toiselta paikkakunnalta Helsinkiin?

Ottaako Helsinkiläiset taksiyritykset viikonlopputuurajiksi sellaisia jotka asuvat muualla kuin Helsingissä ja onko sellaista porukkaa paljon takseissa?
Itse asun sadan kilometrin päässä Helsingistä ja haluaisin tulla Helsinkiin viikonlopuiksi taksia ajamaan kun ei kotipaikkakunnalla ole taksinkuljettajille töitä. Kannattaako lähteä kysymään töitä toispaikkakuntalaisen vai onko vain ajan hukkaa?
51206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kiertää vapaa-ajallaan maakuntia ja kun taloja tulee vastaan käyvät etsimässä sopivaa työvoimaa. Tällätavoin säästyy aikaa, kun maakunnissa asuvien ei tarvitse etsiä itse töitä.

Äänestä
  • Tässä taas esimerkki siitä, että asialliseen kysymykseen täällä harvemmin saa asiallista vastausta.

    Äänestä

Jos olet suht järkevä, luotettava ja ahkera kaveri, ei pitäisi olla ongelmaa sinun palkkaamisessa. Tietysti jonkinlainen ongelma syntyy ellei sinulla ole pk-seudulla paikkaa missä huilia vuorojen välissä. Ainahan näistä kannattaa kysellä ja neuvotella jos hommat oikeasti kiinnostaa. Helsingin taksiliite pitää myös olla.

Äänestä

Kannattaa kuitenkin yrittää löytää isäntä joka asuu lähempänä omalla suunnallasi. Mm. Nurmijärvi/Klaukkala suunnalta löytyy useita isäntiä samoin mm. Järvenpäästä, Kirkkonummelta jne. Tällä tavalla saisit omaa työmatkaasi lyhennettyä siihen reiluun 60 kilometriin..

Äänestä

Ja jujuhan on nimenomaan siinä, jos sulla on Helsingin taksiliite, voit ajaa taksia Hesassa. Se on sitten sinänsä ihan yksi hailee, vaikka kuski asuisi Ivalossa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


........... kirjoitti:

Ottaako Helsinkiläiset taksiyritykset viikonlopputuurajiksi sellaisia jotka asuvat muualla kuin Helsingissä ja onko sellaista porukkaa paljon takseissa?
Itse asun sadan kilometrin päässä Helsingistä ja haluaisin tulla Helsinkiin viikonlopuiksi taksia ajamaan kun ei kotipaikkakunnalla ole taksinkuljettajille töitä. Kannattaako lähteä kysymään töitä toispaikkakuntalaisen vai onko vain ajan hukkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu