te jotka olette lopettaneet pillerit

Siis te jotka olette lopettaneet e-pillereitten syönnin, mitkä vaikuttaa myös ihoon!

Onko kaikilla mennyt iho huonoon kuntoon? jos on niin mitä teitte seuraavaksi.otitteko jonkun toisen kuurin? vai millanen tilanne teillä on.haluisin kovasti tietää mitä olisi järkevää tehdä kun lopetan e-pillerit niin mitä kannattaa ottaa tilalle että kasvoista ei kuitenkaan tulisi niiin kamalan pahat tai että ne alkaisi edes jonkin verran paranemaan tämän "räjähtämisen jälkeen" vai tuleekohan väkisin?
2455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mä söin diane novia pari vuotta ja sen jälkeen vaihdoin yasmineihin. 5kk iho pysy ihan hyvänä mutta aivan yhtäkkiä naamaan alko tuleen isohkoja, tulehtuneita finnejä. katselin tilannetta kuukauden (jonka aikana kävin kosmetologilla, yleislääkärillä, sekä kokeilin voiteita yms.) ja kun tilanne vain paheni sain ihotautilääkäriltä roaccutanin. ensimmäisen roakuurin (3kk) jälkeen akne pysyi poissa taas sen 5kk. Nyt nyt meneillään toinen roakuuri. olen syönyt sitä nyt vuoden. aloitin hiljattain taas syömään myös diane novia. en kestä enää roan jälkeen miettiä koska se akne taas puhkeaa. ja koska lapsiakaan ei ole suunnitteilla niin diane novien avulla siirrän finniongelmaa ainakin vuosiksi eteenpäin.

Äänestä

Lopetin pillerit koska halusin tulla raskaaksi. Olin kuullut että lähes kaikilla naama "räjähtää" pillerien lopetuksen jälkeen, joten pyysin lääkäriltä antibioottikuurin etukäteen. Aloitin kuurin n. 6viikkoa ennen pillereiden lopetusta, jolloin vältyin tuolta naaman räjähtämiseltä kun lopetin e-pillerit. Tulin raskaaksi heti ekasta kierrosta, mutta jatkoin kuuria kuukauden, sitten iho oli niin hyvässä kunnossa että uskalsin lopettaa kuurin. Syömäni antibiootti oli Ermysin, joka on siis vaaratonta sikiölle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaa kirjoitti:

Siis te jotka olette lopettaneet e-pillereitten syönnin, mitkä vaikuttaa myös ihoon!

Onko kaikilla mennyt iho huonoon kuntoon? jos on niin mitä teitte seuraavaksi.otitteko jonkun toisen kuurin? vai millanen tilanne teillä on.haluisin kovasti tietää mitä olisi järkevää tehdä kun lopetan e-pillerit niin mitä kannattaa ottaa tilalle että kasvoista ei kuitenkaan tulisi niiin kamalan pahat tai että ne alkaisi edes jonkin verran paranemaan tämän "räjähtämisen jälkeen" vai tuleekohan väkisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu