Ennen kuin muotoilen kysymykseni, kerron koneesta, ettei tähän juttuun välttämättä tarvitse suhtautua liian vakavasti. Toivon silti joitain vinkkejä.
Kannettavani on pariin kertaan tipahtanut Acer-raato, jonka ikää en tiedä, jostain 90-luvun lopulta kai. Käyttiksenä oli 98SE, mutta minulla ei ollut mitään palautuslevyä tai käynnistyskorppua. Eipä silti, koska koneen korppuasemakaan ei enää toimi, kun jonain jouluna kone maistoi jouluriisipuuroa.
Koneen virtakytkennässä on kaatumisen jälkeen kontaktivika, joten kone toimi joskus, joskus ei lainkaan, ja hyvin ehkä silloin kun se oli vakaasti tuettu ja riittävän kuumaksi lämmennyt.
Kun tuo raato kerran oli noin "terminaalivaiheessa", tuumailin, että jospa ottaisin 98SE:n pois ja laitan siihen 95:n tai ME:n, joista minulla oli palautuslevykkeet muista koneista. Eipä onnistunut. Nyt kone on siis "aivokuollut". Miten sen saisi edelleen kunnostettua. Ja älkääkä ehdottako Viroon lähettämistä, koska näpräily lähinnä kiinnostaa vain sen takia, koska tuo kone toimi aikoinaan mainiosti, sen näppäimistö oli äänetön ja mukava ja 98 toimi ihan hyvin.
Kannettava tuhoutui?
3
478
Vastaukset
- sage
Palautuslevyke tarkoittanee tässä cd-levyä? Vai alkoiko diskettiasemasi yllättäen toimia?
- acer-raato
Palautuslevyke oli 95:n levyke, yhdestä toisesta pöytäkoneesta, jota ei enää ole. Korppuasema ei toimi. Taitaa mennä paalattavaksi?
- Mika0800
acer-raato kirjoitti:
Palautuslevyke oli 95:n levyke, yhdestä toisesta pöytäkoneesta, jota ei enää ole. Korppuasema ei toimi. Taitaa mennä paalattavaksi?
Jos koneessa on CD -asema ja kone osaa (mahd. BIOS -asetusten tekemisen jälkeen) buutata CD:ltä, niin hätä ei ole tämän näköinen, koneeeen voit mainiosti asentaa esim:
Windows: 95, 98, 98SE, ME, 2000, miksei XP:kin (?). Vistaa en suosittele, jolet ole masokisti.
Linux: Debian, Ubuntu, RedHat, SuSe, ManDriva jne.
Linuxin osalta: asenna ikkunamanageriksi esim. IceWm tai fwm, noin vanhassa koneessa gnome tai KDE ovat turhan raskaita, jolloin koneesta tulee hidas.
Linuxin kokeiluun CD:ltä buutattava Knoppix, pelkkään tekstitilaan saat sen näin:
knoppix lang=fi 2
buuttikehotteeseen saat = -merkinjoko [ ' ` ] -näppäimellä tai pitämällä ALT alhaalla ja kirjoittamalla oikealla olevasta numerolohkosta 61.
Jälkimmäisen vinkin toimivuus riippuu buuttikehotteen tarjoaman ohjelman näppäimistötuesta, jos kone toimii silloin 100% suojatussa tilassa.
PC -koneiden BIOS osaa muutta ALT alhaalla kirjoitetut ASCII -koodit merkeiksi, joten jos
a) kone on 100% reaalitilassa
b) kone on muuten suojatussa tilassa, mutta näppäimistökeskeytykset uudelleenohjataan BIOSin käsiteltäväksi
tai
c) suojatun tilan näppäimistökeskeytyskäsittelijä kahdentaa (reimplement) BIOSin toiminnallisuuden
kaikissa näissä tapauksissa em. ALT-61 -idea toimii.
Microsoftin tuotteiden osalta: kaikki MS:n käyttöjärjestelmät täyttävät yhden em. 3 ehdosta, joten MS:n käyttöjärjestelmien osalta tuo toimii aina, samoin se toimii puhtaasti BIOSin alaisuudessa.
Linuxin osalta tilanne vaihtelee kernelin tai muun buuttiaikaisen ympäristön (LiLo, GRUB, Isolinux jne.) osalta, osa fiksusti toteuttaa yhden em. 3 ehdosta, jolloin homma toimii, osa taas käsittelee näppäimistökeskeytykset suojatussa tilassa, mutta jättää keskeytykset uudelleenohjaamatta BIOSin käsiteltäväksi, eikä myöskään kahdenna (reimplement) BIOSin toiminnallisuutta; näissä tapauksissa em. ALT -61 ei toimi.
Jos ei ole CD -asemaa tai se ei toimi:
Toimiiko kone ollenkaan, siis pääsetkö edes MS-DOS -komentotilaan ?
Jos pääset, peli ei ole menetetty, ratkaisuehdotus tässä:
Tarvitset:
1. Norton Commanderin (NC)
2. nollamodeemikaapelin ja toisen, toimivan tietokoneen, molemmissa tulee olla toimiva sarjaportti. (huom: rinnakkaisportteja EI voi hyödyntää tässä!)
3. asenna ehjään koneeseen NC, ja kytke koneet sarjaporteistaan nollamodeemikaapelilla toisiinsa.
4. valitse NC:n menusta "Clone Norton Commander to another PC" ja toimi ohjeiden mukaan eli jos 2. koneessa (=kone, jossa ei ole toimivaa korppuasemaa, ja CD-asemaa ei ole tai siltä ei voi buutata) kytkit kaapelin porttiin COM1, niin komennat siellä CTTY COM1 ja painat Enter, ja valitset NC:sta "jatka" -toiminnon.
Tässä muuten malliesimerkki hyvästä ohjelmasta:
Siinä, missä moni muu ohjelma on kopiosuojauksilla rikottu, NC:ssä on sisäänrakennettuna mahdollisuus kopioida NC toiseen koneeseen nollamodeemikaapelilla, 2. koneessa ei tarvitse olla muuta kuin kyky buutata MS-DOS -komentotilaan ja toimiva sarjaportti.
En ole ihan 100% varma, tarvitaanko 2. koneessa myös oletushakemistossa tai PATHin takana oleva DEBUG.COM tai DEBUG.EXE.
Ehkä, mutta ei välttämättä; tämä riippuu
a) siitä, meneekö echo -komennon parametrina oikein kaikki merkit väliltä 0-255 ja siitä, että jos ei mene ihan kaikki, onko ollut mahdollista tehdä konekieliohjelma, jossa vältetään tässä suhteessa ongelmallisia tavuja.
periaatteessahan ctty com1 -komennon jälkeen NC voisi tehdä jotain seuraavantapaista:
echo [binääristä konekielikoodia, jossa on mahd. vältetty tiettyjä tavuja, jotka eivät mene muuttumattomina läpi] >ins_nc.com
ins_nc
Jos on pystytty tekemään noin, silloin ei debugiakaan tarvita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam27614531Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu727356Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127194Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675199K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1204937Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754744Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1024554PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *304492Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko794203Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023988