En ole enää bändistä ylpeä. Perustelut: Solisti ruotsalainen ja taustat soittaa lontoon filharmonikot (66 soittajaa), metro voices-kuoro(32laulajaa) ei suomalaisia hekään, gospellaulajia (12),eivätkä myöskään suomalaisia jne.. Kysyn vaan, että huijataanko ihmisiä bändin suomalaisuudella? Rahastusta??? Bändin oma soitanta kuulostaa viisaampien kertomusten mukaan ainoastaan keskinkertaiselta hevi-musiikilta. Mene ja tiedä sitten. Tuskin enää hankin huorauksesta, raiskauksesta, ristillä roikkumisesta tai haudalla masturboinnista kertovaa levyä. Oudolta ainakin kuulostaa aiheet.
Nightwish ei ole suomalainen enää
Siirtäkää ulkoimaisten pals...
7686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ok. Kiitti kun kerroit fiksuudestasi.
Tuskin Nightwish kaipaa sinua tai ylpeyttäsi. Jokainen bändin fani ja yleensä genren musiikkia kuunteleva tietää täysin mistä bändistä on kyse.
Suomalaisena olen ylpeä yhdestä nykymusiikin parhaasta bändistä , mikä parasta se on suomalainen.
Anette on ottettu ottotytöksi Suomeen, siinä kun joku ulkolainen urheilija - Anette itse sanoo omaavansa suomalaisen ajattelutavan ja mentaliteetin.
Tätä kommenttia on varmasti mietitty pitkään ja hartaasti;) "Tuskin enää hankin huorauksesta, raiskauksesta,..." Kokoelmasi huorauksesta, raiskauksesta, ristillä roikkumisesta tai haudalla masturboinnista kertovia levyjä on jo täydellinen?
Enää koko bändiä. En ole enää teini, enkä aio kuunnella teinipoppia.
Olen teini ja pidän teinipopista, Nightwish musiikki on parasta teinipoppia mitä tiedän.
Monellako Suomalaisella bändillä on ollut ulkolainen tuottaja, eli eivät suomalaisia bändejä sun mielestä. Hanoi Rocksissa puolet on ulkolaisia ja Andykin kai voidaan laskea suomenruotsalaiseksi jne. jne.
AC/DC on mukamas Australialainen bändi, ei varmaan sun mielestä kun pääjehut ovat alunperin euroopan mantereelta..................
Ja vedä nyt vittu päähän sen rahastuksen kanssa, miten suomalaisuudella voi musiikkimaailmassa rahastaa.
En tunne sinua, mutta vaikutat ikävältä, katkeralta ja epäonnistuneelta ihmiseltä jolla ei juurikaan ole ystäviä.
Jos ainoa syy miksi jotain musiikkia kuuntelee on bändin kansallisuus, niin taitaa musiikin syvin olemus jäädä kadoksiin sellaiselta tyypiltä. Suen pääkirjoituksessa (viime/edellisessä, en muista kummassa) oli hyvä huomio; musiikissa on kyse itseilmaisusta, taiteesta. Mikään urheilukilpailu eri maiden välillä se ei ole.Ja vaikka useimmilla bändeillä fanikunta kotimaassaan on, ei Suomella sinänsä maana ole mitään tekemistä suomalaisten bändien ulkomailla menestymisen kanssa. Itse ovat työn tehneet. En myöskään usko että muuallakaan moni maan perusteella lempimusiikkiaan valitsee. Jos joku kolahtaa, niin se kolahtaa, jos ei niin ei.