oon paisunu seroquelin runsas puolenvuoden käytön aikana lähes 30kg, ja nyt loppu! totta on, en ole ahminut tai syönyt enemmän kuin normaalisti, jopa vähemmän.olen norm170cm ja 60kg, nyt siis 90kg keijukainen! onko kokemuksia seroquelin lopettamisesta? kuinka pian saa lopettaa? minulla annostus 200mg yö, päivällä 25-50mg. tottakai kysyn lääkäriltäkin ohjeet lopettamiseen, mutta onko kokemuksia sivuvaikutuksista? lähtee vaan niin järki tämän turvotuksen kanssa.. help me..=( :)
Seroquelin lopetuksesta?
possupullataikina
81044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haluaisin ensin tiedustella, miksi sinulle on määrätty kyseinen lääke? Kuitenkin olettaisin, että ilman lääkettä vointisi romahtaa ym. Painoa voi säännöstellä syömisten ja liikunnan avulla.
Ei sun vointi mitään romahda,vähennä eka vähän,ja sit kokonaan pois.voi tulla jotain ahdistusta sivuoireena sen jälkeen,mut älä pelästy.Tietty on tärkeetä tietää miksi syöt sitä lääkettä?se on sen mukaista et voitko lopettaa.ja kuinka kauan oot syöny,ja onko jotain muitakin lääkettä,mut hoitaja olet väärässä et pienellä liikunnalla se menee.Ei pidä paikkaansa,ku se oikeesti vaa lihottaa vaikka tekis mitä!
kun on kyse mielialalääkkeistä ja kg tulee 30 yhtäkkiä noin vain.Ei todellakaan ole kyse liikunnan puutteesta.
Miksi on vaikea myöntää,että lääke lihottaa?
Onko se osa sitä, että jos hoitaja sanoo,että kyllä se lihottaa niin potilas lopettaa hoidon ja hoitaja saa syytteet niskaansa?
SEROQUEL LIHOTTAA SAMOIN,REMERON JA RISPERDAL, SEROXAT, näin on minun kunnon psykiatrian dosentti sanonut
en käyttänyt kuin hetken, lihoin 4kg alle 2vk.ssa-teki järkyttävät sokerinhimot.
Kiitos ei enää.
Nyt on käytössä Abilify(onko se vastaava en tiedä),mutta ei lihota eikä siinä samalla Topimax
Seroquel aiheuttaa kylläisyyden tunteen puuttumisen. Lihominen tapahtuu koska lääkkeen käyttäjä ei tunnista vatsan täyttymistä. Ainoa tapa selvitä Seroquelista lihomatta on säännöstellä ruoka-annosta ja ruokailuaikoja (liikunta vain lisää ruoan tarvetta).
Lääkkeen lopettamisesta ei ikävä kyllä ole kunnon ohjeita potilaille. Lääke lopetetaan käyttämällä 25 mg tablettikokoa. Viikoittain vähennetään kokonaisannoksesta 25 mg.
Jos Seroquelin lopettaa nopeammassa tahdissa tulee pahoja sivuoireita. Näistä pahin on nukahtamisen vaikeus.
Seroquelin käyttö vaatii säännöllisyyttä. Sivuoireita tulee myös kun unohtaa ottaa tabletin säännöllisesti. Jos unohtaa ottaa tabletin määrättyyn aikaan pitää ottaa tabletti heti kun huomaa, ellei ole jo seuraavan annoksen ottohetki.
Jos kuitenkin haluaa jatkaa saman lääkkeen käyttöä, on olemassa kotimainen vaihtoehto, jota apteekit eivät vielä saa tarjota Seroquelin tilalle. Tämä on 30% halvempi Orionin pakkaama Keripinor. Voit pyytää lääkäriltäsi lääkevaihtoa.
Aloitin seroquelin vajaa vuosi sitten ja olin silloin 50kg... Sero lihotti minua alle vuodessa 20kiloa..
Lopetin lääkityksen 300mg seinään... ei tullut mitään oireita ja olen laihtunut 5 viikossa 6 kiloa!!!
Psykologikin sanoi että en olisi saanut lopettaa seinään mutta voin kuulemma huomattavasti paremmin kuin lääkityksen aikana..
Mulle ainakin aina aloituksen ja annoksen noston yhteydessä on tullu hirveä himo syödä johon ei ole mitään rajaa. Niin paljon pakko ahmia että meilkein oksentaa. Sitten olen syönyt jotain vähemmän lihottavaa hirveitä määriä kun olen tiedostanut tuon tai juonut vettä. Säännöllisessäkin käytössä voi välillä tulla mömmömässy kohtauksia että pitää vaan syödä. Ruoka maistuu silloin ihan sikahyvälle.
Itse olen syönyt Risperdalia ja Zyprexaa ja ne molemmat lihottivat, Zyprexa jopa 10-15 kg.
Syynä on se että nuo lääkkeet saavat psyykkeen zombiemaisemmaksi eikä mikään oikein tunnu miltään ja minkään aikaansaaminen vähenee.
Syöminen on niitä ainoita asioita jotka edelleen tuntuvat entiseltä ja liikuntaa ei saa aikaiseksi harrastaa koska ei pysty keskittymään täysillä vaan mieli on hieman tuuliajolla ja häilyvä.
Enemmän syömisestä ja liikkumattomuudesta tulee metabolinen oireyhtymä eli rasva-aineenvaihdunnan häiriö, hidastuneen aineenvaihdunnan johdosta, jolloin lihominen vain kiihtyy.
Nyt kun nuo lääkkeet ovat taaksejäänyttä elämää olen taas saanut itseä niskasta kiinni ja aloittanut liikunnan sekä poistanut lähes kaiken epäterveellisen ruokavaliosta. Olo tuntuu energisemmältä ja on oikeastaan pakko tehdä jotain kun liikkumaan taas totuttelevat lihakset kihelmöivät.