/ymparisto/hajottajat.htm

http://www.google.fi/search?as_q=punkit &hl=fi&num=10&btnG=Google-haku&as_epq=&as_oq=hajottaja hajottajia&as_eq=&lr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=


Punkkeja on kaikkiaan todella monenlaisia, ihmiselle sekä hyödyllisiä että haitallisia. Google kuvahaku:
http://images.google.fi/images?q=mites acari OR acarines OR tics OR acarina&as_st=y&gbv=2&svnum=10&hl=fi&start=20&sa=N&ndsp=20

Äänestä

  • qtuyfoxphuhhei kirjoitti:

    Tulivat vielä mieleeni punkkien monista eri lajeista juustopunkit. Niitä käytetään hyväksi erikoisten juustojen kypsytyksessä. Luonto punkkeineen ym on tosiaan monimuotoinen:

    http://www.google.fi/search?hl=fi&q=juustopunkki&btnG=Google-haku&meta=

    "Juutopunkkeja lisätään Altenburger-, Milbenkäse-, ja Mimolette-juustoihin kirpeän maun aikaansaamiseksi. Juustot, joissa juustopunkkeja esiintyy tuoksuvat minttumaiselle ja niissä on hienoa harmaata pölyä, joka koostuu punkkejen tyhjistä kuorista, punkkien jäänteistä ja niiden ulosteista." (Wikipedia)

    YÄÄÄKKKK!!!!

    Äänestä

  • Kaikkea se saksalainen.... kirjoitti:

    "Juutopunkkeja lisätään Altenburger-, Milbenkäse-, ja Mimolette-juustoihin kirpeän maun aikaansaamiseksi. Juustot, joissa juustopunkkeja esiintyy tuoksuvat minttumaiselle ja niissä on hienoa harmaata pölyä, joka koostuu punkkejen tyhjistä kuorista, punkkien jäänteistä ja niiden ulosteista." (Wikipedia)

    YÄÄÄKKKK!!!!

    >YÄÄÄKKKK!!!!

    Heh heh! Makuasioista ei voine kiistellä. Punkeissa on ainakin minun mielestäni myös hyvin symppiksiä olioita, vaikkapa tuo hyrräpunkki:

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000022&conference=605&posting=22000000017880683#22000000017880683

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ölkdaölksd kirjoitti:

olisiko kova kolaus ekosysteemille? Mitään muuta en toivo enempää kuin punkkien sukupuuttoon kuolemista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu