2 kysymystä

gonna

Annetaanko pelletti nappula konnalle joka aterian yhteydessä vai esim.kerran viikossa?Olen kokeilemassa nyt pro alpin testudo pellettejä 5v. konnalleni.Entä tulisiko uv-sekä lämpölamppua pitää päällä myös niinä kahtena paastopäivänä viikossa?

2

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konnalla

      pelletti nappulat koko ajan tarjolla. ne eivät kyllä juuri maistu. ja erikseen paasto päiviä ei meillä vietetä kun kuivaa heinää koko ajan terraariossa. Meillä 14v. uv-valo joka päivä muutaman tunnin päällä.

      • Itse olen ottanut tavaksi sekoittaa kuivaruokaa jokaiseen ruokaan, jonka konnilleni teen. Näin konna ei pääse valikoimaan, syökö herkullista tuoretta vai terveellistä kuiturikasta. Kuivaruualla tarkoitan tässä niin itse kuivaamaani kuin pro alpin testudo-pellettejäkin. (Huomaathan pehmittää pelletit ensin vedessä?)

        Paastopäivälle on olemassa parempikin nimi; huononsään päivä. Käytännössä sen olisi tarkoitus olla kuten luonon sadepäivät tai pilviset päivät, jolloin lämpötila ei nouse korkealle, eikä aurinkoa näy.

        Tavallisena päivänä maakilpikonnan valoisa aika on 12tuntia, sen ajan minäkin pidän terrassa olevia lämpölamppuja ja UV-valoja päällä. Huononsäänpäivänä en sytytä lämpölamppuja ollenkaan ja UV-valoa käytän päällä vain pari tuntia. Tuleehan luonnossakin UV-valoa myös pilvien läpi.

        Huononsään päivänä tarjoan konnille vain kuivaruokaa, johon ne harvoin koskevat. Konnat vähentävät luonnostaan liikkumistaan ja näin myös energiankulutustaan, kun valot ovat poissa ja lämpötila matalampi. Konnillani on satunnaisesti yksi tai kaksi huononsään päivää viikossa. Niitä on hyvä pitää, sillä ne rajoittavat konnan (liian nopeaa) kasvua siinä missä talvihorroskin. Toki jos konna on sairaalloinen ei huononsäänpäiviä kannata pitää, kuten ei horrosta tai puolittaista talvilepoakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8137
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7411
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      72
      5546
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4763
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2538
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      6
      1379
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1374
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1220
    Aihe