Ei tule helvettiäkään näiden kiekkomonarien minikertoimien kanssa.
Ovatko Liigan ja Mestiksen joukkueet näin tasaväkisiä, vai eivätkö osaa veikkauksessa valita haastavia otteluita vetoihin?
Ovatko Liigan ja Mestiksen joukkueet näin tasaväkisiä, vai eivätkö osaa veikkauksessa valita haastavia otteluita vetoihin?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsoin tuossa joku päivä paremman ohjelman puutteessa ravilähetystä, kun siellä oli Veikkauksen edustaja puhumassa V-pelien palautusuudistuksista. Sanoi ihan suoraan, että Veikkaus haluaa kaikille pelaajille onnistumisen elämyksiä. Haluavat siis, että jokainen pelaaja saisi panostamallaan eurolla sen 60 senttiä joka kerta. Tämän vuoksi Supermonarissa ja V-peleissä on useampia voittoluokkia. Saman logiikan perusteella pelit valitaan mahdollisimman helpoiksi. Miksi muuten luulet, että Barca ja Real löytyvät aina monarista? Voittavat aina 3-1. Kyllähän se allekirjoittanuttakin kyrsii. En kyllä usko, että kiekkomonarissa tätä ongelmaa on pitemmän päälle. Ei ainakaan niin suurena kuin jalitsussa.
Kiekossakin ollut vähän paremmat kertoimet lähellä, mutta kolmansien erien maalit menneet aina väärille joukkueille ja kerroin romahtanut. Eiköhän ne siitä korjaannu ajan kanssa. Ei Veikkauskaan osaa kiekkomatsien tuloksia niin tarkkaan ennustaa tai tiedä mihin ne yllätykset tulee ja koska.
V-pelien uudistus menee aika lailla pieleen ku ne nosti V75:ssa minimivoiton eurosta kahteen. Eli V75:ssa ei voi enää voittaa tosi isoa ja helpoilla kierroksilla vitoset jää entistä useemmin ilman.
Lukaskaa Kari Linnan artikkeli Voittolinjan sivuilta. Puhasta asiaa. Ulkomaista rahaa noihin peleihin tuskin kauhean paljon tulee (svedupoikkeus), ton finaalikierroksen "rahatyhjiön" täyttää varmastikin "tietokonejengi" (niillähän on rahaa), Voittoporukka pelannee joitain kymppitonneja ja Voittolinjan muiden vihjepalvelujen (eikös ESBC:kin ole puuhastellut Ruotsin ravien kanssa) asiakkaat satsannee moninkertaiset panokset. Tavallinen kansa pelaa pienellä "ku ei kuitenkaan osu" eikä uskalla satsata.
Eli eiköhän ne finaalirahat mee suunnilleen samoihin taskuihin kuin extrapotitkin. Ainoana erotuksena se, että Ruotsin suurimmat petsarit tulee mukaan osingoille. Ja toki noilta kierroksilta jotain jää tavalliselle pelikansallekin, mutta yhtä kaikki, fyrkat menee suurpelaajien ja porukoiden taskuun. Tosin ilman sen suurempia joten Veikkaus lienee sit siihen tyytyväinen. Ja tavallisten kierrosten vaihto ei ainakaan nouse uudistuksen myötä, kun extrapotinjahtaajat lopettavat tai pelaavat vain finaalikierroksille.