kansakunnan edun kannalta. Jos kansa äänestää presidentin tunnepohjalta, voimme yhtenä päivänä olla hukassa. Suora kansanvalta vaatisi enmmän harkintakykyä ja enemmän tietoa kansalaisilta. Olisiko kansanedustajilla niitä sittenkin ratkaisevasti enemmän?
Suora kansanvalta
vaarallista joskus
9301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...kansaa vähättelevän viestin ylläolevan ja tämän jatkoksi?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000103&posting=22000000029241097
Kansa sitten erehtyi myös saadessaan aikaan porvarihallituksenkin, eikö? Noin tunnepohjalta?
mutta näyttää täällä kirjoittelevan muitakin samanmielisiä vääntäjiä. Ja yhä useampi vain näyttää vääntävän kanssani samaan suuntaan Suomessa. Mistähän luulet sen johtuvan? Mainitsemasi porvarihallitus on, kuten tietänet, siitä oikein selkeä esimerkki.
äänestettiin Halosta siks kun me tykätää kissoista ja Halonen jakoi meillekin sellaiset ihanan kissakortin missä on sen ne kissat kuvattuna, minulakin on viisas kissa sen nimi on Nappi ja naapurin Maikila on kaks kissa ja niiden nimet on Nekku ja Kille ja ne on vähän saman näköisii kun ne persitentin kissat,
terveisiä kisoltame t presitentillisile kissoille.
Oikeassa olet, sillä todellakin mututuntumalla äänestetty presitentti tulee varmaan useimmin huono kuin hyvä.
Uskon siihen, että eduskunta voisi harkita asiaa myös paremmin tietojen pohjalta parhaan mahdollisen valinnan suorittamiseksi.
Suoraan kansanvaaliin meno oli täydellinen fiasko.
Ei enää näennäistä kansanvaltaa takaisin.
Ennen kansa valitsi presidentin vaaleissa valitsija miehet. Nämä valitsivat sitten presidentin. Se oli huono järjestelmä.
Valitsijamiehet tekivät keskenään lehmänkauppoja äänistään. Se oli kansan kusettamista!
Eduskunnan valitessa presidentin tilanne on aivan sama. Nykyinen järjestelmä on ehdottomasti paras.
Nykyinen järjestelmä on ehdottomasti paras, jos halutaan pysyä demokratiassa! Mitä demokratiaa se olisi, että kansa pääsisi näennäisesti äänestämään vain neljän vuoden välein kansanedustajia, jotka päättäisivät keskenään muiden keskeisten instituutioiden johtajat? Kansalla ei olisi mitään vaikutusmahdollisuuksia vaalikauden välissä. Tällaisesta järjestelmästä olisi demokratia kaukana! Eri asia sitten on, jos haluamme tästä maasta elitistisen oligarkian, mutta minä en.
ja turvallisuuspoliittinen valta riisuttava pois. Äänestäköön kansa sitten vaikka minkälaisen populistisen moottoriturvan tahansa, siitä ei koituisi niin paljon vahinkoa.
Mitä presidentin kissoille nykyään kuuluu?
Ei kerrota enää mitään vaikka näyttelivät niin suurta osaa presidentin valinnassa?
Minäkin sain kissakortin Haloselta nimikirjoituksineen
ja äänestin sitä, mitä olen kyllä joutunut katumaan.
Ei ilkeä edes tuttaville tunnustaa että menin niin halpaan..
ku kissatki piti ottaa mukkaan!
Presidenttikandidaatti Halonen ajeli junalla ja pysähtyi asemille jakelemaan kuuluisia kissakorttejaan ilmaiseksi. Mikä mahtaa olla ko. kissakortin keräilyarvo tällä hetkellä? Sattuisiko kellään olemaan ylimääräisiä, minulla ei ole sitäkään? Voihan rontti!