Maksanko ensin perintöveron ja lisäksi sitten perityn asunto-osakkeen myynnistä veron?
Perintö-/myyntivero
Miten on
8743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
riittää valtiolle. Siinä tapauksessa, että myyntihinta on suurempi kuin perintöverotettu arvo, joudut maksamaan erotuksesta 28% myyntivoittoveron.
Vähän tähän suuntaan arvelinkin. Kiitos.
Perintöveron maksaminen nollaa piilevät myyntivoittoverot.
Verovelvollinen voi jäädä tuossa jopa voitolle, koska pitkään omistetun omaisuuden hinnassa on inflaation aiheuttamaa näennäistä arvonnousua.
Jos aikoo myydä perinnöksi tai lahjaksi saatua omaisuutta, sen arvo kannattaa arvioida yläkanttiin. Kaikkein paras tilanne on tietysti silloin jos verottaja ei luota verovellvollisen arvioon ja nostaa perintöverotusarvoa. Tällöin ne eivät pysty valittamaan siitä että verovelvollinen olisi arvioinut väärin ja myyntitappiot saa vähentää muista myyntivoitoista verovuotena ja kolmena seuraavana vuotena.
Käytännössä muidebn myyntivoittojen verotus voi alentua jopa kuudesosaan, jos hieman viitsii järjestellä asioita.
Sori nyt ei ainakaan täällä menny jakeluun. Miten tosta inflaatiosta muka on hyötyä? Perintöverohan maksetaan silloin kun perintöverotus on tehty. Jos vaikka sitä kuolinpesän mökkiä pidetään 5 vuotta ja sen arvo nousee sinä aikana. Niin eikai siitä mitään hyödy tätä ajatellen... vai???
Jos omistaa pitkään ihan mitä vaan omaisuutta, sitä ei voi myydä ilman että valtio tulee osille.
Perintöverotus nollaa myyntivoittoverot.
On siis edullista sijoittaa sellaiseen minkä arvo kasvaa mutta mikä ei tuota voittoa.
Jos omaisuutena on tuo mökki, niin sen arvo pitää ilmoittaa mahdollisimman korkeaksi jos sen aikoo myydä, silloin saa vähentää myyntitappiot.
Kuulostat prolelta, en oikein usko että tämäkään selitys menee jakeluun.
Oletko sitä mieltä että pitää osata arvioida kuinka kauan aion sitä mahdollista kuolinpesältä saamaani mökkiä pitää ja kuinka paljon tuona aikana arvo nousee. Ja sit ilmotellaan verottajalle se arvo joka sillä onnettomalla torpalla kuvitellaan olevan vaikka 5 vuoden päästä? No entä jos arvio menee ihan päin sitä itteensä, no sähän olit sitä mieltä että minkä enempi ylihintaa sille pistää niin sen parempi että saadaan tappiota aikaseksi, jotta voidaan vähentää sitä muista voitoista. No entäpä jos tämä olikin tyyppi jolle ei ole näköpiirissä muutamaan vuoteen muita veronalaisia luovutuksia? Eikö siinä tapauksessa kannata yrittää arvioida se tönö kuitenki siihen oikeaan hintaansa? Joskaan mulla ei ole oikein älyä siitä että onko perintöveron maksaminen oikeasti edullisempaa kuin se että maksaisi veroa luovutusvoitosta.
Kiitos vinkistä.
Tarkoituksena on kuitenkin
olla tekemättä "äärimmäistä bisnestä" asialla.
Omasta mielestäni juuri tällaiset asiat tulee harkita tarkasti.
Mikäli valtio yrittää verottaa tulojen lisäksi myös inflaation aiheuttamaa näennäistä arvonnousua, minusta on aivan kohtuullista jos verovelvollinen minimoi sekä tuloista että inflaatiosta menevät verot.
Useimmissa länsimaissahan jo pari vuotta omistetun omaisuuden saa myydä verovapaasti.